שווה בדיקה

איך מחשבים את מדד היעילות?

קחו שחקן כדורסל, חברו את סך כל הפעולות החיוביות שלו במשחק, הפחיתו את סך כל הפעולות השליליות שלו, וקבלו את התשובה

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

האם תוכל להסביר את מדד היעילות שמופיע בדפי הסטטיסטיקה בכדורסל ליד כל שחקן? מה זה אומר כאשר ליד שחקן מופיע המספר 9 — שקבוצתו קלעה 9 נקודות יותר בזמן שהיה על המגרש? לפעמים שחקן צובר דאבל־פיגרס ועוד באחוזים לא רעים, אך מדד היעילות שלו שלילי או חד־ספרתי. איך זה ייתכן?

מולי קנטור, חיפה

מדד היעילות של כדורסלן אינו קשור במה שעשתה קבוצתו בזמן שהוא על המגרש. לכך יש מדד נפרד, לו קוראים לפעמים +/-. המדד עליו שאלת מהווה סך כל הפעולות החיוביות של השחקן במשחק פחות סך כל הפעולות השליליות שלו. כל נקודה שקלע, ריבאונד שלקח, אסיסט שמסר, כדור שחטף, עבירה שסחט או חסימה שביצע נספרים כנקודה חיובית במדד. כל החטאה, כולל מקו העונשין, איבוד כדור, עבירה שעשה או חסימה שבוצעה עליו נספרים כנקודה שלילית.

לדוגמה, במשחק של מכבי חיפה באילת לא מזמן שיחקו דגן יבזורי ואייק אפוואיבו בערך אותו פרק זמן וקלעו מספר נקודות כמעט זהה, אבל לניגרי היו 24 נקודות מדד לעומת 8 של הישראלי. אפוואיבו קלע 16 נקודות תוך שהוא מחטיא 12 זריקות מכל הטווחים, קטף 13 ריבאונדים, איבד כדור אחד, לא חטף, ביצע שלוש עבירות, סחט שמונה, מסר שני אסיסטים וחסם פעם אחת. בקיצור: 1+2+8+13+16–12–1–3=24. יבזורי קלע 15 נקודות תוך שהוא מחטיא 9 זריקות, קטף ארבעה ריבאונדים, איבד ארבעה כדורים, חטף כדור אחד, ביצע שתי עבירות, סחט שתיים, מסר שני אסיסטים ונחסם פעם אחת. בקיצור: 2+2+1+4+15–9–4–2–1=8.

דגן יבזורי. לא מספיק יעילצילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ