שווה בדיקה |

שמעון מזרחי לא לבד

מספר מדדים עוזרים לאנשי היורוליג לקבוע את זהות המשתתפות במפעל, לרוב בהסכמים שמבטיחים מקומן מראש. רק חלקם קשור לספורט

עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן

האם ההסכם בין מכבי תל אביב ליורוליג, המקנה לה הופעה במפעל בכל מקרה, הוא ייחודי, או שיש קבוצות נוספות כאלו? האם היתה עוד קבוצה שלקחה אליפות בליגה בכירה באירופה ולא השתתפה ביורוליג, דוגמת הפועל חולון וגלבוע/גליל? האם הדבר חוקי? (אורי וגיא האדומים)

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות ופרשנויות הספורט ישירות לפייסבוק

ההסכם בין מכבי תל אביב ליורוליג אינו ייחודי. למעשה, בשנים האחרונות מתבסס המפעל על השיטה הזאת, כש-13 מבין 24 הקבוצות ששיחקו בשלב הבתים הראשון העונה חתומות על חוזים דומים, כפי שיוסבר בהמשך.

השאלה אם הדבר "חוקי" בעייתית, שכן היא תלויה במחוקק. היורוליג שייכת ליול"ב ומהווה ליגה פרטית. תיאורטית זכאים ראשיה לקבוע אילו קבוצות ישחקו במסגרתה והיא אינה מחויבת לשיטה כלשהי, בדיוק כפי שהליגות המקצועניות בארצות הברית סגורות. מעשית, כמובן שמדובר בבעיה חריפה, בייחוד בגלל שפיב"א - ארגון הגג של הכדורסל העולמי ולכן הגוף האחראי לליגות במדינות השונות - מכירה ביורוליג.

בעצם מדובר באפליה מובנית בחסות פיב"א, אך בהיותה ארגון הגג, ספק אם גם עתירה לקא"ס (בית הדין העליון לספורט) יכולה לשנות את המצב. פיב"א למעשה העניקה את השליטה למארגני היורוליג ולקבוצות החזקות באירופה, מכירה ביורוליג וביורוקאפ של יול"ב, ובפועל מנהלת רק את המפעל השלישי בחשיבותו בכדורסל ביבשת, היורוצ'לנג'.

מעשית, גם כדי לעקוף את הביקורת בגין חתימת הסכמים עם המועדונים, הנהיגה היורוליג שיטה בה מחשיבים לא רק את הישגי הקבוצות בליגות שלהן וחוזק הליגה ממנה באו, אלא גם את גודל השוק שלהן, הרייטינג הטלוויזיוני ואפילו גודל האולם. בהתאם לשיטה מחלקת היורוליג 13 רישיונות A, שהם בעצם הסכם לשלוש שנים.

מכבי תל אביב מחזיקה ברישיון, כמו גם ארבע קבוצות מספרד (ריאל מדריד, ברצלונה, קאחה לבורל ומלאגה), שתי היווניות הגדולות (פנאתינייקוס ואולימפיאקוס), שתי טורקיות (פנרבחצ'ה ואפס), צסק"א מוסקווה מרוסיה, ז'לג'יריס קובנה הליטאית, סיינה מאיטליה ופרוקום הפולנית, שצורפה לרשימה לאחר שלילת הרישיון מווירטוס רומא. שלוש שנות ההסכם הקיים מסתיימות בתום העונה. אז יחל הסכם תלת-שנתי חדש, המתבסס על הישגי הקבוצות בחמש השנים האחרונות. מכבי, מן הסתם, תיכלל גם בו.

שמונה קבוצות נוספות מקבלות רישיון B, המקנה כרטיס ליורוליג בהתאם להישגיהן בליגות המקומיות ובדרוג הליגה. זה המקום לבשר שההידרדרות בכדורסל הישראלי מורגשת בדרוג. ישראל במקום ה-16 בין מדינות היבשת, ואם מחשיבים את הליגות האזוריות, הרי גם מפעלים כמו VTB והליגה האדריאטית מקדימים את ליגת העל, שבעבר דורגה שישית באירופה. וזו לא בדיחה על לוזון והכדורגל.

כרטיס נוסף מוענק לאלופה המכהנת. לרוב היא כבר במילא ביורוליג, ובמקרה כזה מועבר מקומה לעולה תשיעית לפי דרוג הליגות. שתי המשתתפות האחרונות עולות משלבי מוקדמות בהם משחקות שמונה קבוצות, שמקבלות רישיון C.

גלבוע/גליל דווקא השתתפה ביורוליג בראשית העונה שעברה, לאחר שזכתה באליפות ישראל. היא היתה אחת משמונה הקבוצות במוקדמות, אבל לא עלתה לשלב הבתים הראשון. כשהפועל חולון הוכתרה לאלופה לפני ארבע שנים היא נותרה מחוץ ליורוליג בגלל ההסכם של מכבי, ולבסוף כלל לא הופיעה במפעל אירופי באותה עונה בגין בעיות תקציב.

לא מדובר במצב חסר תקדים, והוא אירע אפילו בליגה בכירה יותר. ב-2008, ההסכם הכובל ביו היורוליג לציבונה זאגרב מנע מאלופת קרואטיה זאדאר הופעה במפעל הבכיר, והיא נאלצה להסתפק ביורוקאפ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ