דרגות הנכות והענפים הפראלימפיים המיוחדים

כיצד עובדת חלוקת דרגות הנכות במשחקים הפראלימפיים? ומהם הענפים המיוחדים שאינם קיימים במשחקים האולימפיים?

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

במשחקים הפראלימפיים ישנה חלוקה לדרגות נכות וישנם ענפי ספורט מיוחדים. תוכל להסביר איך זה בדיוק עובד?נכות נופלת תחת הגדרה רחבה מאוד, כלומר ברור שעיוור שונה מיושב על כיסא גלגלים או משותק שונה ממי שאיבד כף יד. לכן מבחינים במשחקים הפראלימפיים בין שישה סוגי נכויות: קטועים ‏(לפחות אחת הגפיים קטועה, חלקית או לגמרי‏); נפגעי מוח ‏(שיתוק מוחין או פגיעה בלתי הפיכה בתפקוד המוחי השולט על קואורדינציה, שרירים ויציבות‏); בעלי עיכוב התפתחותי; לקויי ראייה ‏(החל מבעלי ראייה מוגבלת ועד עיוורים‏); יושבי כיסא גלגלים ‏(בעלי פגיעות בעמוד השדרה, חולי פוליו מסוימים, קטועים מסוימים ועוד‏). הקטגוריה השישית מכונה “האחרים” ‏(מצרפתית: Les autres‏) וכוללת את אלו שאינם נכללים באף אחת מחמש הקטגוריות הראשונות, אך יש להם נכות או בעיה תפקודית ‏(למשל, חולי טרשת נפוצה וגמדים‏).


לא בכל ענף ספורט פראלימפי יכול להשתתף כל נכה. קיימים 20 ענפים, חלקם מוכרים ורגילים, חלקם מיוחדים למשחקים הפראלימפיים ‏(למשל, כדור שער לעיוורים או בוקיה, משחק בו זורקים כדורים למטרה‏) ובחלקם נעשות התאמות לענפים מוכרים ‏(למשל, טניס, כדורסל וראגבי על כיסאות גלגלים‏).


רק בשני ענפים, שחייה ואתלטיקה, משתתפים אנשי כל שש הקטגוריות. בעלי העיכוב ההתפתחותי משתתפים רק בשחייה ובאתלטיקה, ישנם ענפים שבהם משתתפים רק בעלי סוג אחד של נכות ‏(למשל ג’ודו וכדור רשת - רק ללקויי ראייה‏) וישנם ענפים שבהם משתתפים אנשי חלק מהקטגוריות.


מעבר לסוגי הנכויות, ברור כי לא הגיוני שמי שקטוע מתחת לברך לא יתחרה מול קטוע שתי רגליים במלואן, ולכן קיימות גם דרגות נכות - במיוחד בשחייה ובאתלטיקה. הדרוג הזה הוא מ־1 ‏(S1, הנכות הקלה ביותר‏) עד 10 ‏(S10‏), ובנוסף S11 עד S14 לעיוורים וללקויי ראייה. כך, למשל, ישנם עשרה משחים ל־50 מטר חופשי במשחקים הפראלימפיים, מ־S2 עד S13 ‏(בחלק מהדרגות לא היו משתתפים‏).


בענפים אחרים יכולה להיות חלוקה אחרת. בחץ וקשת, לדוגמה, משתתפים קטועים, “אחרים”, נפגעי מוח ויושבי כיסא גלגלים, אבל החלוקה היא לשלוש קבוצות - קבוצה לאלו שמסוגלים לירות בעמידה ושתי קבוצות לטובת הנעזרים בכיסאות גלגלים.


התוצאה הבלתי נמנעת מביאה לכמות מדליות רבה. בעוד שבמשחקים האולימפיים הרגילים שהסתיימו בלונדון השתתפו 10,820 ספורטאים ב־26 ענפים וחולקו 302 סטים של מדליות, הרי שבמשחקים הפראלימפיים בלונדון, משתתפים 4,294 ספורטאים ב־20 ענפים ומחולקים 503 סטים של מדליות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ