הנשר שמשגע את הכדורגל הפולני

בימים בו הוא אמור להצטחצח לקראת אירוח אליפות אירופה, הכדורגל הפולני בוחר להשתגע. הסיבה: היעדרו של הנשר, סמל פולני לא רשמי ובלתי מעורער, מחולצת הנבחרת. המשתתפים: נשיא המדינה, נשיאי ההתאחדות לדורותיהם וכל אוהד שמכבד את עצמו

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

אירופה התמקדה בשבוע שעבר בשלב הפלייאוף של מוקדמות היורו, אשר קבע אילו נבחרות יסגרו את רשימת העולות לאליפות אירופה ביוני הבא. אבל בפולין, שתארח את האליפות לצד אוקראינה ושיחקה באותו סוף שבוע במפגש ידידות מול איטליה, רעשו הרוחות בגלל דברים שקשורים לכדורגל באופן רופף. האוהדים זעמו, כלי התקשורת געשו ואפילו פוליטיקאים תרמו את שלהם.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

הסיבה לכל המהומה היתה היעדרו של אלמנט מוכר מחלקה השמאלי-העליון של חולצת המשחק הפולנית. פולין עלתה באותו יום שישי למשחק מול איטליה כשעל מדיה החדשים לא מופיע סמל הנשר, הידוע, מוסכם ומוכר כסמל פטריוטי פולני מזה דורות.

קשר פולין, רפאל מוראבסקי עם הנשרצילום: אי-פי

הנשר הלבן, עם כתר זהב לראשו, הוא סמל לא רשמי במדינה, שכאמור מעיד על פטריוטיות, והיה תמיד חלק מהתלבושת הלאומית של הנבחרת. בכל תקופה, גם בעידן הקומוניסטי, כאשר הנאמנות למפלגה או לברית המועצות עמדה לפני הלאומנות הפולנית, התנוסס שם הנשר בגאווה. איש לא חשב להסירו.

הנשר הוא לא סתם סמל עבור הפולנים, אלא אובייקט שקשור לאגדה על לך, מקימה של פולין. לפי האגדה ראה לך קן של נשר לבן. כשהסתכל על הקן, שקעה השמש מאחורי הנשר וקרניה צבעו את ראשו ואת קצות כנפיו בזהב, בעוד שאר הנשר נראה בלבן בוהק. לך החליט להתיישב במקום, שכיום נקרא בגרמנית גנסן גזנניזנו.

אך המדים החדשים כוללים את דגל פולין האדום-לבן, לוגו של נייק - אי אפשר בלעדיו - וגם את הלוגו החדש של ההתאחדות הפולנית, שאם מתאמצים אפשר לזהות בו כדור עם נשר הנושא כתר על ראשו. לא מספיק עבור הפולנים.

מלחמת נשיאים

מוראבסקי עם הסמל החדשצילום: אי-פי

"איפה הנשר? איפה הנשר?", שאגו אוהדים פולנים במהלך המשחק, שהיה כאמור הראשון במדים החדשים. גם העיתוי של הצגת המדים הרגיז את הפולני הממוצע. יום שישי, 11 בחודש, היה יום העצמאות של פולין. נאום יום העצמאות של נשיא פולין, ברוניסלב קומורובסקי, עסק גם כן בסוגיית הנשר. "לפני שמסירים סמל כה ידוע ואהוב, צריך לחשוב על כך עשר פעמים", אמר קומורובסקי, "זה לא נראה לי. אין משהו שמאחד את הפולנים יותר מאשר הנשר שלנו".

הפורומים באינטרנט - ממש לא רק אלה הקשורים לכדורגל - התמלאו בתגובות זועמות ומבקרות. כמה וכמה עצומות למען החזרת הנשר כבר הועלו לרשת. "רק מדינה חולה מסירה סמל לאומי בצורה כזו", נכתב באתר Polsport. לא מעט אוהדים פשוט קיללו וניאצו את ההתאחדות, כשרבים מכנים אותה "קומוניסטית" וכזו שאינה קשובה לרצון העם והאוהדים. "ההתאחדות מציגה סמלים וחולצות שמקדמים את ההתאחדות עצמה ולא את הערכים הפטריוטיים".

כמה מחברי ההתאחדות, נטען בתקשורת המקומית, אמרו כי יקראו להשבת הנשר אל חולצת הנבחרת בישיבת הנהלת ההתאחדות בסוף החודש. אבל נשיא ההתאחדות, שחקן העבר הגדול וחבר הסנאט לשעבר, גז'גוז' לאטו, אמר כי האוהדים והשחקנים אוהבים את המדים החדשים וכי העניין נופח מעבר לכל מידה בתקשורת. "לפני חצי שנה כבר ידעו איך ייראו החולצות החדשות", אמר הנשיא בשבת האחרונה, "מה בדיוק הבעיה עכשיו?".

מיכל ליסטקייביץ', קודמו של לאטו, אמר לרדיו הפולני כי הוא מקווה ומאמין שההתאחדות ונייק ימצאו דרך להחזיר את הנשר "כי אנחנו משחקים עבור האוהדים, עבור העם, עבור מי שאוהב את הנבחרת הלאומית של פולין".

ומה חושבים השחקנים שלובשים את המדים החדשים? "אנחנו נושאים את הנשר בלבנו תמיד", אמר שחקן ההגנה ארקדי גלובאקי, "חבל שהוא לא על החולצה, אבל אלה סימני הזמן החדש". מנגד, אמר רפאל מוראבסקי מלך פוזנן: "זה לא כל כך משנה, מה גם שלנו השחקנים בעצם אין שום השפעה על ההחלטה ולא שואלים את דעתנו בעניין".

איך זה ייגמר? אולי כמו שהימין בישראל אוהב לפעול, על ידי חקיקה. מפלגת השלטון, מפלגת הפלטפורמה האזרחית, הודיעה שלשום כי תגיש הצעת חוק לפרלמנט, לפיה יחויב כל ספורטאי פולני לשאת על תלבושתו את סמל הנשר. בקיצור, הנשר הזה עוד לא נחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ