25 שנה, והסיפור המופלא של אלכס פרגוסון עדיין נכתב

המאמן ששינה את הכדורגל חוגג 25 שנות שליטה במנצ'סטר יונייטד ועדיין לא רואה את הסוף. אז איך הוא עשה את זה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

לבובי צ'רלטון יש מניות רבות בהצלחתה של מנצ'סטר יונייטד לאורך השנים. המוכרות ביותר הן כמובן אלה מימיו ככדורגלן, אלא שגם להיותו חבר דירקטוריון תפקיד קריטי בעיצוב פניה. ללא התערבותו, סיפורה ברבע המאה האחרון היה יכול להיראות אחרת לחלוטין. גם סיפורו של אלכס פרגוסון.

ב-5 בנובמבר 1986 התכנסה באולד טראפורד ישיבת הנהלה דחופה. 13 מחזורים לתוך העונה, מצאה עצמה יונייטד במקום הלפני אחרון בטבלה. יממה קודם לכן הובסה 1-4 בסאות'המפטון בגביע הליגה. ההחלטה לפטר את המנג'ר רון אטקינסון היתה קלה. אחר כך החלו הדיונים בשאלת המחליף. "בחדר ההנהלה", משחזר צ'רלטון, "היתה תמיכה רבה בטרי ונבלס".

ונבלס בן ה-43, שבדיוק פוטר מברצלונה אחרי שלוש שנים, היה הבטחה שכבר קיימה רבות, אך לצ'רלטון היה בראש שם אחר. "הייתי ברור: המנג'ר הבא צריך להיות אלכס פרגוסון", כתב באוטוביוגרפיה שלו, "ציינתי את הייחודיות שבהישגיו בסקוטלנד. שאלתי אם ראו אותו על הקווים כשאברדין ניצחה את ריאל מדריד בגמר גביע המחזיקות, איך הוא חי בלהט כל רגע, ממלא את שחקניו באמונתו העצמית. הוא הציג משהו שאי אפשר ללמד או ללמוד - נחישות שלא נוצרת באיצטדיון, אלא ברחם. חשתי שיש לציין זאת כשחקן עבר שחווה את הדרישות והכוחות של אולד טראפורד".

חייך, עבדנו עליך

בזמן שביונייטד דנו בו, הגיע פרגוסון לעוד יום עבודה באיצטדיון "פיטודרי". בשמונה שנים כמנג'ר אברדין הוא שם קץ (זמני) לשליטה של ריינג'רס וסלטיק, כשהוביל את הקבוצה הצנועה לשלוש אליפויות ולארבעה גביעים, בנוסף לגביע המחזיקות. באוטוביוגרפיה שלו מ-1999 סיפר כי באותה עת "התחיל לגרד לי, הרגשתי שעשיתי כל שיכולתי באברדין".

אלכס פרגוסון ותנועה אופייניתצילום: אי–פי

השאלה היתה היעד. פרגוסון כיוון לאנגליה, אך בשנים קודמות דחה הצעות מוולבס ומטוטנהאם. בקיץ 86' היה עסוק בהדרכת נבחרת סקוטלנד בגביע העולם, והצעה מארסנל התמסמסה. "תמיד זכרתי שדיק דונלד (יו"ר אברדין) אמר לי שהמועדון היחיד שיספק אותי הוא יונייטד", מספר המנג'ר. בשיחותיו התכופות עם גורדון סטראכן, ששיחק בהדרכתו ועבר ליונייטד ב-84', אמר לו הקשר כי השמועות במנצ'סטר טוענות שהוא יהיה המנג'ר הבא.

למרות הכל, טוען פרגוסון, לא נוצר כל קשר בינו לבין אולד טראפורד - עד 5 בנובמבר 86'. באותו יום, כשהעבירה לו שיחת טלפון, אמרה המזכירה כי המתקשר הוא מכר ותיק, אלן גורדון. זה מה שחשבה. "מה שלומך, מנוול זקן", החל פרגוסון את השיחה עם "גורדון", רק כדי לגלות שהמתקשר הוא מייק אדלסון, דירקטור ביונייטד, שלפי המנג'ר "עשה חיקוי מוגזם למבטא סקוטי". "לא יכולתי לקחת את הטלפון ולומר 'שלום, כאן מרטין אדוארדס ממנצ'סטר יונייטד, האם אוכל לדבר עם אלכס פרגוסון", מסביר אדוארדס, יו"ר יונייטד, את התרמית. אדלסון העביר את הטלפון לאדוארדס, ששאל את השאלה. "האם אני מעוניין במשרה במנצ'סטר יונייטד? אמרתי כן ללא היסוס", מספר פרגוסון.

באותו ערב יצאה ממנצ'סטר מכונית ובה ארבעה - אדוארדס, צ'רלטון ושני דירקטורים נוספים. הם נפגשו עם פרגוסון בתחנת דלק ונסעו אחריו לבית גיסתו, שם דנו בסגל, בתקציב הרכש ובתנאיו. השכר שהוצע לו היה נמוך משקיבל באברדין. גם בקשות כספיות אחרות נדחו. זה לא שינה דבר. "הייתי שבוי מרצון", מודה פרגוסון, "יונייטד היתה הזדמנות חלומית להגשים את שאיפותיי הגדולות".

כעבור יממה שב אדוארדס לסקוטלנד וסיכם עם אברדין על שחרורו תמורת 60 אלף ליש"ט. העמודים הקדמיים בעיתוני 6 בנובמבר סיפרו על מות 45 עובדי צינור נפט בהתרסקות מסוק. האחוריים הכריזו: אלכס פרגוסון מונה למנג'ר מנצ'סטר יונייטד. "בחרנו בו פה אחד", סיפר אדוארדס בשלהי 2010, "אבל אשקר אם אומר שביום שהחתמתי אותו ידעתי שיהפוך לדבר הטוב ביותר מאז המצאת הלחם הפרוס".

הדרך לשם, כידוע, לא היתה קלה. כשפרגוסון הגיע לאימון הבכורה ביום שישי, הוא לא ידע ששחקניו בילו את הלילה הקודם במסיבת פרידה שערך אטקינסון, והירבו לשתות - מאפיין של יונייטד באותה תקופה. את התוצאות ראה בשבת. הבכורה שלו הסתיימה בהפסד 0-2 לאוקספורד.

פרגוסון חוגג את זכייתו הראשונה בליגת האלופות ב-1999
פרגוסון ומחליף אפשרי
פרגוסון והיציע הצפוני הקרוי על שמו
13 מתוך 13 |
פרגוסון חוגג את זכייתו הראשונה בליגת האלופות ב-1999
1 מתוך 13 |
פרגוסון ומחליף אפשרי
2 מתוך 13 |
פרגוסון והיציע הצפוני הקרוי על שמו

אם בפגישתו הראשונה עם השחקנים נהג פרגוסון בכפפות של משי, הדבר השתנה במהירות. הוא שמע על המסיבה, ונדהם מהכושר הפיסי הרעוע שלהם. "הוא משליט משמעת קפדנית, ויונייטד צריכה עוד מזה", נכתב באחד העיתונים. במפגש הבא עם השחקנים, הוא החל לעבוד על שינוי פניה של יונייטד. "הבהרתי שאשים קץ למוניטין שלה כמועדון חברתי כמעט כמו מועדון כדורגל", הוא משחזר, "אמרתי להם שעליהם לשנות את דרכיהם, כי בהחלט לא אשנה את שלי".

כאשר הוא מביט לאחור, נדמה כי פרגוסון כמעט מרחם על שחקניו ב-86'. "אני לא חם מזג כפי שהייתי, והשחקנים המודרנים ברי מזל שלא פגשו את אלכס פרגוסון של לפני 25 שנה", אמר לאחרונה למגזין GQ.

היום מציין מנג'ר יונייטד רבע מאה בתפקיד, פרק זמן בלתי נתפש. כאשר הגיע לאולד טראפורד, אנדרה וילאש בואש, כיום מנג'ר צ'לסי, היה בן תשע. דורות של שחקנים באו והלכו, איצטדיונים נבנו ושופצו, התקשורת והדרך בה צורך הצופה את המשחק עברו מהפך, הכסף הפך ענק, הפרמייר-ליג הוקמה, גביע אירופה הפך לליגת האלופות. וזו רשימה חלקית ביותר.

כל כך הרבה השתנה, אפילו פרגוסון. סליחה, סר אלכס. עוד שינוי. את התקררות המזג הוא משייך להתרככות טבעית שחלה עם השנים. את השאר, לדרישות התפקיד המתעדכנות. "הוא לומד כל הזמן, ואוהב את זה", אומר ג'ורג' גרהאם, שקיבל את התפקיד בארסנל ב-86', "זה אחד מנכסיו".

פיטר קואטס, בעלי סטוק, נזכר בימים שפרגוסון שימש מנג'ר סנט מירן - והיה אחראי לכל תחום. קואטס החזיק בחברה שסיפקה שירותי הסעדה לאיצטדיונים. את החוזה סגר עם המנג'ר. יונייטד כמובן שונה ועם השנים האציל פרגוסון עוד ועוד סמכויות, אבל עינו נותרת צופיה. "ממחלקת הנוער ועד למזנון ולאחראי לתלבושות - הוא רוצה לדעת מה קורה כל הזמן", מספר גארי פאליסטר, בלם הקבוצה בשנות ה-90'.

צילום: אי–פי

פאליסטר, ברוס, יוז, גיגס, שארפ, ארווין, אינס, פארקר, מקלייר - עם טעימה זרה של קאנטונה, שמייכל וקנצ'לסקיס. כך נראתה קבוצת האליפות הראשונה שלו ב-93'. אחריה הגיע דור ה"תינוקות" הגדול - סקולס, בקהאם, באט והאחים נוויל, שחברו לגיגס. כיום, הזרים הם הרבה יותר מטעימה וגם התינוקות אינם אותם תינוקות. כאן טמון השינוי הגדול שחל בדרכי עבודתו. הכסף הגדול שנכנס מזכויות השידור, אומר פרגוסון, הוא הסיבה. התוצאה היא שחקנים שהם מיליונרים צעירים, ובקבוצות מסוימות חזקים מהמנג'ר שלהם.

"זה היה אתגר גדול להתמודד עם התרבויות השונות", הוא אומר, "חלו שינויים בכל הנוגע לטיפול בשחקנים. התרככתי מאוד. העולם השתנה וגם כך הגישה שלהם. אתה מתמודד עם בני אדם שבירים יותר. הורים, סוכנים - כולם מגוננים עליהם כמו פקעת. הם צריכים שיראו אותם עם הקעקועים והעגילים שלהם. זה עולם שונה עבורי, ועליך להסתגל או שתישאר מאחור. יש שחקנים שאפילו בוכים בחדר ההלבשה. בריאן רובסון מעולם לא בכה".

חרף דעותיו, הסגל הנוכחי שלו צעיר מכפי שהיה מזה שנים. הוא פשוט אוהב לעבוד עם צעירים ומעריך אומץ, שמרבה לאפיין אותם על המגרש. בהתחשב בדעתו על שבריריותם מחוצה לו, לא פלא שכאשר מקס לונסדייל, שחקן בן 18 ששוחרר מהאדרספילד, התייצב בביתו עם DVD וטען שהוא ראוי למקום ביונייטד, פרגוסון צירף אותו לתקופת מבחן. לבסוף שוחרר לונסדייל בגלל חוסר מקום - עם המלצות. עכשיו מי יסרב לבחור.

הזמן שהשקיע בבן 18 שלא מצא מקום בליגה השלישית הוא דבר שמאפיין אותו. הנה משהו שלא השתנה ב-25 שנותיו; למעשה, מאז היה כדורגלן צעיר שגם עבר התלמדות בהכנת כלי עבודה: מוסר העבודה. "אנחנו יכולים לחזור ממשחק חוץ באירופה ב-04:00 בבוקר, אבל הוא יהיה הראשון במגרש האימונים ב-08:00 בבוקר והאחרון שיעזוב, ובהמשך הערב תראה אותו בטלוויזיה באירוע בלונדון. זה לא ייאמן", אומר ריאן גיגס, "הוא ראה שחקנים באים והולכים, אבל הדבר העיקרי שמבדיל בין הטובים לכל השאר הוא מוסר עבודה, ופרגוסון מראה את הדרך בדוגמה שהוא מפגין. הוא פשוט אוהב כל דבר במשרה שלו".

מה, הוא ילד?

במסיבת העיתונאים לקראת המשחק נגד אוטלול בשבוע שעבר, אורו פניו של פרגוסון רק פעם אחת. זה קרה כשדיבר על זכייתה של מולדה באליפות נורווגיה בהדרכת אולה גונאר סולשיאר, שחקנו לשעבר, זה שאחראי ל"רגע הכי גאה שלי בכדורגל - הזכייה בליגת האלופות ב-99'". סולשיאר כבר פרש ועזב, אבל תמיד יישאר חלק מ"המשפחה", כפי שמגדיר פרגוסון את החבורה שלו.

ביום חמישי הוזמנה המשפחה הזו לאירוע לציון רבע המאה שלו בתפקיד. חאווייר הרננדס סיפר בשבוע שעבר למגזין של יונייטד כי "בכל יום הוא שואל אותי איך אני מרגיש ואם אני צריך משהו. הוא מכיר בכך שאתה קודם כל בן אדם ורק אחר כך כדורגלן". ריו פרדיננד מוסיף: "הבוס מגן על שחקניו, הם יודעים שאפשר לסמוך עליו לחלוטין. זה דבר שעליו בנויים היסודות של המועדון".

במידה רבה, פרגוסון יצק את היסודות האלה בעצמו. האיש שבנה את יונייטד מחדש, החל במחלקת הנוער ומערך הסקאוטינג, ולפי פאליסטר "הפיח במועדון רוח חיים". אדוארדס קובע: "יונייטד במצב הרבה יותר בריא מכפי שהיתה כשמאט באזבי פרש".

עבור פרגוסון, שכמעט פרש ב-2002, הנושא כבר לא על הפרק. באוקטובר 2008 הכריז "לא אאמן בגיל 70 כמו בובי רובסון". אז אמר. ב-31 בדצמבר יחגוג פרגוסון 70, וכעת הוא קובע: "פרישה זה לצעירים. אם אתה פורש בגיל מבוגר, לאן תלך? רק בכיוון אחד - למטה. קל לי לשמור על אהבתי למשחק, כי הוא תמיד ריתק אותי. תראו אותי על הקווים במשחק ותבינו שאני עדיין נוגח את הכדור פנימה. כשאתה בעסק כל כך הרבה זמן, העניין הוא להיות המנג'ר של מנצ'סטר יונייטד ולא לדאוג לגבי אלכס פרגוסון".

נדמה, אם כך, שאלה היריבות שצריכות לדאוג. הפיגור האדיר מליוורפול במספר האליפויות נמחק. לאורך השנים הוא התגבר על בלקבורן, ארסנל וצ'לסי של אברמוביץ'. עתה זו מנצ'סטר סיטי. "הוא מרכיב עוד קבוצה נהדרת ונהנה מהאתגר שמציבים השכנים", מאמין פאליסטר, "הוא לקח את הדברים הטובים ביותר מאנשים עבורם שיחק, אך גם השתנה עם הזמנים. הוא גמיש במה שהוא עושה, ושם הכל בחבילה שהיא סר אלכס פרגוסון".

כשהוא בוחן את החבילה הזו, מזהה פרגוסון אלמנטים נוספים שנותרו כשהיו. דרך הטיפול בשחקניו אולי התעדכנה, אבל "פילוסופיית האימון שלי לא השתנתה בכל הנוגע לעומס העבודה עליהם. הם יודעים שהם יכולים לבטוח בי, זה הדבר החשוב ביותר, ושהמשמעת שאני דורש לא תשתנה. זה הכרחי, כי אם רואים מנג'ר שמשנה את הסטנדרטים שלו, הוא לא יקבל מהם את המיטב. כל שחקן שמגיע למועדון הזה יודע מי אני, מה אני דורש". לא פלא, אחרי 25 שנה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ