עיתונאים תיעדו הפרת זכויות בעבודות הנערכות לקראת מונדיאל 2022 בקטאר, ונעצרו

העיתונאים הנורווגים הלבור אקלאנד ולוקמן גורבאני נלקחו לתחנת משטרה שם עוכבו למשך שעות ארוכות, הציוד עמו הגיעו למדינה והתיעוד שאספו נמחק. התקרית יצרה עימות דיפלומטי בין נורווגיה לקטאר, שטוענת כי השניים הסיגו גבול וצילמו ללא אישורים מתאימים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלבור אקלאנד (מימין) ולוקמן גורבאני (משמאל) עם חזרתם לנורווגיה
אי-פי

כוחות הביטחון בקטאר עצרו שני עיתונאים מערוץ טלוויזיה ממלכתי בנורווגיה למשך 30 שעות ומחקו תיעוד שלהם על מחנה עבודה של מהגרים, במהלך תחקיר שערכו על הפרת זכויות עובדים בעבודות המתבצעות לקראת מונדיאל 2022 במדינה.

בתגובה שפורסמה אחרי שהשניים חזרו לנורווגיה אתמול (רביעי) ודבר מעצרם התפרסם, האשים הממשל בקטאר את העיתונאים, הלבור אקלאנד ולוקמן גורבאני, בחדירה לשטח פרטי וצילום ללא אישור. מנגד טוענים העיתונאים כי ניתן להם אישר בעל פה לצלם במקום. המעצר הצית עימות דיפלומטי בין נורווגיה לקטאר. רשת החדשות הנורווגית, NTB, דיווחה כי שגריר קטאר בנורווגיה זומן לשיחה אצל שרת החוץ הנורווגית. גם ראש ממשלת נורווגיה, יונאס גאר סטיורה, התייחס לעניין ואמר שהמעצר "לא מקובל".

"עיתונות חופשית היא חיונית בדמוקרטיה מתפקדת", צייץ סטיורה בחשבון הטוויטר שלו, "זו גם הסיבה שמעניקים פרסי נובל (לעיתונאים). אני שמח מאוד שהלבור אקלאנד ולוקמן גורבאני שוחררו". המעצר מגיע שנה לפני שייערכו המשחקים בקטאר, כאשר המעשה מעיד על רגישות הולכת וגוברת מצד הממשל האוטוקרטי במדינה העשירה. עיתונאים נוספים דיווחו על קושי לדווח מהמדינה וכן על עיכובים ומעצרים.

איצטדיון אל באיית בקטאר. גם התחקירים על מותם של אלפי פועלים בבנייתו לא עצרו את האירוחצילום: Kai Pfaffenbach/רויטרס

אקלאנד הוא עיתונאי ספורט וגורבאני צלם. "הם קיבלו את כל האישורים הנדרשים לשם עריכת ראיונות", אמר מנהל תחנת NRK, ת'ור גיירמונד אריקסן, במסיבת עיתונאים שנערכה במטה החברה באוסלו. אריקסן אמר כי לשניים לא היה "אישור כתוב" לצלם בשטח הפרטי, אך האנשים שהיו במקום אישרו להם לעשות זאת. הוא סיפר כי בזמן שחזרו למלון ניגשו לשניים אנשי ביטחון שהיו לבושים בבגדים אזרחיים וביקשו מהם להתלוות איתם לתחנת המשטרה. אקלאנד סיפר כי במשטרה דיברו איתם באופן תקיף מאוד בניסיון להפחיד אותם, אבל הוסיף כי "לא היו איומים או אלימות" וכן כי "טיפלו בנו היטב". לעיתונאים נמסר כי הם אינם יכולים לעזוב את המדינה עם הציוד שלהם.

איגוד העיתונאים בנורווגיה והתאחדות הכדורגל הנורווגית גינו את מעצרם של השניים. "הם נעצרו על מילוי חובתם העיתונאית", אמרה שרת החוץ אניקן הויטפלדט, "חופש הביטוי חיוני במדינה דמוקרטית והוא קריטי בהגנה על זכויות אדם נוספות".

נציג הממשל הקטארי מסר כי השניים נעצרו אחרי תלונה שהתקבלה מבעל השטח על השגת גבול וחדירה למתחם שנמצא באזור תעשייתי, שם נמצאים מגוריהם של העובדים. הוא אישר כי אקלאנד הגיש בקשה לצלם, אך יצא לשטח לפני שקיבל אותו. קטאר, בדומה למדינות נוספות במפרץ, דורשת מעיתונאים אישורים לפני שהם מצלמים. "כמו בכל מדינה בעולם כמעט, השגת גבול היא גם מעשה נגד החוק בקטאר", נמסר בתגובת הממשל, "הצוות היה מודע לכך היטב לפני שנכנס לשטח. הצילומים שביצעו בזמן הסגת הגבול נמחקו על ידי הרשויות בהתאם להוראות החוק הקטארי".

ברשת NRK הגיבו לדברים בבוז. "גם אם הרשויות בקטאר מאמינות שהעיתונאים עברו על החוק, היחס אליהם אינו מקובל. מעצר עיתונאים והחרמת הציוד שלהם זו חריגה מכל פרופורציה. זה יוצר איום על עיתונאים חופשיים ועצמאים ונועד להפחיד אותם לפני שהם מגיעים לקטאר", נמסר בתגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ