מעלות תרשיחא לא לבד

בארץ, הקבוצה מליגה ב' העפילה לרבע גמר גביע המדינה; האם בחו"ל קבוצות חובבניות הצליחו גם לזכות בתואר?

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוזי דן
עוזי דן

בעקבות העפלתה של מעלות תרשיחא לרבע גמר הגביע, האם בארצות הכדורגל הבכירות באירופה - נגיד שש הראשונות, חוץ מישראל: אנגליה, צרפת, גרמניה, ספרד, פורטוגל וצרפת - היתה אי פעם קבוצה חובבנית שהגיעה לגמר הגביע ואולי אף זכתה בו?

חגי, אוהד הפועל יהוד מתוסכל

השאלה היא איך מגדירים קבוצה חובבנית. באנגליה, למשל, אלו רק מועדונים מהליגה החמישית ומטה ומעולם לא קרה שקבוצה כזו הלכה בגביע עד הסוף. בצרפת, לעומת זאת, התרחש הדבר לא מעט. בין 1996 ל־2001 שיחקו בגמר הגביע לא פחות משלוש קבוצות חובבניות, ביניהן קאלה מהליגה הרביעית. בגרמניה הגיעה אוניון ברלין לגמר ב־2001 בעת שהופיעה בליגה האזורית, השלישית, ובסיום העונה עלתה לליגת המשנה. בפורטוגל שיחקה ליישוש מהליגה השלישית בגמר של 2002.

בסך הכל, במבט על מדינות נוספות, קבוצות חובבניות מגיעות לגמר הגביע ואף זוכות בו יותר ממה שאפשר לחשוב. מחזיקת הגביע הנוכחית באוסטריה היא פ.ק. פאשינג מהליגה השלישית, שזכתה בעונה שעברה אחרי ניצחון בגמר על האלופה אוסטריה וינה. בפולין הניפה לכיה גדנסק מהליגה השלישית את הגביע של 1983 וכמה קבוצות חובבניות הגיעו לגמר, ביניהן קבוצת המילואים של רוך רוז'וב מהליגה החמישית. בשוודיה שוחק גמר הגביע ב־1948 בין קבוצות חובבנים מהליגה השלישית, כאשר ראה ניצחה את קנטי. בברזיל נעצרה ב־2002 ברזיליינשה מהליגה השלישית, החצי־חובבנית, רק בגמר מול קורינתיאנס. בדנמרק שיחקו בגמר מספר קבוצות מהליגה השלישית.

לשאלות ולהערות: uzidann@haaretz.co.il

מדהים שפער בין שלוש ליגות מתאייד עם סגירה נכונה והמון מוטיבציהצילום: אורי טלשיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ