עוזי דן
שווה בדיקה XL

שיר צדק, בלם קרית שמונה, שיחק ארבע דקות במשחק הנבחרת האחרון מול אוקראינה. ייתכן שהוא יופיע שוב במדים הלאומיים, אבל הנושא העלה אצלנו ויכוח ותהייה: מי מחזיק בקריירה הבינלאומית הקצרה ביותר? הכוונה היא לא לשחקנים שזומנו ולא שיחקו וגם לא לכאלה שיש להם הופעה בודדת בנבחרת, אלא לשחקנים שהופיעו דקות ספורות בהופעתם היחידה. (יעקב ורחמים)

לפני הכל, נאחל לצדק הופעות רבות ודקות נוספות במדי הנבחרת. כרגע הוא שייך לרשימה בת למעלה מ-80 שחקנים להם הופעה בודדת בנבחרת ישראל (כולל נבחרת ארץ ישראל). חלק לא מבוטל מהם שיחקו 90 דקות, עוד לפני תקופת החילופים, אבל יש שחקנים שנכנסו לכמה דקות וזו היתה הופעתם היחידה. טל בניה, למשל, שותף שבע דקות בפברואר 1993 במשחק ידידות נגד פולין (כמחליפו של רונן חרזי), מוטי אוחיון שיחק חמש דקות במשחק ידידות בפברואר 98' מול טורקיה (כמחליפו של אריק בנאדו), מייקל יפה נכנס ארבע דקות לסיום משחק הידידות מול יוון במארס 90' (כמחליפו של אלון מזרחי) וכמוהו גם השוער שגיא שטראוס (כמחליפו של ניר דוידוביץ') באותו משחק מול טורקיה ב-98'.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

צדק במדי הנבחרתצילום: ניר קידר

לא פעם נכנסים שחקנים למשחק בדקות מאוחרות יותר וגם בזמן פציעות, אך בנבחרת ישראל לא קרה שהופעה קצרה כזו היתה היחידה של אותו שחקן. בעולם זה בהחלט קרה. כך, למשל, בילי וולש האמריקאי ערך את ההופעה היחידה שלו בנבחרת ב-99' מול ג'מייקה. הוא נכנס בזמן פציעות, בערך דקה לפני השריקה, ומאז לא חזר.

את הכדורגל מודדים בדקות, אבל ידועים מקרים בהם מחליפים בילו על המגרש גם שניות ספורות, כולל במשחקים שהתבררו אחר כך כהופעתם היחידה בנבחרת. אולריך מצ'אלה הצ'כי, לדוגמה, נכנס בערך 10 שניות לסיום משחק הידידות מול ניגריה ב-96'. השיא ככל הידוע נקבע דווקא במשחק מוקדמות רשמי של נבחרת גדולה. זה קרה בספטמבר 2005, במפגש מוקדמות המונדיאל בין צרפת לקפריסין. למרות שצרפת הוליכה 4-0 והשעון הצביע על הדקה ה-91, החליף ריימונד דומאנק את סידני גובו בחלוץ בורדו בן ה-30, פרנק יורייטי, אולי כדי לתת לו הופעה בנבחרת. כחמש שניות אחרי כניסתו, בלי שנגע בכדור, נשמעה השריקה לסיום. יורייטי, שלא לבש יותר את מדי הטריקולור, לא רק "שיפר" את השיא הצרפתי של ברנארד בוסייה, ששיחק פחות משתי דקות בהופעתו היחידה מול פורטוגל ב-75', אלא קבע ככל הידוע שיא עולמי.

יורייטי, שלא כמו אינגוואר דלהאג הנורווגי, יכול להתגאות לפחות בהופעה מוכרת על ידי פיפ"א. הנורווגי קיבל חמש דקות במשחק מוקדמות האולימפיאדה מול מזרח גרמניה ב-83', בהופעה היחידה שלו בנבחרת. בשנות ה-90' החליטה פיפ"א בצורה רטרואקטיבית ובעייתית כי הופעה במדי הנבחרות הבוגרות במוקדמות האולימפיאדה, בטורנירים אולימפיים וכו' לא תיחשב ותיספר כבינלאומית. כך, למשל, גיורא שפיגל צבר 44 הופעות בנבחרת לפי ההתאחדות אך רק 29 על פי פיפ"א. למרדכי שפיגלר יש 82 הופעות לפי ההתאחדות, אך רק 57 בספירת פיפ"א. אי לכך, הופעתו היחידה של דלהאג במדי נורווגיה - חמש דקות תמימות - נחשבת בעיני ההתאחדות המקומית אך נלקחה ממנו על ידי פיפ"א.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ