למה מקבלים כרטיס צהוב על הורדת חולצה?

דרישות של הספונסרים שלא מקבלים מספיק זמן מסך, מדינות איסלאמיות שדורשות צניעות או שמא היצמדות עיקשת לחוק היבש. התיאוריות והקונספירציות חוגגות

עוזי דן
שווה בדיקה XL
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוזי דן
שווה בדיקה XL

מדוע שחקנים סופגים כרטיס צהוב אחרי הורדת חולצה? התשובה המתבקשת היא שזהו בזבוז זמן או אקט לא ספורטיבי ובוטה, אבל הרבה חגיגות אחרות, אפילו פחות ספורטיביות, לא זוכות לצהוב. שמענו שהצהוב מונף בגלל לחץ מהספונסרים, שטוענים (כנראה בצדק) ששחקן שמוריד חולצה לאחר כיבוש שער עולה להם בזמן מסך, מכיוון שבזמן בו הוא בפוקוס - סמל הספונסר שעל החולצה נעלם לו. האם זה נכון?

אסף ודניאל

"הורדת חולצה אחרי הבקעת שער אינה נחוצה ומדובר בתצוגה מוגזמת של שמחה" - כך מופיע בחוקת המשחק. מדובר בהוראה ברורה ומפורשת לשופטים, שמקפידים על הנפת כרטיס צהוב בעת הפגנת השמחה הזו.

יש בכך משהו מן הצדק. החגיגות בכדורגל חורגות מהנורמות בספורט - בענפים אחרים לא תראו מישהו חוגג עוד במהלך המשחק בהורדת חולצה. גם טיפוס על גדרות לאחר שער גורר צהוב מיידי. אגב, בעבר הלא כל כך רחוק שער היה נחגג בלחיצת יד ובחיבוק קצר. מצד שני, זוהי החלטה מופרכת לשלוף לאנדרס אינייסטה צהוב בעקבות חגיגה מוגזמת לאחר הבקעת שער ניצחון בדקה ה-116 בגמר המונדיאל. לא מעט מדברים על כך שיש פה רצון למנוע בזבוז זמן, אבל חגיגות ליד דגל הקרן לא אורכות פחות זמן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

ההקפדה האובססיבית של פיפ"א על יישום ההוראות עוררה ומעוררת תהיות וגם תיאוריות קונספירציה, ביניהן עניין הספונסרים, אבל אין לכך קשר לחוק. טיפוס על הגדר דווקא יכול לתת פוקוס לספונסר, אבל הוא עדיין אסור. עד כמה התיאוריה הזאת מופרכת תעיד העובדה שהחוק מדבר על הורדת חולצה או העלאתה על ראש השחקן, ולא למשל על הרמת חולצה. שחקנים רבים שמרימים את חולצתם וחושפים כיתובים (למשל, לאו מסי שחשף חולצה המעוררת מודעות לתסמונת האיקס השביר) לא סופגים צהוב - כי הדבר אינו אסור, למרות ששמו של הספונסר מוסתר. גם במשחקי נבחרות, שמשחקות במדים ללא ספונסר, החוק מופעל.

במסגרת התיאוריות השונות והמשונות ישנה כזאת, מופרכת יש לציין, הטוענת שהחוק נובע מדרישה של מדינות מזרח תיכוניות מסוימות, איסלאמיות ושמרניות, בעקבות הורדת החולצה של ברנדי צ'סטיין לאחר שהבקיעה את הפנדל המכריע בגמר גביע העולם לנשים (יש הטוענים שכדי לפרסם חזיית ספורט מסוימת; לטענתה היא היתה ברגע של שכרון חושים). לפי הגרסה הזאת, כדי להימנע מחקיקת חוקים מפלים נגד שחקניות, הוחלט על החוק הזה.

לשאלות ולהערות: uzidann@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ