ניר צדוק
ניר צדוק

ספרד הודחה, וכך גם ארגנטינה ופורטוגל, אבל הערב (שני) בדקה ה-68, כשיפן הובילה 0-2 על בלגיה, נראה היה שההפתעה הגדולה ביותר בשמינית גמר המונדיאל עדיין לפנינו. שתי נגיחות ומתפרצת מהאגדות מאוחר יותר, ובלגיה עדיין כאן. יפן? היא לא תשכח את המשחק הזה לעולם. היכנסו לעמוד המונדיאל של ספורט הארץ

כבר במחצית הראשונה, שהסתיימה ב-0-0, אי אפשר היה להאמין שבלגיה היא-היא הנבחרת שרבים הכתירו בראשם לאלופת העולם הבאה. ה-3-4-3 שלה התנפץ על ה-1-3-2-4 של יפן, שבהופעה הירואית הצליחה לשתק 11 שחקנים מוכשרים בהרבה. קשה היה להכריע מי מהשתיים סיימה את הבית המוקדם במאזן מושלם, ומי המשיכה לשמינית הגמר רק כי צברה שני כרטיסים צהובים פחות מנבחרת אחרת.

גאקו שיבאסאקי ומקוטו האסבה התנפלו על קווין דה בריינה ואקסל ויטסל בכל פעם שאלו קיבלו את הכדור, ומנעו מבלגיה להפעיל את הכלים הכבדים. היפנים ניתקו את קווי האספקה לדריס מרטנס, אדן הזאר ורומלו לוקאקו - השלישייה הקדמית - כשרק בסביבות הדקה ה-20 הצליחה בלגיה להשתחרר מהלחץ ולהתקרב לרחבה של איג'י קוואשימה.

גם זה לא הספיק לבלגים בשביל לאיים באמת על השער, להוציא בעיטה של הזאר מחוץ לרחבה. מירב המאמצים ההתקפיים של יפן רוכזו באגף שמאל של יוטו נגאטומו וטקאשי אינוי המצוינים. בדקה ה-31 טעה תומא מונייה ואפשר לראשון להגביה כדור שהאחרון נגח חלושות לידיו של טיבו קורטואה. טעויות והזדמנויות נוספות יגיעו בהמשך.

בדקה ה-48 יצאה יפן להתקפה מתפרצת שהיתה מסתיימת בלא כלום אלמלא טעות קשה של יאן ורטונגן. הכדור עבר מתחת לרגלו של הבלם השמאלי והגיע לגנקי האראגוצ'י, שבעט לפינה הרחוקה והדהים את קורטואה, 0-1. בדקה ה-52 זה הסתבך עוד יותר. אינוי, המסוכן בשחקני יפן, קיבל חופש פעולה על סף הרחבה וניתב לפינה הרחוקה כדור שאפילו קורטואה הענק לא יכול היה להגיע אליו, 0-2 מוצדק. רוברטו מרטינס התעכב עם השינוי עד לדקה ה-64, אז החליף את יאניק קראסקו ומרטנס המאכזבים בנאסר שאדלי ומרואן פלאיני. איזו תועלת כבר תצמח מהקשר האפור של מנצ'סטר יונייטד? תצמח.

אינוי חוגג את השער השני, הערב צילום: MARKO DJURICA/רויטרס

סיפור החזרה של בלגיה למשחק התחיל בשער מוזר מאין כמוהו. הרחקה לא טובה של אינוי חצתה את כל הרחבה היפנית, עד שהגיעה אל ורטונגן. הבלם ביקש להחזיר את הכדור לאזור תיבת החמש בתקווה למצוא את הראש של לוקאקו, אבל הכדור שנגח הסתחרר לפינה הרחוקה, מעל קוואשימה ופנימה, 1-2. חמש דקות לאחר מכן ובלגיה שוב תקפה מהאוויר. הגבהה של הזאר הגיעה לפלאיני, שגבר על שני שחקני הגנה ונגח מחמישה מטרים פנימה, 2-2. הבלגים מצאו פטנט, ובדקה ה-85 הם כמעט והשלימו באמצעותו מהפך, אך שתי נגיחות של שאדלי ולוקאקו נעצרו אצל קוואשימה.

בדקה ה-94 זכתה יפן בכדור קרן שיסתיים בשער, אבל דווקא בצד שלה. קורטואה קלט את הכדור ושחרר את דה בריינה לדהרה. בתוך עשר שניות הכדור עבר מדה בריינה למונייה, ומשם לשאדלי, שהכניע את קוואשימה על הבאזר והשלים מהפך מדהים. מה עוד לא היה לנו במונדיאל הזה? ובכן, את זה.

הרכבים:
בלגיה: קורטואה, אלדרוורלד, קומפאני, ורטונגן, מונייה, ויטסל, דה בריינה, קראסקו (65, שאדלי), לוקאקו, אדן הזאר, מרטנס (65, פליאיני)

יפן: קוואשימה, שוג'י, נגאטומו, סאקאי, יושידה, שיבאסאקי (81, ימאגוצ'י), האראג'וצי (81, הונדה), קגאווה, אינוי, האסבה, אוסאקו.

קגאווה מול דה בריינה, הערבצילום: SERGIO PEREZ/רויטרס

מהלך המשחק:

דקה 1 - השופט הסנגלי מאלאנג דידיו מוציא לדרך את המשחק ברוסטוב ארנה.

דקה 2 - קגאווה מחמם את הרגל ובועט לעבר השער, אך הרחק מהמסגרת.

דקה 17 - הבלגים הולכים ובונים לחץ וזוכים לשתי קרנות בתוך דקה. ההגנה היפנית מסתדרת עם זה.

דקה 20 - חילופי מסירות בהתקפה הבלגית ולוקאקו עושה סיבוב מצוין על מפתן הרחבה ובועט, אך הכדור משפשף את נגאטומו ויוצא לקרן. הזדמנות ראשונה טובה לבלגיה.

יושידה מול לוקאקו. היפנים נלחצו לאחור מן הפתיחהצילום: MARKO DJURICA/רויטרס

דקה 26 - מרטנס מרים כדור מימין למרכז הרחבה, לוקאקו בורח ליושידה אבל מתבלבל עם הרגליים וההזדמנות בורחת. לחץ כבד על השער היפני והזאר מנסה את כוחו בבעיטה אך קוואשימה מאגרף.

דקה 31 - הזדמנות ראשונה ליפנים. המהלך מתחיל מהאגף השמאלי המאוד פעיל שלהם וההגבהה נוחתת על הראש של אינוי, שלא נוגח מספיק חזק.

דקה 36 - הבלגים חוזרים לתקוף. מרטנס נמסדר להזאר ניסיון בעיטה למסגרת אך הוא נבלם והריבאונד נהדף עד לוויטסל שיורה מעל המסגרת. היפנים הצליחו לשחרר מעט את מרכז השדה שלהם מהלחץ, אך ישמחו לשמוע את השריקה למחצית. 0-5 לבלגיה בקרנות.

דקה 44 - איזו הזדמנות ליפנים! כדור שנבעט לרחבה מגלח את רגלו של אוסאקו, קורטואה כמעט ומאבד את זה אבל מספיק לזנק חזרה ולקלוט את הכדור כחצי מטר מקו השער.

דקה 47 - שער! 0-1 ליפן! איבוד כדור בלגי הופך למתפרצת שמתחילה כמעט מהרחבה היפנית, הולכת שמאלה ואז מסירת אמן של שיבאסאקי על 20 מטר מגיעה אל האראג'וצי, שמול קורטואה לא מתבלבל ובועט חזק ומדויק לפינה השמאלית. בלגיה בפיגור!

האראג'וצ'י (משמאל) אחרי שער היתרון ליפןצילום: FILIPPO MONTEFORTE/אי־אף־

דקה 48 - איזו הזדמנות להזאר! מרטנס מסדר לו והוא בועט נפלא ומזעזע את הקורה!

דקה 52 - שער! לא יאומן! אינוי מקבל כדור מקגאווה כ-23 מטר מהשער והוא בועט נפלא לפינה וקורטואה לא יכול להושיע. 0-2 ליפן, מי היה מאמין! לבלגיה יש הרבה זמן, אך היא בצרות צרורות.

דקה 62 - שוב הזדמנות מופלאה לבלגיה, ושוב זה בחוץ! מונייה מרים ללוקאקו כדור מושלם, אבל החלוץ מחמיץ משני מטרים. דקה אחר כך תרגיל יפה של בלגיה משחרר את מונייה לניסיון הקשה מעל השוער היפני, אך זה בחוץ.

דקה 69 - שער! וטונגן, שאיש שטעה וסידר ליפן את השער הראשון, מחזיר בנגיחה נפלאה לרשת. השוער היפני היה צריך לקחת את זה, נגיחה מעולה ממצב קשה!

דקה 73 - שער! איזה קאמבק! פלאיני, שמונה דקות אחרי שנכנס, מקבל הרמה נפלאה משמאל והנגיחה שלו כולה שווה שוויון!

פלאיני אחרי השוויון. בלגיה שולטת במשחק הגובהצילום: FILIPPO MONTEFORTE/אי־אף־

דקה 79 - איזה מותחן ברוסטוב. היפנים מתקשים להסתדר עם יתרון הגובה והכוח של הבלגים בהגבהות. הם גם עדיין שומרים את החילופים שלהם. הבלגים תוקפים ומנסים להכריע את המשחק ב-90 דקות.

דקה 84 - יפן כמעט עושה את זה! קגאווה מכניס כדור להונדה המחליף ברחבה, אבל הוא נבלם ברגע האחרון!

דקה 86 - שתי הדיפות של קוואשימה לנגיחות של שאדלי ולוקאקו משאירות את התוצאה 2-2. האם אנחנו בדרך להארכה?

דקה 90+3 - שער! שניות אחרי שקורטואה הודף נפלא לקרן כדור חופשי של הונדה, בלגיה יוצאת למתפרצת קטלנית, דה בריינה מוליך אותה, הכדור הולך ימינה ונכנס למרכז, לוקאקו מוותר עליו ושאדלי סוגר את הסיפור. איזה מהפך בשניות הסיום!

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ