באולימפיאדת לונדון ייסדנו את נבחרת בריטניה

בסקוטלנד, בצפון אירלנד ובוולס לא מתלהבים משיתוף הפעולה עם אנגליה, אבל מתברר שהכדורגלנים חושבים אחרת. 184 שחקנים הסכימו לקחת חלק בנבחרת החדשה - כולל גיגס, בקהאם ובייל.

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

בין הבשורות שגררה בחירתה של לונדון לאירוח האולימפיאדה היתה חזרתה למשחקים של נבחרת כדורגל בריטית. התנועה האולימפית, כידוע, לא מכירה בחלוקת מדינה ריבונית (בריטניה) לארבע נבחרות (אנגליה, סקוטלנד, וולס וצפון אירלנד), וכתוצאה נעדר הכדורגל הבריטי מהמשחקים במשך למעלה מחצי מאה, מאז רומא 60'. בהיותה של בריטניה המארחת, עלתה נבחרתה למשחקים באופן אוטומטי. כל שנותר היה להקים אותה.

ההתנגדות לכך היתה רבה, בייחוד בסקוטלנד ובצפון אירלנד הבדלניות, אבל גם בוולס. הן מפני שנבחרת בריטית תהיה נתונה מעשית לשליטת ההתאחדות האנגלית; הן בשל רוב אנגלי בלתי נמנע בסגל; והן משום שלמרות שבמשחקים לא יתנוסס דגל אנגליה אלא דגל היוניון ג'ק, המשותף לכולם, מדובר בסוג של כניעה ופגיעה במה שהסקוטים, הוולשים והצפון אירים רואים כריבונות הכדורגל שלהם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

בקהאם. האם האנגלי יעביר את הקיץ יחד עם גיגס הוולשי ופלטשר הסקוטי כבריטים גאים?צילום: רויטרס

אבל נבחרת בריטית צריכה להיות, גם אם תורכב כמעט כולה מכדורגלנים אנגלים עם איזה וולשי לרפואה, וגם אם אלכס פרגוסון דחה אפשרות שישמש כמנג'ר. את התפקיד קיבל מאמן הנבחרת הצעירה של אנגליה, סטיוארט פירס, צעד הגיוני בהתחשב בכך שבטורניר האולימפי משחקות למעשה הנבחרות הצעירות, מחוזקות בשלושה שחקנים מעל גיל 23.

עתה מסתבר שהופעה במשחקים האולימפיים היא הזדמנות שבאמת קוסמת לכל ספורטאי, גם לכדורגלן בריטי. לפני מספר שבועות שלח פירס מכתבים ל-191 שחקנים - ביניהם סקוטים, וולשים וצפון אירים - כדי לברר אם ברצונם לקחת חלק בנבחרת הבריטית. התוצאות שפורסמו השבוע הפתיעו לטובה: 184 מהם השיבו בחיוב. יותר מכך, למרות שפירס בסך הכל בדק אם השחקן מעוניין להופיע בנבחרת, עשרות מהנשאלים פנו להתאחדות האנגלית כדי לברר מהו המשך תהליך הבחירה, ורבים מהם הביעו התלהבות.

ראיין גיגסצילום: רויטרס

בין המסכימים היו שלושת השחקנים הכי בולטים מוולס כיום - גארת' בייל, ארון ראמזי וכמובן ריאן גיגס. ברשימה נכללו גם סטיבן פלטשר, חלוץ וולבס ונבחרת סקוטלנד, ושלושה סקוטים מסלטיק - סקוט בראון, ג'יימס פורסט ואדם מתיוס. גם דייויד בקהאם וג'ו קול מאוד רוצים להופיע באולימפיאדה. פירס עשוי לפנות גם לפול סקולס, לאור חזרתו מפרישה. המסרבים לא פורסמו.

בהתאחדות האנגלית הביעו שמחה על ההיענות, "חרף לחץ שהופעל על שחקנים בכירים" לסרב לקחת חלק בנבחרת. דריל סייבל, דובר הוועד האולימפי הבריטי, אמר: "התגובה הפנטסטית מאששת את מה שחשבנו. שחקנים מבינים עד כמה מדובר בהזדמנות מיוחדת".

ההזדמנות של האחד היא הבעיה של האחר. ניל לנון, מנג'ר סלטיק, הזכיר שהליגה הסקוטית תיפתח ב-4 באוגוסט, בעוד הטורניר האולימפי יסתיים רק ב-11 בחודש. "אני לא חושב שכדורגל צריך להיות ענף אולימפי", הוסיף, "אבל הוא כזה. אם שחקנים שלי יגיעו לנבחרת ויחליטו שברצונם להשתתף באולימפיאדה, לא אוכל למנוע זאת מהם. זה יהיה רצונם, ועלי לכבד את חוקת פיפ"א".

סטיבן פלטשרצילום: אי-פי

במארס אמורים פירס וצוותו לבחור כמה עשרות מתוך ה-184 לסגל המורחב. המאמן התחייב לא לזמן לאולימפיאדה שחקנים שיופיעו ביורו עם נבחרת אנגליה. יש כבר מי שמפנטז על סקולס-בקהאם-גיגס, אבל לא סביר שפירס יבחר בשילוב שכה מזוהה עם קבוצה אחת ועוד באותה חוליה. סיכויי בקהאם טובים והיותו של גיגס וולשי משחק לטובתו, כך שייתכן כי המקום השלישי השמור לשחקן שגילו מעל 23 יינתן לקול או לבראון, קפטן סלטיק.

גם אם בסופו של דבר יתברר שמדובר בנבחרת אנגליה הצעירה עם חיזוק מסוים, הרי שלאחר 52 שנה תזכה בריטניה לייצוג בטורניר הכדורגל האולימפי. השאלה אם גם בכבוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ