עוזי דן
עוזי דן

בעיית החובות הכבדים של מועדוני הכדורגל בספרד מטרידה לא רק את מנהלת הלה ליגה, אלא גם את הממשלה הספרדית, שלפי ראיון שנתן שר המדינה לענייני ספורט, מיגל קארדנל, אתמול במארקה, עובדת על פיתרון בשיתוף עם הליגה.

לפי התכנית, החובות של הקבוצות בשתי הליגות הראשונות והמקצועניות לגורמים ממשלתיים, העומדים על 700 מיליון יורו למס ההכנסה ועוד כ-600 מיליון יורו לביטוח הלאומי, יימחקו לחלוטין. לדברי קארדנל, שמונה לתפקידו בשנה שעברה לאחר ניצחון מפלגת העם (ימין-מרכז) הרעיון הוא לדאוג לקבוצות ולמחוק את החובות כדי שיוכלו להמשיך ולתפקד, אולם גם לדאוג לכך שאלו לא יוכלו לצבור חובות בעתיד.

"מנהלת הליגה (LFP) והממשלה עובדים ברצינות רבה, בנחישות ולאורך תקופה על תכנית
כזאת, שתצא לפועל תוך פרק זמן סביר", אמר קארדנל למארקה. "זה לא ייתכן שחברות,
גם אם מדובר בקבוצות כדורגל, יחזיקו לאורך זמן בחובות כאלו ולכן אנחנו מחפשים נוסחאות לפיתרון הבעיה".

ברצלונה נגד ריאל מדריד. כך צפוי להראות מאבק האליפותצילום: אי–פי

הנדיבות הנדירה הזו לא נחה על הממשלה הספרדית פתאום, אלא היא חלק מתכנית הייעול הכלכלי לספרד מוכת האבטלה והשרויה במשבר כלכלי, שהכין האיחוד האירופי, ולפיה יוקטנו החובות של האזרחים והחברות לממשלה. הממשלה יודעת את חשיבותן של הקבוצות לאזרחים, יודעת שהסכומים הללו לא ממש משמעותיים בסדר הגודל של התקציב הספרדי ומוכנה לכן לוותר עליהן בתמורה לכך שקבוצות לא יהיו יכולות להיות חייבות למס ההגנסה או ביטוח לאומי בעתיד. התכנית אם תאושר, לא רק  שתציל חלק מהקבוצות הספרדיות אלא לא פחות חשוב מכך, גם תכניס אותן למשטר כלכלי שפוי יותר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות של ספורט הארץ ישירות לפייסבוק

אולם מחיקת החובות לכשעצמה היא קצת בעייתית: מדובר בפרס למי שלא שילם מסים. מה
צריכים לחשוב המועדונים שעמדו בכל דרישות המס בקפדנות ושילמו ביטוח לאומי לשחקנים
ולעובדים כפי שמחייב החוק? בנוסף, החובות למדינה מהווים רק חלק מהחובות הכלליים.

הנתון האחרון לגבי חובות 20 הקבוצות בליגה הבכירה עומד על חוב משותף של 3.48 מיליארד יורו. 22 קבוצות הליגה השניה חייבות 550 מיליון יורו נוספים, כך שהחובות לרשויות המסים עומדות על פחות משליש מסך החובות של הקבוצות הספרדיות. בנוסף ישנם החובות העצומים לבנקים שמטבע הדברים הם סלחניים פחות, וכך גם החובות לעיריות, לספקים ועוד, כך שלפחות לחלק מהקבוצות מחיקת החובות הזאת כנראה לא תעזור, בייחוד לאלו שכבר נמצאות תחת כינוס נכסים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ