עסק משפחתי למדליות

האם יש תקדים לכך שאחים זוכים במדליות אולימפיות לאחר שהתחרו זה בזה?

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

האחים אליסטר וג'ונתן בראונלי זכו במשחקים האולימפיים בלונדון במדליות זהב וארד (בהתאמה) בטריאתלון. האם יש תקדים לכך שאחים זוכים במדליות אולימפיות לאחר שהתחרו זה בזה?

יואב, עפרי וסופי, תל אביב

בדרך כלל אחים משתתפים באותו מקצוע, כצמד או כחלק מקבוצה. יש לא מעט דוגמאות כאלו, וגם במשחקים האולימפיים האחרונים היו צמדי אחים שזכו יחד במדליות - למשל החותרים הבריטיים (צפון אירים) ריצ'ארד ופיטר צ'יימברס, שהיו חלק מהרביעייה שזכתה בכסף.

בכלל, הדבר נפוץ בחתירה יותר מבכל ספורט אחר. האחים האיטלקים ג'וזפה וקרמין אבנאלה, למשל, זכו פעמיים רצופות בזהב אולימפי בחתירה לזוגות עם נווט (לוס אנג'לס 84' וסיאול 88'). בברצלונה 92' זכה הצמד בכסף, כשמי שהקדים אותם היה צמד האחים הבריטי, גרג וג'וני סירל.

התאומות הניו זילנדיות, ג'ורג'ינה וקרוליין אוורס סווינדל, זכו פעמיים ברציפות בזהב בחתירה לזוגות (אתונה 04' ובייג'ין 08'). התאומים הסלובקים, פאבל ופיטר הוכשורנר, זכו בזהב בסלאלום קאנו לזוגות בסידני 00', באתונה 04' ובבייג'ין 08' (ובארד בלונדון).

מלבד חתירה, אחים מתחרים יחדיו בענפים קבוצתיים נוספים - למשל התאומים האמריקאים, בוב ומייק בריאן, שזכו בלונדון בזהב ובבייג'ין 08' בארד בטניס זוגות, כמו גם האחיות האמריקאיות סרינה ו-ונוס וויליאמס, שזכו שלוש פעמים בזהב בטניס זוגות (סידני 00', בייג'ין 08' ולונדון 12').

התאומים בוב (מימין) ומייק בריאן עם מדליית הזהב בלונדון 2012צילום: רויטרס

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

לשאלתך, המקרה של האחים בראונלי אינו תקדים. משפחת נאדי האיטלקית הוציאה מתוכה סייפים טובים, כשהבולט היה נדו נאדי - כנראה הסייף הטוב בהיסטוריה ומי שזכה בשש מדליות זהב אולימפיות, כולל חמש באנטוורפן 20' (עד מארק ספיץ במינכן 72', שיא לאולימפיאדה אחת) - הוביל את איטליה לשלוש מדליות זהב קבוצתיות, בחרב, בדקר וברומח, שתיים מהן עם אחיו, אלדו. בתחרות החרב ליחידים התחרו השניים זה בזה ¬ נדו זכה בזהב ואלדו הצעיר יותר בכסף, כשבהתמודדות הישירה ביניהם במסגרת בית הגמר ניצח נדו.

יש מקרים נוספים שזוג אחים התחרו זה עם זה וגם האחד נגד האחר. התאומים האמריקאים, פול ומורגן האם, נמנו על נבחרת ההתעמלות שזכתה בכסף באתונה 04'. בנפרד, זכה פול בכסף על המתח בעוד מורגן הגיע למקום הרביעי.

גם במשחקי החורף האולימפיים התחרו לא פעם אחים זה בזה וזכו במדליות. פיל מאהר, כנראה גולש הסקי הגדול ביותר שהוציאה ארה"ב, זכה במשחקי החורף של סראייבו ב-84', בין היתר, בזהב בסלאלום, כשהוא מקדים ב-21 מאיות השנייה את אחיו התאום, סטיב, שנולד ארבע דקות אחריו והסתפק בכסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ