המסננת של עולם הגולף

עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן

צפיתי בטורניר המאסטרס בגולף ורציתי להבין מה זה בדיוק ה"קאט" שדיברו עליו ללא הרף ביומיים הראשונים, בייחוד בעניין טייגר וודס. איך זה מתבצע והאם הדבר שונה מטורניר לטורניר? (טל יחיעם)

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

"קאט" (כלומר, חיתוך) הוא שלב בטורניר גולף בו "נחתכים" שחקנים - בערך מחצית המשתתפים, הפחות טובים כמובן, מנופים לקראת הסיבובים האחרונים. יש סוגים שונים של קאט, ולעתים אף יותר מקאט אחד בטורניר (כפי שיוסבר בהמשך), אבל בעיקרון מדובר בסינון שדומה למוקדמות במקצועות שדה באתלטיקה. שם, רק אם השגת תוצאת רף מסוימת תוכל לעלות לגמר.

בגולף הדברים שונים במקצת, אבל העיקרון דומה ומופעל בדרך כלל אחרי היום השני מתוך ארבעה (או במלים אחרות, 36 גומות מתוך 72). בטורנירים "רגילים" בסבב (לא ארבעת טורנירי המייג'ורס, הגרנד-סלאמים של הגולף) מופעל "חוק ה-78", שנכנס לתוקף ב-2008. על פי חוק זה, אחרי שני סיבובים מתוך ארבעה מופעל קאט של כ-70 שחקנים (בערך מחצית ממשתתפי הטורניר) לפי תוצאותיהם בסיום היומיים הראשונים.

לרוב, לא רק 70 הראשונים ממשיכים. לעתים קיים שוויון נקודות - למשל, 11 שחקנים במקומות 64 עד 74 שהשיגו 2+ - ובמקרה כזה יעברו את הקאט 74 שחקנים. אם השוויון נמשך מעבר למקום ה-78, כל השחקנים הללו ממשיכים, אלא שאז מופעל קאט נוסף אחרי הסיבוב השלישי (54 גומות מתוך 72), כש-70 הראשונים ממשיכים לסיבוב האחרון.

טייגר וודסצילום: רויטרס

בחלק מטורנירי המייג'ורס (אליפות ה-PGA ואליפות בריטניה הפתוחה) נהוג קאט של 70 שחקנים כולל שוויון, כלומר כל מי שמחזיק בתוצאה שווה לשחקן במקום ה-70 מעפיל גם הוא לשני הסיבובים האחרונים - אפילו אם מדובר ביותר מ-78 שחקנים. באליפות ארה"ב הפתוחה (עוד טורניר מייג'ור) הקאט כולל את 60 הראשונים וכל מי שנמצא בטווח של עשר נקודות מהמקום הראשון. זהו חוק שמתחשב גם ברמת הטורניר, ולכן הקאט גמיש והגיוני יותר.

בטורניר המאסטרס באוגסטה (גם הוא מייג'ור, כמובן), שהסתיים שלשום, יש פחות משתתפים מאשר בטורניר רגיל, מאחר שמדובר בטורניר הזמנה. לכן הקאט שם עומד על 44 הראשונים או טווח של עשר נקודות מהמקום הראשון. כך, בטורניר מאוד צמוד כפי שהיה השנה, עמד הקאט על 63 שחקנים מתוך 95, כי למובילים אחרי שני סיבובים היו 139 נקודות ומקומות 57 עד 63 השיגו 149.

וודס, שהיה קרוב להחמיץ את הקאט במאסטרס האחרון, מחזיק בשיא שספק אם יישבר: במשך 142 טורנירים רצופים בסבב ה-PGA הוא עבר את הקאט, בין פברואר 1998 למאי 2005. לשם השוואה, השיא הקודם - 113 - שייך לביירון נלסון, גולפאי משנות ה-40', ואילו ג'ק ניקולאוס האגדי עבר את הקאט ב-105 טורנירים רצופים במחצית הראשונה של שנות ה-70'.

בטורניר המאסטרס עומד השיא על 23 מעברי קאט רצופים. הוא שייך לגארי פלייר הדרום אפריקאי (1959 עד 1982) ולפרד קאפלס, שהופיע גם במאסטרס הנוכחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ