שווה בדיקה |

החוק שיכול היה לחסוך לדוויט הווארד מבוכה רבה

חוק שהיה נהוג בכדורסל האירופי אפשר לקבוצה להחליט האם היא מעדיפה לזרוק עונשין או להוציא את הכדור מהצד. ואיך כל זה קשור לווילט צ'מברליין?

עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן

כשצפיתי במשחק בין יוסטון לדאלאס, בו ביצעו המאבריקס עבירות מכוונות על דווייט הווארד ושלחו אותו פעם אחר פעם לקו העונשין, נזכרתי שהיה פעם באירופה חוק שמאפשר לקבוצה להחליט האם היא מעדיפה לזרוק עונשין או להוציא את הכדור מהצד. על פניו נראה שהאפשרות הזו ספורטיבית יותר, ורציתי לדעת מתי בוטל החוק הזה ומדוע.

שגיא נאור

באירופה אכן היה נוהג שכזה במקרים מסוימים, אך הוא בוטל בעקבות ההכרה - אותה הבינו ב־NBA מאז ומעולם - לפיה היכולת לזרוק מהעונשין היא חלק מהמשחק. אין פה עניין של ספורטיביות, אלא חוק של המשחק אותו מנצלות קבוצות לטובתן במסגרת המותר. למעשה, זה קצת כמו לבוא בתלונות למלכודת נבדל בכדורגל.

למרות זאת, ברור שיש כאן בעייתיות מסוימת בדקות המכריעות של משחקים צמודים. לכן יש ב־NBA תקנה שמיוחסת לתקופה בה שיחק ווילט צ'מברליין, שכמו שאקיל אוניל וסנטרים בולטים נוספים, התקשה מקו העונשין. בעקבות העבירות הרבות שבוצעו עליו, הונהגה תקנה לפיה בשתי הדקות האחרונות של המשחק, עבירה על שחקן שאינו מחזיק בכדור לא תגרור שתי זריקות - אפילו אם לכאורה כבר מגיעות זריקות מהקו - אלא זריקה אחת והשארת הכדור בידי הקבוצה שעל שחקנה נעשתה עבירה.

צפו בדוויט הווארד זורק אייר-בול מהעונשין:

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ