שווה בדיקה |

עין הנץ צופה לאנגליה

עוזי דן מסביר על טכנולוגיית קו השער שנכנסה לשימוש בפרמייר-ליג החל מהעונה

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

ראיתי במחזור הראשון של הפרמייר־ליג את השימוש בטכנולוגיית קו השער. איך זה מתבצע בתכל’ס?
עורך “ספורט הארץ”

טכנולוגיית קו השער בה משתמשים בפרמייר־ליג החל מהעונה היא עין הנץ, המערכת הוותיקה מבין הארבע שקיימות. היא פותחה עוד ב־1999 ומשתמשים בה כבר שנים בקריקט, בטניס ואפילו בסנוקר. השיטה מתבססת על המושג הגיאומטרי טריאנגולציה, שילוש בעברית. כלומר, האפשרות לדעת מיקום מדויק של נקודה במשולש לפי הזוויות אליה משתי הנקודות האחרות ואורך הצלע מולה. כך, אגב, עובד גם עיקרון ה־GPS.

מה שקורה באיצטדיון הוא ששבע מצלמות וידאו משוכללות סביב אזור השער מצלמות את הכדור. מאחר שהמרחק בין המצלמות ידוע, כמו גם זווית הצילום של כל אחת מהן ומיקומו המדויק של קו השער, יכולה התוכנה לחשב בכל רגע נתון את מיקומו של הכדור וגם להראות זאת גרפית לצופים, כפי שרואים הרבה בטניס. כך היא גם יכולה לחשב אם הכדור עבר במלוא היקפו את קו השער. הסיבה להצבתן של שבע מצלמות היא שתמיד, גם כששחקנים חוסמים לחלק מהן את הכדור, ניתן יהיה לחשב את מיקומו המדויק. לטענת המפתחים, בכל מצב אפשר יהיה למדוד את מיקום הכדור, גם אם שחקנים רבים נמצאים סביבו.

במידה שהכדור עבר את קו השער, בתוך קצת פחות משנייה מקבל השופט איתות לשעונו. כמובן שהשופט לא חייב לחכות לאיתות, שכן פעמים רבות ברור לחלוטין שהיה שער, אבל אם יש לו ספק, המערכת תספק לו אישור מהיר - בהודעה על שער או באי הודעה, במקרה שהכדור לא עבר את הקו. אמנם ההחלטה האחרונה היא של השופט, אבל מאחר שבתוך 20 שניות אפשר לראות את ההילוך החוזר של עין הנץ על המסכים בבית וגם באיצטדיון, ומשום שהמערכת נחשבת אמינה ומדויקת (טעות של עד 4 מ"מ, טוב יותר מהעין האנושית), ברור שהוא יקבל את החלטתה.

עין הנץ נבחנת על ידי שופטי הפרמייר-ליג. במידה שהכדור עבר את קו השער, בתוך קצת פחות משנייה מקבל השופט איתות לשעונוצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ