שאול אדר

לופטוס רואד

תשכחו מקלישאות על גביע או דרבי. ב-90 הדקות אתמול בין קווינס פארק ריינג'רס לצ'לסי עמדו אנשים, גופים וערכים רבים של הכדורגל האנגלי למשפט.

בדרבי המערב לונדוני הקודם, לפני שלושה חודשים, אירע העימות בין ג'ון טרי לאנטון פרדיננד, שבעקבותיו יכריע בקרוב בית משפט אם השתמש קפטן צ'לסי בביטויים גזעניים. האווירה אז היתה מהרעילות בתולדות הפרמייר-ליג. האיצטדיון הקטן והקרבה לדשא, השנים בהן צפו אוהדי ריינג'רס בזינוק של צ'לסי בעוד קבוצתם משתרכת בליגות התחתונות, היריבות והשכנות הגיאוגרפית - כל אלה הפכו את המשחק לאירוע שעורר חששות ישנים: האלימות מתחילה לחזור ליציעים האנגליים.

בצפון מערב אנגליה עשו ליוורפול ומנצ'סטר יונייטד ככל שביכולתן בכדי להוריד את מפלס התיעוב לקראת המפגש הראשון ביניהן מאז פרשת סוארס. בלונדון היה המצב חריף יותר. ערב המשחק קיבל פרדיננד מכתב ובו קליע ואיומים. הכוננות הוגברה וכוחות משטרה חריגים הוקצו למשחק. את המבחן הראשון עברה משטרת המטרופולין בהצלחה. למעט מספר עימותים מחוץ לאיצטדיון, חלף המשחק הטעון בשלום.

"אנטון, מה התוצאה?", לעגו אוהדי צ'לסי לפרדיננד (מימין). טרי ידע הפעם להתנהג כיאותצילום: אי-אף-פי

על המגרש, זה לא היה משחק ככל המשחקים. טרם שריקת הפתיחה תפסו שחקני הקבוצות את מקומם ללא לחיצות הידיים המסורתיות. פרדיננד היה זה שביקש לא ללחוץ את ידו של טרי ומספר שחקנים תמכו בו. אנשי צ'לסי שמחו שמוקד נוסף של חיכוך וחימום האווירה בוטל, והמשחק החל בלחיצות ידיים בין הקפטנים בלבד.

"ג'ון טרי, אנחנו יודעים מה אמרת", רעמו היציעים, ושריקות בוז עלו בכל פעם שקפטן נבחרת אנגליה נגע בכדור. מאוחר יותר עלתה מהיציע שורה חדשה: "ג'ון טרי, אתה יותר גרוע מאמא שלך", תזכורת לפרשת הגניבה של גברת טרי, בעוד אוהדי צ'לסי הביעו תמיכה בלתי מסויגת בשחקנם.

למרות היותו במרכז העניינים באיצטדיון בו הוא הדמות השנואה בעולם הכדורגל, הציג טרי משחק מצוין. גם בדקה ה-62, כשחואן מאטה כבש בפנדל לאחר שדניאל סטארידג' נדחף ברחבה, הוא שמר על קור רוח ומרחק משאר השחקנים ולא חגג במופגן. מסתבר שלעתים הוא מסוגל לקבל החלטות נכונות.

ריינג'רס כמעט לא איימה עוד על העלייה של צ'לסי לשמינית הגמר. "אנטון, מה התוצאה?", לעגו אוהדי צ'לסי. "1-0 לגזענים", היתה המלה האחרונה של המקומיים, אבל ניתן היה לחוש באנחת הרווחה שפשטה בכדורגל האנגלי.

בתקופה בה עשויים בתי משפט אזרחיים להוביל להדחת הקפטן האנגלי ולמנוע את מינויו של מי שצפוי להיות המאמן הלאומי הבא, במידה שירשיעו את הארי רדנאפ בהעלמת מסים; בעונה בה הורשע שחקן ליוורפול בגזענות בוטה ולמרבה המבוכה זכה לתמיכה גורפת מצד מועדונו; כשכל דרבי במנצ'סטר מלווה באירועים אלימים מחוץ לאיצטדיון וכשעוינות בין קבוצות רבות הופכת לשנאה עיוורת - משחק בינוני אבל נטול אלימות הוא בשורה טובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ