עוזי דן
עוזי דן

בוסטון סלטיקס סיימה את העונה בראש הבית האטלנטי. בעבר, ראשות בית הבטיחה את אחד משלושת המקומות הראשונים, בלי קשר למאזן הכללי. כנראה שהחוק שונה, כי בוסטון רק רביעית במזרח, ואינדיאנה, לה מאזן טוב יותר, נמצאת לפניה למרות שאינה ראש בית. מצד שני, גם לאטלנטה מאזן טוב יותר אבל היא נמצאת אחרי בוסטון. למה זה?

יותם

ב-2004, כאשר מבנה ה-NBA שונה משני בתים לכל אזור לשלושה, נקבע כי הזוכות בשלושת הבתים תהיינה מדורגות 1-2-3 גם אם לקבוצות אחרות יש מאזן טוב יותר. בעבר אמנם הראשונות בשני הבתים היו מדורגות 1-2, גם אם לשנייה בבית מסוים היה מאזן טוב יותר, אלא ששתי הקבוצות בעלות המאזן הטוב ביותר לא היו יכולות להיפגש עד הגמר האזורי. מ-2004, הדבר שונה.

רונדו וטיג, בוסטון ואטלנטה - מאבק ראש בראש על המקום הרביעיצילום: אי–פי

במבנה החדש של הליגה נוצרה אנומליה ברורה - הקבוצה בעלת המאזן השני בטיבו היתה בעצם מדורגת רביעית, וכך שתי הקבוצות בעלות המאזן הטוב ביותר נפגשו כבר בחצי הגמר האזורי. כבר בשנה השנייה של השיטה, הפלייאוף של 2006, זה בדיוק מה שקרה. סן אנטוניו ספרס ודאלאס מאבריקס, שבאות מאותו בית, גמרו עם המאזן הטוב ביותר ודורגו 1 ו-4, בהתאמה. לא רק שהן נפגשו בחצי הגמר האזורי, הרי שדנוור שסיימה בראשות הבית הצפון-מזרחי עם המאזן השביעי בטיבו במערב, דורגה שלישית. המצב הזה הוביל לכך שהמנצחות במשחקי חצי הגמר האזוריים בין המדורגות 2 מול 7 ובין המדורגות 3 מול 6 לא היו צריכות לפגוש את אחת משתי הטובות באזור עד לגמר.

יותר מזה, באותה עונה (2006), ממפיס גריזליס ולוס אנג'לס קליפרס נפגשו ביניהן משחק לסיום העונה כדי להכריע מי מביניהן תסיים חמישית ומי שישית, כשמיקומן של ארבע הראשונות כבר נקבע. כך היה ברור שמי שתנצח ותסיים חמישית תיאלץ להתמודד מול דאלאס וסן אנטוניו בשני הסיבובים הראשונים וללא יתרון הביתיות, בעוד שזו שתפסיד ותסיים שישית תשחק בסיבוב הראשון נגד דנוור עם יתרון ביתיות, ואת אחת משתי הראשונות תפגוש - אם תעבור - רק בגמר. אמנם המשחק בו הפסידה הקליפרס (שאכן עברה סיבוב, לעומת ממפיס שלא עברה) נראה הוגן, אבל הביקורת על השיטה היתה קטלנית והליגה שינתה אותה לקראת העונה לאחר מכן.

השינוי, שהוביל לכך שבוסטון מדורגת בפלייאוף במקום הרביעי, קובע שראש בית תהיה בין ארבע הראשונות, אך לא למטה מכך. למעשה, הדבר קובע שאם שלוש ראשי הבתים אינן שלוש הראשונות בדרוג, זאת שיש לה את המאזן השני או השלישי בטיבו ואינה ראש בית תדורג לפי המאזן שלה. כך קרה העונה: שיקגו, בעלת המאזן הטוב ביותר, זכתה בבית המרכז; מיאמי, בעלת המאזן השני בטיבו, זכתה בבית הדרום-מזרחי; אך אלה שסיימו במקום השני בבתים האלה - אטלנטה ואינדיאנה - היו עם מאזן טוב יותר מבוסטון, שזכתה בבית האטלנטי.

לפי השיטה הישנה, בוסטון היתה אמורה להיות שלישית, למרות שעל פי מאזנה סיימה חמישית. לפי החוק מ-2006 היא חייבת להיות בין ארבע הראשונות וכך אינדיאנה היא מספר 3 במזרח, בוסטון רביעית ואטלנטה חמישית. אלא שבגלל שלאטלנטה מאזן טוב יותר מאשר של בוסטון, היא זו בעלת יתרון הביתיות בסדרה בין השתיים.

לשאלות ולהערות: uzidann@haaretz.co.il

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ