עבורם זה לא משחק

ארגוני הפשיעה ממשיכים להתרחב לתוך הכדורגל העולמי, ולנצל זאת כדי לעשות הון דרך מכירת משחקים והימורים בלתי חוקיים. הקו החם של פיפ"א מחכה למתלוננים אמיצים

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוזי דן
עוזי דן

כמי שעבד באינטרפול למעלה מתריסר שנים, כריס איטון יודע משהו על פשע מאורגן, ארגוני פשיעה ומעורבותם בהימורים בכלל ובכדורגל בפרט. כיום משמש איטון כאחראי על הביטחון בפיפ"א, תחום רחב מאוד שכולל את בטיחות האיצטדיונים וטיפול בחוליגנים, אבל מעל לכל מדאיג אותו דבר אחר. וזה צריך להדאיג את כל חובבי המשחק.

איטון לא בוחל במלים: "זיהום היא מלה חזקה, אבל הנחת העבודה שלי והעובדות מראות שפשע מאורגן כבר מזהם רמות מסוימות בכדורגל העולמי, והכל למען מטרה ברורה מאוד של עשיית כסף מההכנסות ומהמחזורים העצומים שמגלגלת תעשיית ההימורים".

התמונה שצייר איטון במפגש עם עיתונאים בציריך בשבוע שעבר מבהילה וקודרת. לדבריו, ארגוני פשיעה משקיעים בכדורגל לטובת רווח בלתי חוקי שיקצרו בעתיד. בדרך אליו הם קונים מועדונים, מטפחים שחקנים ומקיימים "מחנות אימונים" לשופטים. בקיצור, מכרסמים במשחק עצמו.

כמה עמוק חדרו ארגוני הפשיעה לכדורגל? דברו על זה בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

"אנחנו מבחינים בטרנד של קניית מועדונים מליגות נמוכות על ידי ארגוני פשיעה, ואז מכירת וקניית שחקנים בקבוצות הללו", סיפר איטון. כרגע, הוא מדגיש, הדברים נעשים במדינות "פחות עשירות". "רואים בבירור את המגמה של מעבר שחקנים לקבוצה או לליגה אחרת, בגלל איזו דמות - הרבה פעמים שחקן דומיננטי שבא מאותה מדינה או אזור כמותם, אחד שנותנים לו הרבה כבוד, שהוא כמעט תמיד מושחת ומסוגל להשפיע על השחקנים הללו.

האם אחד מהם מכר את המשחק? ייתכן שלעולם לא נדעצילום: תצלום: אי-אף-פי

"אנחנו רואים בתי ספר לשופטים או לשחקנים צעירים בהם מעורבים ארגוני פשיעה. הם משקיעים כסף במוסדות הללו, כדי שהשחקנים והשופטים הללו יעבדו אצלם אחר כך. לא פעם מחנות ובתי ספר כאלה מתקיימים בעידוד ההתאחדות המקומית, שכלל לא יודעת מי עומד מאחוריהם ומה מטרתם".

מכירת וקניית משחקים, לרוב על ידי רשתות הימורים בלתי חוקיים, הפכו למכה בכדורגל העולמי. הדוגמאות מאיטליה, יוון, דרום קוריאה וטורקיה ידועות, כך גם החשדות בארץ. חלק לא קטן מהיקף ההימורים העולמי נובע מדרום מזרח אסיה ועובר בסינדיקטים של פשע באזור. כיצד הם פועלים? הנה דוגמה של איטון הנוגעת דווקא לפינלנד, שבעיניו ממחישה את הקורה בענף ואת הסכנות הנלוות.

ווילסון ראג' פרומל, אזרח סינגפורי, נכלא לאחרונה לשנתיים אחרי שהורשע בהטיית משחקיה של קבוצת רובאניימי מפינלנד. תשעה שחקנים בקבוצה - שבעה מזמביה ושניים מגאורגיה - הושעו בגין מעורבותם. פרומל, שליח סינדיקט סינגפורי, שילם לשחקנים עד 20 אלף יורו עבור הטיית משחק. הוא עצמו קיבל מהסינדיקט 50 אלף יורו בכל פעם שמשחק הוטה לתוצאה המתבקשת, וכמובן יכול היה לגרוף סכום נוסף בהימור על המשחק.

שלטון הפחד

"הרבה פעמים זה מתחיל במתנה", מסביר איטון את שיטת הפעולה, "האיש בא לשחקן ואומר 'שיחקת יוצא מהכלל, בזכותך הרווחתי כסף על המשחק, קח 1,000 יורו, מגיע לך'. בפעם הבאה אותו אדם יבוא לשחקן ושוב ייתן לו 1,000 יורו. זה מה שחלק מהשחקנים הללו, בליגה שלישית-רביעית, מרוויחים בשבוע. בפעם השלישית הוא אומר לשחקן: 'אתן לך עשרת אלפים יורו אם לא תבקיע היום, או אם תגרום לקבוצה שלך לספוג שער'.

"הם מחכים מחוץ לחדר ההלבשה, מכירים את השחקנים, יודעים היכן הם גרים, אוכלים, שותים, מי המנהיג שלהם. הכל. כך עבד פרומל עם השחקנים האפריקאים בפינלנד. זה התחיל עם כסף כמתנות, אחר כך ביקש מהם לעשות דברים בתמורה לסכומים גבוהים יותר ולבסוף הם השתכנעו".

איטון מספר שלא תמיד העסקות עובדות. "אלו ספורטאים, לפעמים בלהט המשחק הם שוכחים מההסכם. לפעמים שחקן אחד לא יכול להשפיע על תוצאה של קבוצה. לא פעם, כשהמהמרים אינם מקבלים את מה שרצו, השחקנים נענשים. יש לנו דוגמאות של שחקנים וגם שופטים שהוכו בצורה חמורה מאוד".

איטון מציע פתרונות חריפים באותה מידה. ביניהם "תכנית להגנת עדים" למען שחקנים שיחשפו פניות למכירת משחקים, קו חם לדיווח על כל התנהגות חשודה של שחקן או שופט ומרכז שיקום לשחקנים צעירים שנפלו לזרועות ארגוני הפשיעה. "אנו רוצים להפחיד את המפחידים ולאיים על המאיימים", אמר. "הם צריכים להבין שפיפ"א רצינית בכוונותיה להגן על המשחק ועל אנשיו מפני הטיפוסים הללו, שהם חסרי מצפון לחלוטין".

ביוזמתו הוקם בתחילת השנה כוח משימה משותף לאינטרפול ולפיפ"א, שתשקיע בו 20 מיליון יורו בעשור הקרוב. אחת ממשימותיו תהיה לספק הגנה ומעטה של אנונימיות, בייחוד לשופטים. "זה נדרש, כי הפחד מהפשע המאורגן חזק", קובע איטון, "לא קל לספק הגנה וביטחון נגד ארגונים כאלה, אך אנחנו בעיצומם של דיונים עם ממשלות והתאחדויות כדורגל בארצות פגיעות לעניין. איך מטפלים בבעיה, מגנים על השופטים ותומכים בהם".

בימים אלה אמור להיות מוקם קו חם לשחקנים, לשופטים ואפילו לאנשי פשע. תובטח שם אנונימיות למודיע, פרס כספי אם מדובר באדם שאינו קשור לאירוע ישירות, ובמקרים מסוימים אפילו חנינה או מעמד של מעין "עד מדינה". "ניתן חנינה, בייחוד לשחקנים או לשופטים שהושחתו על ידי ארגונים כאלה בגיל צעיר, או חיו תחת איומים. כאלה שבעצם לא היתה להם יותר מדי ברירה", מסביר איטון.

הבעיה שכוחה של פיפ"א בטיפול בפשיעה מוגבל מאוד, חרף העבודה לצד האינטרפול. גם המיליונים המוקצבים הם טיפה בים לעומת סכומי העתק המתגלגלים בעסקים המפוקפקים. "בסופו של דבר", מסכם איטון, "פיפ"א היא קורבן של ההימורים הבלתי חוקיים, הכדורגל הוא קורבן. איננו רוצים בהימורים הללו ואנחנו מנסים להילחם בהם, אבל ללא פעולה חזקה ותקיפה מצד ממשלות, לא ניתן יהיה לעשות זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ