תורת הגזע הנאורה והשמחה של הברזילאים

יש לבן שלגיה כהה ולבן ורדרד ולבן מאוד, יש קפה בחלב ונוטה לקינמון, יש אגוז רגיל וצהוב ואדום, וגם פורטוגל וכף ורדה. המגוון האתני העצום של המדינה המארחת מתבטא בצבעי העור, ובשמותיהם

עוזי דן
שליח "הארץ" לברזיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
שליח "הארץ" לברזיל

ברזיל היא אולי המדינה הכי מגוונת בעולם מבחינה אתנית. ארץ של מהגרים מכל רחבי העולם, לרבות אירופאים, עבדים שחורים שהובאו מאפריקה וגם הרבה מאוד יפנים וקוריאנים, למשל, לצד תושבי אמריקה המקוריים — אלה שמכונים אינדיאנים או אמרידיאנים, ולהבדיל מבצפון אמריקה לא הושמדו במכוון או נשלחו לשמורות.

אבל זה לא מסתכם בכך. ברזיל של הדורות האחרונים, בוודאי בעשורים האחרונים, היא מקום פתוח מאין כמוהו. האנשים ליברלים ומקבלים כל אחד. באמת לא משנה להם צבע, גזע, מין או דת. הליברליות היא בסיסית, אמיתית, אנושית. אין מחסומים, ולכן גם יש מגוון אתנו־גרפי אדיר. החלוקה הסכמטית של פעם - לבנים, שחורים, אינדיאנים ומסטיזוס (בני תערובת, שפה נקראים "פראדו") — כבר לא קיימת. אולי רק במקרה של האינדיאנים באזורי האמזונס. מחקר בין תושבי ריו דה ז'ניירו, אולי העיר המעורבת בעולם, העלה שהמוגדרים לבנים הם בממוצע 7% שחורים וכמעט 7% אינדיאנים בדמם. השחור הממוצע הוא רק 51% אפריקאי, 42% אירופאי או לבן והשאר אינדיאני. הפראדו מעורבבים אחרת — 68% מאבותיהם היו לבנים, 24% שחורים והשאר אינדיאנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ