שווה בדיקה |

איך בנויה הליגה הברזילאית?

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

לאחרונה התחלתי לצפות בכדורגל מהליגה הברזילאית, בזכות הרמה שאינה רעה בכלל. אשמח אם תסביר את מבנה הליגות בברזיל. האם יש ליגה שמוכרת בכל המדינה כבכירה? האם קיימים עדיין מחוזות של סאו פאולו וריו, ומה חשיבות המפעלים הללו?

יאיר א.

בעבר התקיימו בברזיל רק טורנירים של המדינות הפדרליות וטורנירים בין-מדינתיים דוגמת ריו-סאו פאולו. רק ב-1971 הונהגה ליגה כלל-ברזילאית, בשם "קמפיונאטו ברזיליירו" (או "סרייה A"), שבתוך זמן קצר הפכה למפעל המרכזי. כיום מתקיימת הליגה בשיטה הפשוטה ביותר, אירופית למהדרין, להבדיל משכנותיה בדרום אמריקה. עם זאת, במשך עשרות שנים היא התנהלה במבנה מסובך ובשיטות בלתי אפשריות.

זה התחיל עם שני בתים בני 10 קבוצות, שאחריהם שלב בתים שני וגמר בין שלוש קבוצות; נמשך בליגה בת 40 קבוצות שערכו סיבוב משחקים אחד; ובעונות מטורפות בהן הופיעו 54, 62, 74 ואפילו 94 קבוצות ב-1979. למרות טבלה משותפת, כמובן שלא שיחקו כל הקבוצות זו נגד זו.

בהמשך הוגבל מספר הקבוצות, אך השיטות נותרו מסמרות שיער. באמצע שנות ה-80', למשל, נפתחה הליגה בחלוקה לשמונה בתים בני חמש קבוצות. לשלב הבא עלו שלוש הראשונות בכל בית וחלק מהקבוצות שסיימו במקום הרביעי והתמודדו ב"בית ניחומים". בסיבוב השני חולקו 28 העולות לשבעה בתים, מהם עלו שתי הראשונות בבית ושתי קבוצות נוספות, בהתאם למאזנן. מהסיבוב השלישי - בתים, אלא מה - עלו שתי הראשונות בבית לרבע הגמר, שם כבר עברה הליגה לשיטת נוק-אאוט, כולל משחקי בית וחוץ בגמר. במשך לא מעט שנים מנתה הליגה 20-28 קבוצות, שחולקו לשני בתים וקיימו שני סיבובים שונים, כשהראשונות בכל סיבוב עולות לשלב הנוק-אאוט.

אבל בברזיל למדו, וכבר כמעט עשור מתנהלת במדינה ליגה מסודרת. מספר הקבוצות עומד בשבע השנים האחרונות על 20, שמקיימות שני סיבובים ו-38 מחזורים. בסיומם מוכתרת הראשונה לאלופה, ללא פלייאוף ושאר שיטות. ארבע האחרונות יורדות לסרייה B, שמונה גם היא 20 קבוצות ומתנהלת בשיטה זהה. סרייה C עברה לפני שנתיים מחלוקה למחוזות לליגה כלל-ארצית בת 20 קבוצות. 40 הקבוצות בסרייה D מחולקות לשני מחוזות.

למרות הפיכת הברזיליירו למפעל החשוב ביותר, לא נפסקה המסורת של הליגות המקומיות במדינות השונות, שהחלה לפני כמאה שנה. הן מנוהלות על ידי ההתאחדויות המקומיות ומוציאות לדרך את עונת הכדורגל בברזיל, בינואר או בפברואר. אחריהן, במאי, מתחילה הליגה הכלל-ארצית, שמנוהלת על ידי ההתאחדות הברזילאית.

בכל אחת מ-27 המדינות מתקיימת אליפות מקומית, ברובן גם ליגת משנה, ובחלקן אף ליגה שלישית ורביעית. חשיבותן גדולה. במדינות הקטנות והנידחות, שקבוצותיהן בדרך כלל לא מגיעות לליגה הכלל-ארצית הבכירה, מהווה הטורניר המקומי דרך יחידה לזכייה באליפות כלשהי. במדינות הגדולות בעלות מועדוני הענק - ריו וסאו פאולו, כמובן, אך גם מינאס גראיס, ריו גראנדה דל סול ואחרות - מתפאר הטורניר המקומי בהיסטוריה מפוארת וכמובן מביא להרבה מאוד משחקי דרבי.

לשאלות ולהערות: uzidann@haaretz.co.il

תגיות:

תגובות