היורו יציב מתמיד

שלטי החוצות והמלונות כבר מוכנים והאוטוסטרדות והאיצטדיונים בשלבי סיום. אלי שווידלר מדווח מקייב: יורו 2012 נמצא בידיים טובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מעטים באוקראינה האמינו שיגיעו להגרלת הבתים, שתיערך הערב (19:00) בהיכל האמנויות בקייב, רגועים באופן יחסי לקראת קיומו של יורו 2012 במדינה, בשותפות עם פולין. אבל ההגרלה תיערך כמתוכנן, וגברים בחליפות מהודרות ונשים נוצצות ביהלומים יברכו את האוקראינים על הסדר, הארגון והמוכנות, שנראו עד לפני מספר חודשים חסרי סיכוי.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

מבין שתי המארחות, אוקראינה נחשבה החל מההכרזה על האירוח באפריל 2007 כשותפה הבעייתית. החשש כי פולין תישא בנטל הארגון אמנם הוסר, אך האם אוקראינה באמת תהיה מוכנה לגמרי עד משחק הפתיחה בשמונה ביוני?

הנשיא לא נרדם

בשדה התעופה בוריספול, כשעה נסיעה ממרכז קייב, יורו 2012 מציץ מכל פינה. שלטים עם הסמל הפרחוני ומודעות ענק אלקטרוניות בהן מתחלפים פרצופיהם של כוכבי הנבחרת המקומית - שבצ'נקו, שובקובסקי, הרמאש הצעיר - מושכים את תשומת לבך בדרכים, מסיטים את המחשבות מטיבו של הכביש המוביל אל עיר הבירה, שמזכיר טיסה בכיסי אוויר. מאוחר יותר, בקייב, יספרו כמה פקידי ממשל על אוטוסטרדה מפוארת שתיבנה ותוביל מקייב ללבוב, למעברי הגבול בין אוקראינה לסלובקיה ובין אוקראינה להונגריה.

9 מתוך 9 |
האיצטדיון בלבובצילום: אי-פי
1 מתוך 9 |
האיצטדין בלבובצילום: רויטרס
2 מתוך 9 |
האיצטדיון האולימפי בקייבצילום: רויטרס

המלונות בקייב נראים מוכנים. המחירים בשמים, ללא קשר ממשי לתמורה שהם מסוגלים לספק ללקוח. מלונות הפאר כבר התמרקו לקראת אירוח המשתתפים וה-VIP, כך שלאוהדים מן השורה כדאי להתכונן לחוויה מפוקפקת. טיפ נוסף לאוהדים: מוניות מזמינים דרך בתי המלון או בטלפון. ה"חאפרים" - טוענים שחלקם אחראים לספק לארגוני פשע מידע על לקוחות "כבדים" - מקפיצים את מחיר הנסיעה במפגש עם תייר שלא דובר את השפה.

אם כן, קשה לומר שהעיר מצוחצחת, אולם ביחס למצבה עד לא מזמן, מדובר בנס של הרגע האחרון. עד כמה היתה קרובה אוקראינה לאבד את האירוח, יעידו דבריו של נשיא אוקראינה, ויקטור ינוקוביץ'. "המצב היה קטסטרופלי", מספר הנשיא האוקראיני בראיון ל"ספורט הארץ", "בין אפריל 2007 ועד פברואר 2010, אז נבחרתי לנשיא, שום דבר לא היה מוכן מלבד האיצטדיון בדונצק.

"כולם טענו בפניי שאין סיכוי שנספיק לבנות - לא איצטדיונים, לא מלונות, ודאי לא כבישים ושדות תעופה. אמרו לי שאם אקח את האחריות על עצמי, איכשל ואפגע פוליטית. 'תגיד שלא נספיק', ייעצו לי, 'נקה את עצמך ותפיל הכל על הממשל הקודם'. אבל קיבלתי הזדמנות לקחת על עצמי מבחן אמיתי ולא יכולתי לסגת. התדמית ושם המדינה עמדו על הכף".

לפני כשנה וחצי, אביב 2010, עמדו ינוקוביץ' ואנשיו בפני פגישה מכרעת עם נשיא אופ"א, מישל פלאטיני. "אחד השרים אמר לי 'תגיד לפלאטיני - סליחה, אנחנו חייבים לוותר'. רק האיצטדיון בדונצק היה מוכן - לא קייב, לא חארקוב, לבוב או אודסה. יממה לפני שפלאטיני הגיע, קיימנו התייעצויות סביב השעון, ישנתי אולי שעה וחצי בלילה שקדם לפגישה. לא יכולתי אפילו לחשב עד הסוף את הסיכויים והסיכונים.

"פלאטיני הגיע וישבנו חמש שעות פנים מול פנים. במשך ארבע שעות הוא ניסה לשכנע אותי שארגון ובנייה תוך פחות משנתיים הם פשוט בלתי מעשיים. 'אתה מתאבד, אין לכם סיכוי', הוא אמר. בשעה האחרונה אני דיברתי. גרמתי לו להגיד בסוף: 'אני אחשוב, אולי עוד צריך לתת לכם סיכוי. אם נשיא המדינה מבטיח בכתב, יש לתת סיכוי אחרון. הגעתי לאוקראינה בהרגשה רעה, שינית לי את מצב הרוח מקצה לקצה'.

"ערכתי בזמנו פגישה עם אנשי האוצר ועם מספר קבלנים. הכלכלנים זעקו שאין כסף ואמרתי שהכל יהיה בסדר ושישלמו לקבלנים כדי שיתחילו לעבוד. לדעתי, שיערו של שר האוצר הלבין לגמרי באותה תקופה. כסף באמת לא היה, ורק אני יודע היכן מצאנו אותו". כך, למשל, הוקם האיצטדיון המפואר בדונצק בסיוע המיליארדר המקומי ובעלי שחטאר, רינאט אחמטוב. אחריו, הוקמו או שודרגו גם האיצטדיונים בקייב, לבוב ואודסה.

פלאטיני ומשלחתו באיצטדיון בלבובצילום: אי-פי

בחלוף שנה מפגישתם הראשונה, שב פלאטיני לקייב. "המלים הראשונות שאמר בפגישה בינינו היו 'פנטסטי, לא מאמין למראה עיניי'", מספר ינוקוביץ', "הפתענו, עמדנו בלוח הזמנים החדש, בנינו איצטדיונים, סללנו כבישים. למען האמת, עבודה לא חסרה. בפתיחת האיצטדיון בלבוב, למשל, הגג לא היה מושלם. למעשה, יום לפני הפתיחה כלל לא היה גג מעל האיצטדיון".

תחרות משתלמת

משרדיה המפוארים של הוועדה המארגנת המקומית, "יורו 2012 - אוקראינה", ממוקמים באזור עסקים במרכז קייב. הארגון ממומן מכספי אופ"א ותפקידו לדאוג לקשר בין הגופים השונים הפועלים במדינה ולפקח על מהלך העניינים על פי הסטנדרטים הנוקשים של אופ"א. "אחרי הספקות והקשיים, אנחנו שומעים בשנה האחרונה את המלים 'בראבו אוקראינה'", מספר מנהל הארגון מרקיאן לובקיבסקי, לשעבר שגריר אוקראינה בקרואטיה, "הפילוסופיה של פלאטיני היא שכל אליפות אירופה תהיה טובה מקודמתה. ישנן עדיין שאלות בלתי פתורות, אך הן לא קריטיות".

גם המהומה שניצתה לאחרונה, על ידי ארגונים מערביים להגנה על בעלי החיים, שככה. זעמם של אותם ארגונים התבטא בהפגנות מול שגרירויות אוקראינה במדינות השונות, לאור העובדה שהרשויות המקומיות "ניקו את השטח" מכלבים משוטטים, שגרמו לכמה מקרי מוות בערים ובכפרים. לאור ההפגנות והקריאות למנוע מאוקראינה את אירוח הטורניר, הופסק הרג החיות והוקמו ארבע אכסניות לכלבים ללא בית בעיר סומי ובקייב.

מארגני היורו מצפים להגעתם של כמיליון ו-400 אלף צופים לפולין ולאוקראינה. "רק באוקראינה", מדגיש לובקיבסקי, "צפויים לבקר כמיליון תיירי כדורגל, הרבה מהם ללא כרטיסים. אם רוסיה תוגרל לאחד הבתים שבשטחי אוקראינה, תהיה פה בכלל חגיגה". מחירי הכרטיסים למשחקים אמורים להיות נמוכים מאשר בטורניר הקודם באוסטריה ובשווייץ. "כרטיסים בקטגוריה 3 (הזולים ביותר) עולים 30 יורו", מעדכן לובקיבסקי, "נרשמו להגרלת הכרטיסים 12 מיליון דורשי כרטיס, ובינתיים נמכרו 500 אלף הכרטיסים שהוצאו למכירה".

בימים אלה מגיעים לאוקראינה ולפולין המשלחות המייצגות את הנבחרות השונות, לצורך מעקב וחיפוש אחרי בסיסי אימונים לקיץ הקרוב. לובקיבסקי גאה בכך ששיטת האירוח של אופ"א ("שתי מדינות, טורניר אחד") יצרה תחרות בריאה בין המדינות גם באיכות מגרשי האימון: "המתקנים שלנו - בדונצק, קייב וחראקוב - נחשבים מהטובים באירופה. לא פלא שמאמן נבחרת קרואטיה, סלאבן ביליץ', הגדיר את המתקן של שחטאר 'מקום מושלם'".

ומה עם הנבחרת?

לחצו להגדלה

לפני שבוע בדיוק, חגגה התאחדות הכדורגל של קייב 100 שנים להיווסדה. אחד אחרי השני עלו אגדות הכדורגל המקומי - אולג באזילביץ', אנדרי באל, אנדרי ביבה ואחרים - אבל רוב העיניים הופנו לעברו של אלכסנדר שובקובסקי, שוער הנבחרת ודינמו קייב בן ה-36. "מספיק, אחרי הטורניר אפרוש מהנבחרת", הוא מגלה, "הגיע הזמן לפנות את הדרך לצעירים. אהיה שם, באיצטדיון האולימפי בקייב ב-1 ביולי. אני מעדיף כמובן לקחת חלק באותו משחק, הגמר, אבל יודע שיהיה קשה".

מי שצפה בנשיא ינוקוביץ' במפגש הידידות בין נבחרות אוקראינה וגרמניה לפני מספר שבועות, גילה אוהד אמוציונלי ומעורב. ההצלחה היחסית בהכנות גרמה לו להרהר בהפיכה כוללת בכדורגל המקומי.

"לא מזמן אספתי את בכירי הכדורגל שלנו", מספר ינוקוביץ', "רציתי להרגיש את האווירה. חשבתי שאולי הנבחרת צריכה ללכת בגדול. חשבתי להמליץ על מאמן זר בכיר ולפעול לאיזרוח של שחקנים זרים, שיכולים לתרום מקצועית. הבנתי שהתערבות מקצועית תהיה חריגה מתפקידי, זו הגזמה. במיוחד כאשר אולג בלוחין עושה עבודה טובה והנבחרת נראית טוב. מטבעי, אני אופטימי ומאמין בנבחרת בכל לבי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ