יומן מונדיאל |

שקרים קטנים גדולים: מיניסטריון האמת של רוסיה 2018

נמנעים מפרסום זהות השחקנים שעברו בדיקות סמים, מפזרים ערפל סביב נתונים שהם מואילים להציג ומשקרים בנוגע לכמויות הצופים במשחקים גם כאשר כולם רואים את שלל הכיסאות ריקים. אז מה בפיפ"א ממש רוצים שתדעו? איזו רשת המבורגרים מממנת אותם, כמובן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ולדימיר פוטין וג'אני אינפנטינו, אתמול בטקס הענקת הגביע. לא שמעו על אברהם לינקולן

1. יש דברים שפיפ"א מעלימה מהעין וקשה מאוד, עד בלתי אפשרי, לדעת מה האמת לגביהם. למשל, עניין בדיקות הסמים. בניגוד לטורנירים קודמים, פיפ"א נמנעה מפרסום זהותם של הנבדקים ובאילו משחקים זה קרה. למעשה, היא אפילו לא אישרה או הכחישה שהיו בדיקות. ביום שישי, לאחר חצאי הגמר, פתאום היא כן פרסמה כי בוצעו כך וכך בדיקות, ושלא נתפסו משתמשים בחומרים אסורים.

זה קרה כמובן אחרי שרוסיה הודחה; המספרים היו קצת משונים - כמו למשל שכל אחד משחקני הנבחרות שהגיעו לחצי הגמר נבדק בממוצע 4.41 פעמים מתחילת השנה. המשמעות היא ששילבו משחקי ידידות, לא ברור כמה, בתוך סטטיסטיקה של גביע העולם. בקיצור, פיזרו כמה שיותר ערפל. אולי הוא לא מקרי כאשר המדינה המארחת התמחתה בסימום שיטתי של ספורטאיה ובמקרה, ממש במקרה, כל חמשת השחקנים שרצו הכי הרבה בטורניר היו שייכים לשורותיה, כולל שחקן בן 39.

יש דברים בהם אי אפשר באמת להעלים נתונים או לפזר מסך עשן, וכאשר משקרים זה גלוי לעין בצורה מרגיזה. כאשר זה קורה, ברור לכולם כי פיפ"א באמת חושבת שהיא יכולה לעבוד על כל האנשים כל הזמן. לא שמעו שם, כנראה, על אברהם לינקולן.

דבר כזה הוא מספרי הצופים באיצטדיון. לקראת סופו של כל משחק, מספר הצופים הרשמי מושמע במערכת הכריזה ומופיע על המסך באיצטדיון. מי שסופרת את הצופים באופן רשמי היא פיפ"א. באיצטדיון לוז'ניקי, למשל, שתכולתו הרשמית לטורניר 78,110 צופים, זה היה המספר שהופיע בכל משחק, גם כאשר היו פה ושם כיסאות ריקים. בסנט פטרבורג, בחצי הגמר בין בלגיה לצרפת, הגדישה פיפ"א את הסאה. מאות רבות של כיסאות ריקים לא היו יכולים להיעלם. ההערכה של ותיקי איצטדיונים היתה בין 1,000 ל-1,500 מושבים מיותמים. ומה פיפ"א פרסמה? היא לא היתה יכולה לכתוב 64,468 צופים - התפוסה המלאה - כפי שעשתה ברוב המשחקים באיצטדיון, כי הפעם הקרחות זעקו לשמים. אז המספר שפורסם היה נמוך בכמאה.

כבר עדיף היה להציג את המספר המלא ולא לשחק אותה כאילו מדווחים אמת כשברור שאין הדבר כך. מסוג השקרים של פוליטיקאים ועורכי דין מסוימים.

2. אפשר להתווכח על כך שלא רק השחקנים, המאמנים והשופטים הוצגו בכל משחק מעל למסך האיצטדיון, אלא גם השופט הרביעי, המשקיף ואפילו צוות ה-VAR על ארבעת אנשיו. בסופו של דבר, אולי הם חשובים לא פחות מהקוונים או המשקיף. אבל ההצגות האינסופיות הללו הגיעו לממדי פארסה. לפני כל משחק הוצגה והוקראה רשימה אינסופית, ברוסית, של שמות הילדים שליוו את שחקני הקבוצות. הילדים עוד היו בחדרי ההלבשה ולא פורסמו תמונות שלהם, אלא רק שמות. מה ההיגיון?

ובכן, ההיגיון ברור מאוד - רשת ההמבורגרים הגדולה שמהווה ספונסרית של פיפ"א היא האחראית לעניין הילדים. לכן אפשר היה להציג במשך דקות ארוכות את הלוגו המפורסם שלה בענק על מסך האיצטדיון. זאת, כשעשרות שמות ילדים ברוסית, שרוב באי האיצטדיון לא מסוגלים לקרוא אפילו, ומי שכן בקושי רואה אותם, נמצאים בקטן ברקע. זמן פרסום יקר בכל משחק ומשחק ליצרנית ההמבורגרים.

3. אחד הדברים שמוכיחים כי בפיפ"א יודעים, אם רק רוצים, לעשות דברים מצוין ולהתייחס לכדורגל בכבוד הראוי, הוא המוזיאון של הארגון בציריך. אבל לציריך לא באים מספיק אוהדי כדורגל ולגביע העולם כמובן שכן. וכך, תחת המטריה של אחת הספונסריות - יצרנית רכב מדרום קוריאה - חלק לא גדול מפריטי המוזיאון, אך בעלי משמעות ומאורגנים בטעם טוב, עשה את דרכו לתערוכה "נודדת" במהלך גביע העולם ברוסיה.

התערוכה כוללת לא רק תצוגות של פריטים בעלי חשיבות ופרישה יפה של תולדות המונדיאלים, אלא גם אינטרקציה עם אוהדים, כולל הרצאות של אגדות כפיטר שמייכל, למשל. הכל בחינם וההצלחה גדולה, לפחות 80 אלף מבקרים. בין הפריטים כמה מאלו שהיו באוסף של שופט העבר הישראלי אברהם קליין, אשר נתרם למוזיאון פיפ"א. קליין, שממשיך לקבל כבוד עצום בפיפ"א ולהיות מוערך ואהוד, נמצא פה גם כן - שופט העבר היחיד שאינו בעל תפקיד שהוזמן על ידי ההתאחדות העולמית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ