כדורגל נשים |

הרבה גאווה אין בסיפור הזה

מאמנת הנשים של ניגריה הצהירה שהיא לא רוצה לראות לסביות בסגל הנבחרת, וחשפה שוב את המכשולים הרבים שעומדים בפני אפריקאיות המשחקות כדורגל. ופיפ"א? היא תמשיך לפזר קלישאות בנוגע למעמד האישה, ובמקביל, לא לעשות דבר

ניו יורק טיימס
ג'ירי לונגמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ירי לונגמן

ב-2009, זמן קצר לפני שמונתה למאמנת הראשונה אי פעם של נבחרת הנשים האיכותית של ניגריה, אמרה אוצ'אריה אוצ'ה בסמינר בו השתתפה כי היא מודאגת מהימצאותן של כדורגלניות לסביות בסגל. בשנתיים האחרונות, בעת שניגריה התקרבה לעבר הופעה בגביע העולם, שנפתח אתמול בגרמניה, אמרה אוצ'ה כי ניסתה להשתמש בדת בניסיון לשחרר את הנבחרת שלה מהתנהגות הומוסקסואלית, אותה היא מכנה "נושא מלוכלך", ו"עניין מוטעה מבחינה מורלית".

פיפ"א מצהירה אמנם כי אחת ממטרותיה היא להשתמש במשחק כדי "להתגבר על מכשולים חברתיים ותרבותיים הקיימים עבור נשים ולקדם את מעמד האישה בחברה", אבל הסיפור של ניגריה מדגים היטב את המכשולים שעומדים בפני נשים אפריקאיות רבות המשחקות כדורגל, עשורים אחרי שמעצמות כדורגל נשים כמו ארה"ב, גרמניה, נורווגיה, שוודיה וברזיל הותירו אותם מאחור.

אוצ'ה מספרת כי מעולם לא ראתה שחקניות בנבחרת עוסקות בפעילות חד-מינית, והיא מודה כי היא מסתמכת על שמועות ודיווחים בתקשורת, שביססו את אמונתה כי "התנהגות לסבית" שכיחה במחנה הניגרי. "כשהשמועות חזקות, את צריכה להאמין שהן גם נכונות", אמרה המאמנת בת ה-38 בראיון טלפוני ל"ניו יורק טיימס". במארס האחרון נקטה בלשון דומה בראיון לעיתון הניגרי "דיילי סאן". העיתון ציטט גם את היועץ הטכני לשעבר של ההתאחדות הניגרית, ג'יימס פיטרס, שהודה כי ניפה בעבר מספר שחקניות מהנבחרת בגלל העדפותיהן המיניות.

אוצ'ה, כדורגלנית עבר שמגדירה את עצמה כנוצרייה, אומרת שזה לא הסגנון שלה. במקום זאת היא מביאה כמרים שיתפללו עם השחקניות וינחו אותן. "השחקניות שלי קוראות באופן קבוע בתנ"ך ולפעמים גם מתפללות יחד", היא מתגאה, "הבנתי שנושא הלסביות הוא לא מאבק פיסי, ושאנחנו צריכים התערבות אלוהית כדי להשתלט עליו. וזה עובד".

הומופוביה בחסות הדת

ביבשת בה התנהגות הומוסקסואלית נחשבת לא פעם ללא מוסרית, לסביות לעתים מנודות ואף מוכות. במדינות כמו דרום אפריקה וזימבבואה היו מקרים שנשים לסביות נאנסו כחלק מ"טיפול מונע". במקרה קיצוני בדרום אפריקה ב-2008 נרצחה אואודי סחמיליין, שחקנית כדורגל ידועה שהיתה גם פעילה לסבית. למרות שאחד מתוקפיה העיד שהסיבה העיקרית לדקירתה למוות היתה שוד, הרצח הפך למוקד בקמפיין למניעת אלימות נגד הומואים ולסביות.

היחס הקשה ללסביות בספורט אינו מוגבל לאפריקה. גם בנבחרת ארה"ב שיחקו בשנים קודמות כדורגלניות לסביות שחששו לחיות בגלוי באורח חיים גאה, מחשש שהגילוי ישפיע על הקריירה שלהן. גם גיוס לסביות מוצהרות לקולג'ים מהווה לעתים בעיה.

אבל הומוסקסואליות נשארה טאבו חמור ברוב מדינות אפריקה, שנושא עמו סטיגמה חברתית. בניגריה, המחולקת בין הדרום הנוצרי לצפון המוסלמי, אסורה פעילות הומוסקסואלית, ומי שחי חיים גאים נתון לפחד, לאיומים ולסחיטה. בצפון עלולים גברים הומואים להיות מוצאים להורג בסקילה. "עצוב שבניגריה מתייחסים להומוסקסואליות כמעט כמו אל מחלה קשה", אומרת אונומה אזואה, סופרת ומרצה ניגרית שכתבה מחקרים על היחס ללסביות ובי-סקסואלים בניגריה ומלמדת כיום בטנסי, "מדובר בסביבה קשה מאוד".

"המצב הכלכלי במדינות כמו ניגריה או אוגנדה גרם ללא מעט אנשים לאבד תקווה בעתיד ולהיאחז בדעות שמרניות", אומר מארק אפרצ'ט, היסטוריון לענייני אפריקה, "הומופוביה היא דרך קלה לפשט את המסר, והכנסיות ואנשי הדת המוסלמים משתמשים בכך".

ג'ואן אוואנס, נשיאת ארגון הכדורגלנים ההומואים והלסביות העולמי, מזועזעת מהמצב בנבחרת הניגרית: "גם כך התדמית של נשים בספורט לא תמיד טובה, ולפגוע בנשים רק בגלל המיניות שלהן זה דבר חמור מאוד". אוואנס מותחת ביקורת על פיפ"א, שנלחמת היטב בגזענות אך לא עושה דבר לדעתה במלחמה בהומופוביה.

בדרום אפריקה הוקמה קבוצת כדורגל המורכבת מלסביות שמנסה לקדם את הפתיחות, אבל לפחות חברה אחת שלה עברה אונס ברוטלי, ממנו נכנסה להריון. נראה שהלסביות בנבחרת ניגריה ישמרו על פרופיל נמוך ולא ינסו להתעמת עם אוצ'ה, מחשש שיאבדו את מקומן בסגל, ואולי גם קריירה מבטיחה בליגות הטובות בעולם. "אני לא רואה איזו ברירה יש להן", אומרת אזואה, "אני מכירה הרבה הומוסקסואלים ולסביות בניגריה שפשוט מצאו דרכים להסתיר, להעמיד פנים, לשרוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ