שווה בדיקה |

מה הקשר בין הקבוצות הגדולות לפנדלים?

האם יש עלייה בכמות הפנדלים בליגת האלופות ובליגות הבכירות באירופה לעומת לפני עשור? והאם הגדולות נהנות יותר?

עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן

האם זה רק נדמה לי, או שבאמת יש עלייה בכמות הפנדלים בליגת האלופות ובליגות הבכירות באירופה לעומת לפני עשור? אם זה נכון, איך אפשר להסביר זאת?

ע.ג., תל אביב

קראתי שריאל מדריד ומנצ'סטר יונייטד קיבלו העונה יותר פנדלים מכל קבוצה אחרת בליגות שלהן. האם זו הוכחה להעדפת הגדולות?

רמי, כפר סבא

כמו פורנוגרפיה, גם בעיטות מהנקודה הלבנה הן לפעמים עניין של גיאוגרפיה. יש מקומות בהם שורקים יותר, יש מקומות בהם שורקים פחות (אנגליה היא דוגמה טובה) - לא רק לפנדלים, אלא לעבירות בכלל. המספרים מאוד לא חד משמעיים. יש הבדלים, לעתים ניכרים, גם בין עונה לעונה באותה ליגה. בספרד, לדוגמה, חלה ירידה של כ-37% מעונת 2008/9 ל-2009/10 ועלייה של כ-44% בעונה לאחר מכן.

בכלליות, המספרים מראים כי בליגות הספרדית והאיטלקית לא היתה מגמת עלייה, בעוד שבאנגליה אפשר לזהות מגמה כזו. ההסבר נעוץ כנראה בהחמרת השיפוט ולא מעט ינמקו זאת בנטייתם של שחקנים לצלול הרבה יותר ברחבה, מה שעלול להפיל את השופטים בפח.

בליגת האלופות נקבע אמנם שיא פנדלים העונה - 34 לפני משחק הגמר - אבל לא ניתן לבסס הנחות על עונה אחת. בעונת 2004/5, לדוגמה, נשרקו 30 פנדלים, יותר מכל העונות שהגיעו אחריה, עד העונה.

לא ניתן לקבוע כי ריאל, יונייטד ושאר הגדולות זוכות לשיפוט אוהד, לפחות מבחינת פנדלים. נכון הוא שהעונה זכו ריאל ויונייטד להכי הרבה פנדלים בליגות שלהן, אבל זה היה מקרי.

בעונה שעברה נשרקו לטובת יונייטד 5 פנדלים, בעוד שמנצ'סטר סיטי (9), צ'לסי (8) ובלקפול (8) הקדימו אותה. לפני שנתיים הובילה צ'לסי עם 12 פנדלים, לפני סנדרלנד (9), ווסטהאם (9) ויונייטד (8). לפני שלוש שנים קיבלה יונייטד רק 4 פנדלים.

בשמונה העונות שקדמו לנוכחית נרשמה רק עונה אחת בה ריאל דורגה ראשונה בפנדלים (וגם אז לא לבד), בעוד שהיו לא מעט עונות בהן סיימה בתחתית הרשימה. ב-2006/7, לדוגמה, קיבלה ריאל רק 4 בעיטות, כמעט הכי נמוך בליגה, לעומת 10 של סנטאנדר, 8 של אתלטיקו וסוויליה ו-7 של ברצלונה. ב-2008/9 קיבלה ריאל 3 פנדלים, כשרק סוויליה קיבלה פחות, בעוד חטאפה ומלאגה קיבלו 11.

לשאלות ולהערות: uzidann@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ