שווה בדיקה

מספרי הברזל של הכדורגל

לראשונה הונהגו מספרים על חולצות שחקני הכדורגל ב-1928, אך עם השינויים במערכי הקבוצות - כן, פעם שיחקו עם 5 חלוצים - "זזו" גם המספרים. ה-9 הוא ה-11 החדש

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

מדוע בכדורגל מדברים על חלוץ "9" קלאסי? מאיפה בא המספר? אם נובע הדבר ממספרי החולצות שהיו נהוגים, מ-1 עד 11, למה החלוץ אינו "11" קלאסי? (עמי)

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

כיום, כאשר כדורגלן רשאי לשחק כשעל גבו כל מספר דו-ספרתי (בנוסף לחד-ספרתי, כמובן), משמעות המספרים קטנה משמעותית. עד להרחבת החוק ב-1993 אכן עלתה כל קבוצה כששחקניה לבושים בחולצות שמספריהן 1 עד 11, כאשר כל מספר מקושר לתפקיד על המגרש.

צריך לזכור שכאשר הונהגו המספרים על החולצות - לראשונה נראה הדבר באוגוסט 1928, במשחק בין ארסנל לשפילד וונסדיי בליגה האנגלית - היו המערכים הרבה יותר התקפיים. המערך הנפוץ היה 2-3-5 - שני מגנים, שלושה קשרים וחמישה חלוצים (כן, היו ימים).

מס' 1 או מס' 9? רונאלדו במדי ברזילצילום: ארכיון: אי-פי

כמו היום, המספרים החלו בשוער והתקדמו לפי החוליות, מהגנה להתקפה, ומימין לשמאל. השוער קיבל את החולצה מספר 1, המגן הימני היה מספר 2 והמגן שמאלי מספר 3. הקשרים, שנקראו באנגלית "האף בק" והיוו מעין קישור דפנסיבי במושגים של היום, קיבלו את המספרים 4 (הקשר מימין), 5 (באמצע) ו-6 (לשמאלי). החוליה הקדמית הורכבה מקיצוני ימני (מספר 7), חלוץ ימני (8), חלוץ שמאלי (10), קיצוני שמאלי (11) וכמובן חלוץ מרכזי (9), שמשחק בתפקיד הקדמי ביותר ומהווה לרוב כובש השערים הבולט. מכאן שויך המספר 9 לתפקיד החלוץ המרכזי הקלאסי.

עם השנים הפכו המערכים נסוגים יותר, אבל המספרים זזו עם השחקנים. הקשר שהוגדר מספר 5, למשל, זז לאחור, אבל המספר נשאר אתו והפך קלאסי לבלם או לליברו. לכן אפשר לראות לא פעם רביעייה אחורית שמספריה 2, 3, 5 ו-6, בעוד מספר 4 הוא דווקא קשר הגנתי. עם הזמן והמעבר למערכים כמו 4-3-3, ירדו לקישור ההתקפי השחקנים שנקראו בעבר חלוץ ימני (8) וחלוץ שמאלי (10). כאשר משחקים שלושה חלוצים או חלוץ מרכזי ושני קיצונים, הם נושאים את המספרים 7, 9 ו-11.

קנאטונה במדי מנצ'סטר יונייטדצילום: האתר של אריק קאנטונה

אפשר לחזות בתופעה בבירור בנבחרת ברזיל. מספר 9 הוא בדרך כלל החלוץ המרכזי (ע"ע רונאלדו, קארקה, אדריאנו ולואיס פביאנו), ובמקביל כמה מהחלוצים הגדולים בתולדותיה היו מספרי 7 - ז'ארז'יניו, המוציא העיקרי לפועל של הסלסאו המהוללת מ-1970; מילר, ששיחק במונדיאל 1986; בבטו, אלוף העולם ב-1994, ועוד.

הדבר נכון כמובן לא רק לברזיל. כמה מגדולי החלוצים בכל הזמנים נשאו על גבם את המספר 9, כמו מרקו ואן באסטן, אלפרדו די סטפנו, גרד מולר, רונאלדו, אוזביו, גבריאל באטיסטוטה, גארי לינקר, אמיליו בוטראגניו, הוגו סאנצ'ס ואלן שירר. מנגד, לא מעט חלוצים אדירים שיחקו כמספרי 7 - ראול, קני דלגליש, קווין קיגן, אנדריי שבצ'נקו, ג'ורג בסט ואריק קאנטונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ