משבר החובות שמאיים על המועדונים הגדולים באירופה

בור החובות אליו נכנסו מועדוני הכדורגל ביבשת לא מנע מכמה מהם להתנגד לתכנית הפייר-פליי הכלכלי. עתה, שנה וחצי לפני אכיפתה, נראה שאפילו החזקים בהם הבינו שאופ"א רצינית. ב-2013 כולם יידעו בדיוק עד כמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הנתונים שפרסמה אופ"א בנוגע להפסדים הכבדים והחובות השמנים עוד יותר של מועדונים באירופה, נכון לשנת 2010, הציגו בצורה ברורה את חוליי הכדורגל ביבשת. לתרופה קוראים לכאורה הפייר-פליי הכלכלי, אלא שהשאלה הגדולה היא כיצד תתבטא התכנית, שתיכנס לתוקף בעוד שנה וחצי, בראשית עונת 2013/14.

לפי תקנות הפייר-פליי הכלכלי, תחויב קבוצה להתבסס על הכנסותיה מאפיקים הקשורים בכדורגל - כרטיסים, זכויות שידור, מכירת שחקנים, מרצ'נדייז, רווחים תמורת הישגים - ולא לחרוג מחוב העולה על 45 מיליון יורו (37.7 מיליון ליש"ט) על פני שתי עונות.

לפי הדיווח של אופ"א, 13 קבוצות באירופה לא היו עומדות בתנאים הללו במידה שהיתה אוכפת את הפייר-פליי העונה. שמותיהן לא פורסמו, אבל ברור שביניהן נמצאות קבוצות כמו מנצ'סטר סיטי, שחובה ב-2010 עמד על 197 מיליון ליש"ט, וצ'לסי (78 מיליון). ככה זה בעולם של איילי הנפט מהמפרץ ורומן אברמוביץ'.

מנצ'סטר סיטי חוגגת. חוב של 197 מיליון ליש"ט ב-2010צילום: אי-אף-פי

רבים לא מאמינים שאופ"א תעניש בבוא העת קבוצות ברמה הזאת, אבל בהתאחדות הכדורגל האירופית נחושים מאוד. ביום חמישי הם אף פרסמו רשימת סנקציות אפשריות נגד מועדון שלא יעמוד בפייר-פליי הכלכלי - החל בנזיפה, דרך הגבלות ברכישת שחקנים או בגודל הסגל ועד השעיה מגביעי אירופה, כולל ליגת האלופות. לשם אכיפת התכנית הקימה אופ"א ועדת עצמאית שתהיה אחראית לעונשי הפייר-פליי הכלכלי, במקום להתבסס על ועדת המשמעת הרגילה שלה.

כשנשאל אם גם קבוצות ענק כמו צ'לסי וסיטי ייענשו, השיב היועץ המשפטי של אופ"א, אלסדיר בל, כי אין לו ספק שכך יקרה. "אופ"א השקיעה במערכת המון משאבים, כספיים ופוליטיים, ויש ציפייה לאכיפה ראויה", אמר, "למערכת הזאת לא תהיה אמינות אם קבוצות גדולות שמפרות את התקנות לא ייענשו באופן אפקטיבי וראוי. מערכת הענישה צריכה להיות אפקטיבית ואחידה, אחרת כל הפייר-פליי הכלכלי יתפורר".

לא מעט פרשני כדורגל ומשפט באירופה סבורים שאם וכאשר יוענשו קבוצות, הן יפנו לבית הדין העליון לספורט (קא"ס) או אפילו לבית המשפט של האיחוד האירופי כדי למנוע זאת. בל, מצדו, טוען שלאופ"א מותר להנהיג את התקנות הללו "והן יעמדו בכל תלונה משפטית".

נדמה שגם המועדונים מודעים לכך. לצד הטענות של כמה קבוצות אנגליות לגבי חוסר ההגינות בתכנית, הצטרפו סיטי וצ'לסי למועדונים כמו מנצ'סטר יונייטד וטוטנהאם, שמפעילים תוכנה לבחינת ההוצאות וההכנסות שלהם לפי תקנות הפייר-פליי הכלכלי. התכנית אמנם תיכנס לפועל רק ב-2013, אבל העונה הנוכחית היא הראשונה שנתוניה ייכללו בה. "כבר אין התנגדות מכיוון הפרמייר-ליג, שהיתה פעם אופוזיציה", מספר ג'אני אינפנטינו, מזכ"ל אופ"א, "הם מבינים את העניין, מה גם שבאווירה של משבר כלכלי יש לחסוך ברכישות".

נתוני אופ"א, שנאספו מ-665 קבוצות בליגות הבכירות ב-53 המדינות החברות בארגון, חשפו עלייה של 36% בהפסדים, ל-1.6 מיליארד יורו, וחוב כולל בסך 8.4 מיליארד יורו. ההכנסות עלו, אבל כך גם ההוצאות. עשר הקבוצות הגדולות ביבשת השקיעו ביחד 2.1 מיליארד יורו ברכש - יותר מכפול מאלו שבמקומות 11-20. מבין 30 הליגות המדורגות ראשונות, רק ארבע סיימו את 2010 ללא הפסד כספי, בחישוב הממוצע של קבוצותיהן.

"זוהי קריאת האזהרה האחרונה", אמר אינפנטינו, "אור החובות האדום צריך להתחלף מהר מאוד, אחרת לא נוכל להציל את הכדורגל האירופי".

נשיא ריאל מדריד, פלורנטינו פרסצילום: אי–פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ