דיני חוזים ב־NBA

רצפת שכר, תקרת שכר, ותק, מקום הבחירה בדרפאט וגם הקלות לכוכבים. עוזי דן מסביר כל מה שצריך לדכעת על חוקי החוזים בליגה הטובה בעולם

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוזי דן
עוזי דן

לברון ג'יימס, כריס בוש וכרמלו אנתוני נבחרו באותו דראפט (2003), ובכל זאת לברון יכול לקבל כעת שכר מקסימום של 96 מיליון דולר לארבע שנים, בוש יכול היה לקבל 88 מיליון לארבע שנים ביוסטון ומלו יכול היה לחתום בניקס עבור 129 מיליון לחמש שנים. מה פשר ההבדלים — גיל? מעמד? לגבי הרוקיס, אנתוני בנט מקבל בשנה חמישה מיליון דולר, אנדרו וויגינס אמור להרוויח בקליבלנד ארבעה מיליון ועמרי כספי קיבל מיליון בעונתו הראשונה בסקרמנטו. כולם נבחרו בסיבוב הראשון. האם זה נובע מהמיקום?
צביקי לנדאו

יש כל מיני משתנים. שחקן שנבחר בסיבוב הראשון בדראפט זכאי למשכורת מובטחת בשנתיים הראשונות לפי מיקומו. ההבדלים בין מקומות גבוהים לנמוכים בסיבוב הראשון מגיעים למאות אחוזים. בדראפט האחרון המשכורת המובטחת לבחירה מספר 1 היתה 4.592 מיליון דולר לעונה הראשונה ו־4.799 מיליון בשנייה. לבחירה האחרונה בסיבוב הפותח מובטחת משכורת בסך 911 אלף דולר בלבד בעונה הראשונה ו־952 אלף בשנייה.

ב־NBA קיימות גם רצפת וגם תקרת שכר לקבוצות. כמו כן, יש סכום מקסימום שיכול לקבל שחקן, בהתאם לוותק שלו בליגה. לשחקן שנמצא בליגה עד שש שנים מדובר בסכום מסוים או ב־25% מתקרת השכר — הגבוה ביניהם; בין שש לעשר שנים זהו סכום גבוה מכך או 30% מהתקרה; מעל עשר שנים מובטח סכום גבוה עוד יותר או 35% מהתקרה. קיימות הקלות לכוכבים, גם אם הם צעירים ("סעיף דריק רוז"), כדי שירוויחו יותר אם עמדו בתנאים מסוימים. לכל שחקן יש זכות לחתום חוזה חדש שגבוה מהקודם ב־5%, בלי קשר לסכום שהרוויח. ואלו רק חלק מהסעיפים. כל המשתנים הללו יוצרים לקבוצות מגבלות בשאלה כמה הן יכולות לשלם ולמי.

אנתוני מול ג'יימס. למה האחד ירוויח יותר מהשני?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ