דן תמיר

כשאתה אח"מ בתפקיד תובעני ואינטנסיבי, כדאי לך לשמור על יחסים טובים עם שומרי הראש שלך. אך למרות שהכלל הזה ידוע היטב, אתמול (שלישי) הורגשה ברומא מתיחות קלה: לראשונה זה שנים רבות, עלתה על פני השטח עוינות ספורטיבית בין האפיפיור לבין אלה שנשבעו להגן עליו בחייהם. "הערב מלחמה", זרק בבדיחה לעבר כמה מהם, דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של הוותיקן. פרנסיסקוס הראשון הוא ארגנטינאי במוצאו ואוהד של נבחרת הכדורגל שלה. פלוגת שומרי הראש שלו – המורכבת מ-110 חיילים מאומנים – כולה שוייצית. את המתח ניתן היה לחוש מן הסתם גם בחצר שבה נפרש מסך גדול לצפיה משותפת במשחק.

בצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, התייצבה מול ארגנטינה חבורה שווייצית מאומנת ומיומנת לא פחות, נטולת כוכבים, יש שיגידו גם נטולת ברק – אבל יודעת את העבודה היטב. וכמו לשוייצים ברומא, גם לשווייצים בברזיל יש דמות אב מרכזית אחת, שהיתה במידה רבה המרכיב החשוב והמרכזי ביותר של הנבחרת בטורניר הזה: המשחק אתמול היה משחקו האחרון של אוטמר היצפלד עם נבחרת שווייץ, אחרי שש שנים בהן היה המאמן הלאומי. העצב שלו אתמול היה כפול: לילה קודם נודע לו על מות אחיו, ואחר הצהריים בא ההפסד לארגנטינה. אחרי המשחק, בחדר ההלבשה, עמדו דמעות בעיניים שלו ושל השחקנים. “אוטמר, כולנו בוכים אתך!” היתה הכותרת של הצהובון "בליק" הבוקר. באחדות דעים מפתיעה, הסכימו אתו כתבי ה"טאגס-אנצייגר" הביקורתי ומדור הספורט של ה"נויה-צרכר-צייטונג" המאופק.

האפיפיור עם חולצת ארגנטינה. "הערב מלחמה"צילום: REUTERS

אבל אם מסתכלים על שש השנים שבהן אימן היצפלד את הנבחרת, אפשר למצוא לא מעט סיבות לשמוח: לפני ארבע שנים, בדרום אפריקה, הבריקה הנבחרת לרגע עם הרבה מזל מול ספרד ואחר כך דידתה על המגרש 180 דקות נוספות, בדרכה חזרה הביתה. הנבחרת של 2014 נראתה אחרת לגמרי, ולא רק בגלל חילופים של כמה שחקנים. בשבועות האחרונים, ראינו נבחרת מסודרת, מאורגנת ומתוזמנת, שמחפשת שערים. בשלב הבתים זה היה ברור בניצחונות על אקוודור והונדורס, אבל לא פחות גם בהפסד לצרפת, כשהשווייצים המשיכו לשחק גם כשהיו בפיגור של חמישה שערים, והבקיעו שניים.

אתמול, בשמינית הגמר, עלתה הנבחרת למגרש מול אחת הפייבוריטיות של הטורניר בלי שום רגשות נחיתות, שלטה במשחק במחצית הראשונה, כפתה הארכה ונתנה פייט מעולה משך שעתיים כמעט. אילו היתה הנגיחה של בלרים דז'מאילי מוסטת כמה סנטימטרים ימינה מהקורה, זה עשוי היה להגיע להכרעה בבעיטות עונשין. פרשנים שעוקבים אחרי הנבחרת אומרים שזה היה אחד המשחקים הטובים ביותר שלה בעידן היצפלד, אם לא הטוב ביותר.

האם מתחיל עידן חדש בכדורגל השווייצי? היצפלד עיצב נבחרת סולידית ויציבה המשחקת כדורגל שקול ומפוכח, יש האומרים שעל חשבון חדוות המשחק והיצירתיות שבו. “לפני כמה שנים פגשתי אותו בריגה, אחרי משחק במוקדמות גביע העולם” אומר עיתונאי ה"נויה-צרכר-צייטונג", פלורין קלאלונה. "שאלתי אותו אם מצא חן בעיניו איך שהנבחרת שיחקה. 'אף מאמן עוד לא קיבל פרס בתחרות יופי; משלמים לי כדי להביא תוצאות', הוא ענה. הפרגמטיות תמיד מנחה אותו". כעת מחכים בשווייץ לראות מה יעשה עם הנבחרת ולדימיר פטקוביץ', מאמנה החדש שנכנס רשמית לתפקיד לפני יומיים.

היצפלד נפרד מנבחרת שווייץ. שינה את אופיה של הנבחרתצילום: REUTERS

והשומרים השווייצים של האפיפיור? הם ימשיכו לשמור על האוהד מספר אחת של נבחרת ארגנטינה ברומא. בשנת 1986 סייעה לארגנטינה יד עלומה לזכות בגביע העולם; כעת אולי יוכלו תפילות לעזור, ואצבע אלוהים תסייע לה שוב.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ