הכדורגל האמריקאי עולה למגרש האמיתי

ערב פתיחת עונה נוספת של ה-MLS, קומישינר הליגה יודע שהניצחון הגדול יושג רק בטבלת הרייטינג. "עד 2022 אני רוצה שנהיה אחת מליגות הכדורגל הנצפות בעולם, עם מספרים דומים ל-NBA"

עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן

העונה שעברה הניבה עלייה נוספת, של 7%, במספר הצופים באיצטדיונים, כשסיאטל סאונדרס מובילה עם קרוב ל-35 אלף בממוצע למשחק והנתון הכללי עומד על 17,872. גם בעונתה ה-17, שנפתחה לפנות בוקר, יש לליגת ה-MLS במה להתפאר - דייויד בקהאם ותיירי הנרי נשארו, והצטרפות מונטריאול אימפקט מגדילה את מספר הקבוצות ל-19.

אלא שכל הנתונים והעובדות המוצלחים לא מיתרגמים לדבר החשוב באמת באמריקה - רייטינג טלוויזיוני. "חייבים לשפר מאוד את אחוזי הצפייה כדי להיכנס למיינסטרים של הספורט האמריקאי, בלי זה לא נוכל להתחרות בארבעת ענפי הספורט הגדולים", הודה דון גארבר, הקומישינר של ה-MLS. "זו הקדימות העליונה שלנו, בכך מתמקדים מאמצי השיווק ולוח הזמנים שאנחנו בונים".

ממוצע הרייטינג של משחק MLS בעונה שעברה היה 0.8%. גם נתוני המובילות לא מרשימים - יוסטון דינמו משכה 2.8% בממוצע ולוס אנג'לס גלאקסי רק 1.5%. המספרים כוללים גם, או בייחוד, שידורים בספרדית. הקהל שצופה בליגה עדיין היספני בעיקרו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

מי שכבר צופה בכדורגל בארה"ב עושה זאת לרוב בספרדית. מלבד ליגות הפוטבול, הבייסבול והכדורסל המקצועניות, קיימת תחרות גם מליגות הכדורגל באירופה, שמשודרות בערוצים אמריקאיים. למי שאינו אוהד קבוצה מקומית אין סיבה לחזות בניו יורק רד בול במקום ברצלונה, מנצ'סטר יונייטד, ריאל מדריד או מילאן. "עד 2022 אני רוצה שנהיה אחת מליגות הכדורגל הנצפות בעולם, עם מספרים דומים בארצות הברית ל-NBA (כ-%5)", אמר גארבר, "זה תהליך, אבל כשהפופולריות גוברת ומספר הצופים באיצטדיונים עולה, יהיו גם יותר צופי טלוויזיה. התהליך ייקח זמן, אבל הוא מתרחש".

כנראה שהקומישינר צודק. משחקי MLS רבים משודרים באנגלית בערוץ מקומי, אבל העונה - בעקבות הסכם עם NBC - ישודרו לראשונה משחקים (לא רבים) באנגלית גם בערוץ ארצי. סקר שפורסם לאחרונה ב-ESPN מחזק את תקוות ראשי הליגה. לפיו, רק פוטבול מקדים את הכדורגל בצפייה בטלוויזיה בין גילי 12 ל-24. בייסבול, כדורסל והוקי נותרו מאחור. נכון שכדורגל מקצועני כולל גם את ליגות אירופה, אך הילדים והנוער מניבים מספרים יפים בהרבה למשחקי הליגה האמריקאית מאשר בכלל האוכלוסיה.

עם חוזי שידור בערוצים ספרדיים, ב-ESPN, בקנדה וגם לטאבלטים ולמכשירים סלולריים, מנסים ב-MLS להגיע לכמה שיותר צופים. חרף מספרים לא מרשימים עד כה, אין ספק שהם יודעים לעבוד. כשהליגה נוסדה ב-1996 עם עשר קבוצות, מעטים נתנו לה סיכוי לשרוד מעל עשור, להרוויח או להתרחב. כיום היא מונה 19 קבוצות ומציגה רווחיות ועלייה במספר הצופים. אולי בסופו של דבר הכדורגל יצליח לתפוס גם בטלוויזיה האמריקאית.

תגובות