הקרב על הפרמייר-ליג

קארן מרפי רק רצתה שלקוחותיה בפאב יוכלו לצפות בליגה האנגלית דרך לווין. בית הדין האירופי הגבוה לצדק קבע כי היא רשאית לעשות זאת, בפסיקה שעשויה לשנות את הפרמייר-ליג מקצה לקצה

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

ייתכן שעורכי הדין ואנשי הכסף הגדול ימצאו דרך לעקוף את פסיקת בית הדין האירופי הגבוה לצדק, שאסר שלשום למנוע קידוד של משחקי כדורגל המשודרים ב"פיי פר ויו" ממדינה אחרת מהאיחוד האירופי. מנגד, יכול להיות שלפסיקה הזאת, שכרגע משמשת יותר כחוות דעת מייעצת לבית המשפט הבריטי, יהיו השלכות חסרות תקדים על שוק זכויות השידור וכל הסובב אותו.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

קארן מרפי, בעלת הפאב מפורטסמות' שבגינה התגלגלו ההתאחדות האנגלית והפרמייר-ליג לבית הדין, עשתה דבר פשוט מאוד: במקום לשלם 480 ליש"ט בחודש ל"סקיי" עבור שידורי הפרמייר-ליג בפאב שלה, היא משלמת רק 128 ליש"ט לערוץ יווני, אותו היא קולטת דרך צלחת לווין. כדי שתוכל לצפות בערוץ היא זקוקה למקודד. כעת קבע בית הדין שאין לאסור על ייבוא, מכירה או העברה של מקודדים בין מדינות האיחוד. חוקי האיחוד, כמו במקרים רבים אחרים, גברו על חוקי המדינות.

מה יהיו ההשלכות? הרבה תלוי בפלפולים משפטיים, במשפטנים ובפרצות בחוק, אבל גם אם אנשי הפרמייר-ליג משתדלים להפגין אופטימיות גדולה, החשש מרחף באוויר. המקרה של מרפי מזכיר את ז'אן מארק בוסמן, הכדורגלן הבלגי הבינוני שפנה למוסדות האיחוד האירופי בתחילת שנות ה-90'. בוסמן רק רצה להתפרנס, אך הפסיקה שנושאת את שמו מ-1995 שינתה את הכדורגל האירופי מהקצה אל הקצה. ובכן, מרפי רק רצתה שלקוחותיה יוכלו לצפות בליגה האנגלית.

אשלי יאנג ופטריס אברה ממנצ'סטר יונייטד חוגגים מול מצלמות הטלוויזיה, סם החיים של הליגה העשירה בעולםצילום: רויטרס

שעת המשפטנים

הפרמייר-ליג היא תעשייה המגלגלת מיליארדי ליש"טים, בעיקר בזכות זכויות השידור, שהיקפן עלה ביותר מ-1,000% ב-20 שנות קיומה (ראה לחוד). זהו סם החיים של הליגה העשירה בעולם ומקור ההצלחה שלה. אבל אם המודל הכלכלי המשומן הזה ייפגע בעקבות הפסיקה - ותיאורטית זה אפשרי - כל הליגה עשויה להשתנות.

עם זאת, גורמים בפרמייר-ליג מביעים בימים האחרונים אופטימיות ומעדיפים להסתכל על החצי המלא של הכוס. כשהחל הדיון בפברואר האחרון, חששו שם מפסיקה גורפת בהרבה, שתקבע כי כל האיחוד האירופי הוא אזור אחד, ושפיצול מכירת זכויות שידור של ליגה מסוימת למדינה שלה ולשאר אירופה יהפוך לבלתי חוקי. זה לא קרה, והפסיקה התמקדה בזכות לקידוד ולצפייה דרך מדינה אחרת באיחוד.

בעוד עניין שידור המשחקים נותר פתוח ואפשרי לעקיפה דרך השיטה בה נקטה מרפי, הרי שדברים אחרים משמחים מאוד את עורכי הדין הממולחים של הפרמייר-ליג. מדובר בעיקר בהכרה של בית המשפט בזכויות הקניין הרוחני של הליגה על הגרפיקה שלה, הלוגו, המוסיקה וכו'. כאן, מאמינים במחלקה המשפטית של הפרמייר-ליג, טמון הניצחון הגדול שלהם, והדרך בה יוכלו לבלום את המעקף של מרפי: הליגה עשויה לנקוט בצעד של שידור אחיד וזהה לכל מדינות האיחוד, ובריטניה בתוכן. השימוש במוסיקה ובסמלים המסחריים של הליגה יחייב את אישור הפרמייר-ליג, שתתנה אותו כמובן ברכישת הזכויות המקוריות מרשת "סקיי", כפי שהיה נהוג עד עתה.

"אנחנו מרוצים מכך שבפסיקת בית הדין מובהר באופן ברור כי הקרנת משחק במקום ציבורי כוללת אלמנטים שדורשים את אישור הפרמייר-ליג", אמר אחד ממשפטני הליגה בתום הדיון.

קארן מרפי בפאב שבבעלותהצילום: אי-פי

בתחילת 2012 אמורות זכויות השידור של הפרמייר-ליג לצאת למכרז חדש (החוזה הנוכחי יסתיים במאי 2013), ובמקביל יחליט בית המשפט בבריטניה אם לקבל את פסיקת בית הדין האירופי (הוא לא חייב לעשות זאת כיוון שמדובר בהמלצה, אבל עלול להיות מחויב לכך בעתיד). הדבר מכניס את הפרמייר-ליג לבעיה, ואחד הפיתרונות שנשקלים הוא מודל זכויות כלל אירופי. השיטה תבטל למעשה את הפערים במחירים בין המדינות, ערוצי הטלוויזיה האירופיים ישלמו יותר, וקארן מרפי, למשל, תיאלץ לשלם יותר לערוץ היווני עבור הקידוד, מה שיהפוך את העסק להרבה פחות כלכלי מבחינתה.

אפשרות אחרת היא שהחל מהמכרז הבא, תוגבל החבילה למדינות הזרות ל-138 המשחקים שמשודרים בבריטניה. באנגליה לא משדרים אף משחק מהשעה הראשית בשבת אלא בפאבים (המשחקים שמשודרים הם המשחק המוקדם בשבת, המשחק המאוחר, והמשחקים בראשון ובשני). מחוץ לאנגליה, וגם בישראל כמובן, משודרים משחקים גם מהשעה הראשית. יכול להיות שב-2013 נגיד למשחקים האלה להתראות.

הסיוט של אופ"א

מבחינת הצרכנים באנגליה, פסיקת בית הדין האירופי היא כביכול בשורה, אך לא בשורה של ממש. שיטת הקידוד כלכלית אולי עבור בעלי פאבים, אך עבור הצרכן הביתי, שיצטרך להתקין צלחת לווין ולרכוש מקודד, לא בטוח שמדובר בצעד חסכוני במיוחד (אם כי הוא יוכל לצפות ביותר משחקי כדורגל מאשר החבילה שמספקות לו "סקיי" ו-ESPN). בפרמייר-ליג וב"סקיי" משוכנעים כי לא הרבה צרכנים יבחרו לעקוף את השיטה בעזרת צלחת הלווין.

לפסיקה עשויות להיות השלכות גם על אופ"א. המודל של ההתאחדות האירופית דוגל כיום במיקסום רווחים מזכויות השידור מכל מדינה. עבור אופ"א, האפשרות של זכויות כלל-אירופיות היא חלום בלהות, שיוביל לירידה חדה בהכנסות וברווחים מליגת האלופות, מהיורו וממשחקי המוקדמות. מצד שני, אופ"א קבעה כי המשחקים החשובים באמת בכדורגל האירופי חייבים להיות משודרים בערוצים פתוחים, ולא בערוצי תשלום, כך שהתמריץ "לגנוב" שידור ממדינה זרה יורד פלאים. "אני לא חושב שזה ישפיע על איך שאנחנו מוכרים את זכויות השידור שלנו", אמר אתמול מזכ"ל אופ"א, ג'אני אינפאנטינו.

לחצו להגדלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ