36 כדורגלנים מתו על המגרש בעשור; פיפ"א מנסה למנוע את המקרה הבא

ארגון הכדורגל העולמי יקים מאגר גדול כדי לנתח את התופעה, לאתר את גורמי הסיכון ולהילחם בה

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פבריס מואמבה כבר צולם צוחק במיטת חוליו, ואפשר להיות אופטימיים לגבי התאוששותו ועתידו. כך גם לגבי אחרים שטרם התמוטטו, אבל נמצאים בסיכון. פיפ"א החליטה לקחת ברצינות את תופעת אירועי הלב והתמוטטויות השחקנים על המגרש. האחראי על הרפואה בארגון, פרופסור יירי דבורק, הזמין את כל רופאי הנבחרות למסור נתונים לכינוס הרפואי של פיפ"א בשלהי מאי בבודפשט. "נקים מאגר נתונים גדול ככל האפשר כדי לנתח את התופעה, את גורמי הסיכון ואת הדרך להילחם בה", אמר דבורק.

אחרי פרשת מואמבה, שהתמוטט במשחק של בולטון מול טוטנהאם באמצע מארס, עקב כל העולם. כולם זוכרים גם את מקרי המוות הטרגיים של דני חארקה ואנטוניו פוארטה. אך התמוטטויות עקב דום לב מתרחשות פעמים רבות בליגות תקשורתיות פחות מאשר אנגליה או ספרד. בישראל כולם מכירים את מקרה מני לוי, אך מעטים, אם בכלל, שמעו עליו בעולם. "לפעמים שומעים על מקרה מסוים בתקשורת, אבל אנחנו רוצים את הנתונים כדי לנתח אותם", אומר דבורק. בדיקה מגלה שבעשור האחרון מתו 36 שחקנים ברחבי תבל תוך כדי משחק או אימון.רק לפני שבועיים מת שחקן הודי מדום לב במהלך משחק, אירוע שכמובן לא קיבל אחוז מתשומת הלב אותו קיבל מקרה מואמבה.

הדבר יכול לקרות לכל הגזעים, אבל יש מבין השחקנים המתמוטטים לא מעט שחורים. מואמבה הרי יליד קונגו וזכורים גם המקרים של מארק ויויאן פו, שחקן קמרון שהתמוטט ומת במהלך משחק גביע הקונפדרציות, ושל בובסמן אליקו, ניגרי שמת במהלך משחק ליגה נמוכה בבלגיה העונה. לכן יחידת המחקר של המחלקה הרפואית בפיפ"א עזרה לאחרונה להשלים מחקר על אק"ג בשחקנים אפריקאים. 230 שחקנים בריאים בגבון עברו בדיקות כדי לספק את הנתונים והסתבר כי המסד לפיו מנתחים את הבדיקות, בוודאי באירופה ובמערב, מבוסס בעיקר על נתוני אנשים ממוצא אירופי. בפיפ"א עמדו על ההבדלים כבר בכינוס הראשון של מחלקת הרפואה ב-2009.

מואמבה מובהל לבית החוליםצילום: רויטרס

התופעה אינה ייחודית לכדורגל. האגודה האמריקאית לרפואת ספורט קיימה בחודש שעבר כנס קרדיולוגים בסיאטל, שהתמקד בניסיון להבין טוב יותר את ההבדלים ברישומי האק"ג של ספורטאים לעומת אנשים רגילים. דבורק מספר כי המודעות לבעיות לב במשחקי כדורגל או אימונים עלתה מדרגה לאחר מותו של ויויאן פו: "זו היתה קריאת השכמה לכך שאנחנו צריכים להתמודד עם התופעה". פיפ"א הנהיגה בדיקות קרדיולוגיות לכל השחקנים מאז מונדיאל 2006, וכיום היא מחייבת כי בכל איצטדיון בו נערך משחק תחת אחריותה יהיה מכשיר הלם חשמלי, כמו זה שהציל את חייו של מואמבה.

אבל המניעה חשובה לא פחות מההצלה. הנתונים שנאספים ועוד ייאספו מכל רחבי תבל עשויים לסייע לגלות כשלים, מומים וסכנות פוטנציאליות בבדיקות אק"ג ולא לאפשר לשחקנים כאלה לעלות על המגרש. לטובתם ולטובת הכדורגל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ