שווה בדיקה XL |

מוסקווה למתקדמים

מה החוק לגבי פסילות? למה כמעט אין בני נוער באליפות העולם? האם נקבע שיא עולם במסגרת קרב 10? אתם שאלתם, עוזי דן עונה

עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן

בגמר 100 מטר היו ארבעה ג'מייקנים, בגמר 110 משוכות ארבעה אמריקאים. האם אין הגבלה על שלושה משתתפים ממדינה?
חיים, תל אביב; זוהרה מ., רחובות; טל, ירושלים; וקוראים נוספים

לכל מדינה מותר לשלוח שלושה אתלטים לכל מקצוע בתנאי שעמדו בקריטריון A, או אתלט אחד אם עמד בקריטריון B. שני תנאים מאפשרים לשלוח אתלט רביעי: אם הוא אלוף העולם המכהן במקצוע הזה או אלוף ליגת היהלום מהעונה האחרונה. ב־100 מטר, למשל, יוסיין בולט נכנס על התקן של המקום הנוסף מאחר שזכה בליגת היהלום.

באחד ממקצי הריצה הדיחו רץ בפסילה הראשונה. במקצה הבא רץ פסל, אבל הוא קיבל רק אזהרה (כרטיס צהוב). מהו החוק?
הגר כהן

התאחדות האתלטיקה הבינלאומית שינתה ב־2010 את החוקה, כך שמי שפוסל עקב זינוק מוקדם יודח מיידית מהריצה בכרטיס אדום. אלא שזינוק מוקדם, המוגדר כפחות מ־100 אלפיות השנייה מרגע הירייה, אינו תמיד העילה להפסקת הריצה. לעתים, גם אחרי שניתנים האותות “למקומות” או “היכון”, אתלט/ית אינו מוכן. במקרים נדירים ידיו או רגליו אינם במקום. במקצה עליו את מדברת, אתלט זז במקומו. הדבר קרה לפני הירייה, אבל אם היא כבר מושמעת יש למזניק סמכות לעצור את הזינוק ולהתחיל מחדש. האתלט המדובר אינו מורחק אלא מקבל אזהרה (צהוב). לאחרים מוצג כרטיס ירוק כדי להראות שהם היו בסדר.

בקרב 7 ובקרב 10, אגב, נהוג עדיין הכלל הישן בו מוציאים בפסילה ראשונה כרטיס צהוב לכל המתחרים כדי להבהיר שפסילה נוספת, לא משנה של מי, תגרור את הרחקת הפוסל.

שלושת הזוכים במדליות בריצה ל-10,000 מטרים. כיצד נקבעים המשתתפים?צילום: אי-פי

בשחייה ובהתעמלות מופיעים ספורטאים צעירים מאוד. באליפות העולם באתלטיקה וגם באולימפיאדה לא רואים כמעט בני פחות מ־19–18. האם זה בגלל הגבלה כלשהי או שמדובר בטבע התחרות?
דורית וירון, רמת גן

ההשתתפות באליפות העולם אסורה על בני פחות מ־16. למי שמוגדרים נוער (20–18) אסור להשתתף במרתון או ב־50 ק”מ הליכה ועל נערים (18–16) נאסרת ההשתתפות גם בקרב 10, ב־20 ק”מ הליכה, ב־10,000 מטר ובמקצועות הזריקה. רק מגיל 20 פתוחים כל המקצועות בפני כולם. המגבלות אינן מקריות. בענפים מסוימים בכלל ובאתלטיקה בפרט קיימת משמעות גדולה לסיום ההתפתחות הגופנית.

איך נקבעים המשתתפים בגמר 10,000 מטר ובגמר המרתון?
ע.ג, תל אביב

במקצועות הללו, כמו גם בתחרויות ההליכה, לא מתקיימים שלבי מוקדמות בגלל אורך וקושי התחרות. לכן הקריטריונים להשתתפות שונים. ב־10,000 מטר קיימים קריטריון A ו־B, כמו ברוב המקצועות, אך בגלל הגבלת מספר המשתתפים לכ־30 מדובר בדרישה לתוצאות ברמה גבוהה ו־15 הראשונים בדרוג העולמי בריצות שדה ב־10,000 נחשבים כמי שעמדו בקריטריון. כמו במקצועות אחרים, מוגבלת כל מדינה בשליחת עד ארבעה רצים מכל מגדר, לרבות אלוף או אלופת העולם. במרתון קיים קריטריון בודד - 2:17:00 שעות לגברים, 2:43:00 שעות לנשים. כל העומד בו יכול להשתתף, בהגבלה של חמישה מתחרים ממדינה.

אשטון איטון, האלוף הטרי בקרב 10. האם נשבר בעבר שיא עולם במסגרת התחרות?צילום: אי-פי

האם נקבע פעם בקרב 10 שיא עולם באחד המקצועות?
עמית קביצל

לא. דבר כזה לא קרה גם בקרב 7 לנשים. ג’קי ג’וינר־קרסי, שיאנית העולם בקרב 7, החזיקה בשיא גם בקפיצה לרוחק, אך קבעה אותו במסגרת תחרות במקצוע הבודד.

ניסינו ולא הצלחנו לפענח איזו חיה בעלת כנפיים משמשת כקמע של אליפות העולם באתלטיקה.
יהונתן יעקב, רעננה

להלן: דרור

כשמסתכלים על בובות הקמע הגדולות שמסתובבות באיצטדיון במוסקווה, באמת קשה לדעת באיזה בעל כנף מדובר. הדמות המצוירת, לעומת זאת, ברורה הרבה יותר. מדובר בציפור דרור בצבעי חום־לבן־שחור, הלובשת חולצת טי בצבע תכלת. "היא נבחרה כסמל של אליפות העולם באתלטיקה כי יש לה הרבה במשותף עם האתלטים", הסביר מזכ"ל התאחדות האתלטיקה הרוסית, מיכאיל בוטוב, "היא מהירה, קלה ומאוד זריזה".

לשאלות נוספות על אתלטיקה, ובכלל: uzidann@haaretz.co.il

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ