המונדיאל מתקרב ופיפ"א מודאגת מהתנהלות ברזיל

אין מלונות לתיירים, מערך התחבורה רעוע והממשלה טרם העבירה חוקים להם התחייבה. "רק זכייה בגביע מעניינת אותם, לא הארגון", מאשים מזכ"ל פיפ"א את ברזיל

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

זה קורה לעתים קרובות. שנה-שנתיים לפני טורניר או אירוע ספורטיבי גדול גוברים הקולות שמביעים חשש מכך שההכנות לא מתקדמות כמו שצריך. לרוב דברים מסתדרים. זה קרה לפני אולימפיאדת אתונה 2004 ובימים שלפני המונדיאל האחרון בדרום אפריקה, שהיו אירועים מוצלחים בסופו של דבר. גם בהכנות ליורו הקרוב היו בעיות גדולות, שנראה כי ייפתרו עד תחילת הטורניר.

אלא שהתקדימים הללו רחוקים מלהרגיע את ראשי פיפ"א, שצופים בדאגה בנעשה בברזיל - מארחת גביע העולם 2014. כרגע קיים פיגור גדול בלוח הזמנים והארגון במדינה לקוי מאוד. החששות של פיפ"א כה גדולים עד שבסוף השבוע האחרון, למעלה משנתיים ורבע לפני המועד, שיחרר האיש מספר 2 בארגון - המזכ"ל ג'רום ואלקה - התקפה חזיתית על הוועדה המארגנת ועל ממשלת ברזיל. מדובר בהתקפה נדירה, בוודאי כשמדובר באחת ממעצמות הכדורגל הבולטות בתבל.

"המארגנים צריכים לקבל בעיטה בישבן כדי שיתחילו להזיז דברים", אמר ואלקה, שנמצא באנגליה לרגל כינוס ה-IFAB (גוף החוקה של הכדורגל העולמי). ואלקה, שבניגוד לבוס שלו ספ בלאטר מעולם לא התלהב מהענקת אירוח המונדיאל לברזילאים, הוסיף: "הזמן אוזל ואין לנו תכנית חלופית. אני מאוד מודאג. איני מבין מדוע הדברים לא מתקדמים. בניית האיצטדיונים החלה בזמן, אבל כעת קיים פיגור בלוח הזמנים. גם דברים אחרים נעשים באיחור ניכר. אין שום סימן להכנות שנעשות על מנת לקלוט את כמות האנשים שיגיעו לגביע העולם. אני מצטער להגיד זאת, אבל הדברים בברזיל פשוט לא עובדים".

בפיפ"א מודאגים במיוחד מהמחסור במקומות להלנת תיירים, ממערך תחבורה רעוע ומהעובדה שבברזיל עדיין לא העבירו את החוק שמונע מכירת אלכוהול באיצטדיונים - אותו התחייבה המדינה להעביר. "היינו צריכים לקבל את המסמכים ב-2007", זעם ואלקה, "אנחנו ב-2012 וזה עדיין לא נעשה. הייתם מצפים שממשלה שרוצה לארח את גביע העולם תעשה את מה שהבטיחה לעשות".

כשנשאל האם יש אפשרות שהמונדיאל - שניתן לברזיל ב-2007 - יילקח ממנה, השיב ואלקה בשלילה. "אין תכנית חלופית", הסביר, "גביע העולם יתקיים בברזיל, אבל האוהדים ייסבלו מאוד אם המצב הנוכחי יימשך. תסתכלו למשל על בתי המלון. בריו דה ז'נרו ובסאו פאולו אין בעיה, אבל ערים נוספות רבות יארחו משחקים. תחשבו על מנאוס ועל סלבדור באהיה, למשל. נגיד שיתקיים בה משחק בין אנגליה להולנד. 12% מהאוהדים באיצטדיון יהיו אנגלים ו-12% הולנדים. זה 24% אחוז מתוך 60 אלף. היכן בדיוק הם ישתכנו? העיר נחמדה, אבל אין לאוהדים דרך להגיע אליה או מקום לישון בה. נחוץ שיפור דרמטי בנושאים הללו, והזמן טס".

בדומה למונדיאלים האחרונים, נבחרות אמורות לנוע בבתים המוקדמים ברחבי ברזיל, מדינה בעלת שטחים עצומים. "אם אתה אוהד נבחרת ונמצא במשחקים שלה בבית המוקדם, תעבור 8,000 קילומטר", אמר ואלקה, "זה נעשה לפי בקשת הברזילאים. אנחנו שקלנו לחזור לשיטה הקודמת, שמצריכה מהנבחרות פחות נסיעות בשלב המוקדם. כעת הם צריכים לעמוד מאחורי זה. כיצד אמורים האוהדים והתקשורת לעבור ממקום למקום?".

ואלקה טען כי לברזיל חשובה יותר הזכייה בגביע מאשר ארגון הטורניר. "בדרום אפריקה לאנשים היה אכפת מהארגון, ולכן - בניגוד לחשש המוקדם - לא היו בעיות של אלימות. בברזיל פחות אכפת. קצת למעלה משנה לפני גביע הקונפדרציות ויותר משנתיים לפני גביע העולם, המצב גרוע. בדרום אפריקה לא חשבו כיצד לזכות בגביע העולם, אלא כיצד לארגן אותו. רק זכייה בגביע מעניינת את הברזיאלים. זה חייב להשתנות".

ואלקה, שחזר בינואר מביקור בברזיל, הביע דאגה גם מכך שהדרישה של פיפ"א להוריד את מחירי הכרטיסים לסטודנטים ולפנסיונרים לא זכתה למענה. אלא שהביקורת הזו כבר לא נותרה ללא תגובה. אתמול ירה חזרה שר הספורט של ברזיל, אלדו ריביירו.

"פיפ"א זה ארגון פרטי והציפיות שלו מגביע העולם הן לא הציפיות שלנו", אמר ריביירו, "כל מה שמעניין אותם זה רווחים. אני רוצה שאנשים בכל ברזיל יוכלו ללכת למשחקים. עם כל הכבוד לסטודנטים, אני רוצה שכאשר יש משחקים במנאוס, האינדיאנים יוכלו לצפות בהם באיצטדיון. אני רוצה שבכל מקום בו יתקיימו משחקים, משפחות עניות יוכלו לצפות ולהיות חלק מהאירוע. נמשיך במשא ומתן עם פיפ"א. הם חושבים שזו דרישה מוגזמת, אבל אנחנו הבאנו לכדורגל יותר ממה שלקחנו ממנו". ריביירו הוסיף כי בעקבות הביקורת החריפה שהעביר, ואלקה "אינו דמות רצויה בברזיל, שתנתק את קשריה עמו".

הדרישות של פיפ"א לחקיקת חוקים מרגיזות גם את האופוזיציונרים הגדולים ביותר לוועדה המארגנת ומאחדות את המדינה. כך למשל רומאריו, חלוץ העבר הגדול שכיום משמש חבר קונגרס, הצהיר: "הדרישות של פיפ"א הן פגיעה בריבונות ברזיל. פיפ"א אינה מעל ממשלת ברזיל ואינה מעל הריבונות של המדינה. אמשיך להילחם על כך בבית המחוקקים שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ