ליגת האלופות |

לשדר כדורגל בימי זיכרון, בלי מודי והחבר'ה

למרות רגישותם של הימים הללו לא צריך להיות קשר בין זיכרון לצפייה בליגת האלופות. כי למרות הקושי הרב, קשה יותר לוותר על החופש לבחור

תמיר כהן
תמיר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמיר כהן
תמיר כהן

קשה לי. קשה לי לכתוב את הטקסט הזה. קשה לי לכתוב מדוע, למרות הרגישות, החשיבות והפרה הקדושה שטרם נשחטה, ערוץ הספורט צריך לשדר את משחקי חצי גמר ליגת האלופות שישוחקו בערב יום השואה וערב יום הזיכרון. קשה לי לצאת נגד הישראליות המקדשת בעיקר את המתים; קשה לי לכתוב למה לצפייה במשחק כדורגל אין קשר לעצם הזיכרון והכבוד שאני חולק לחברים שנכחתי בלוויותיהם. קשה לי. אבל קשה יותר יהיה לוותר על החופש לבחור. כי את זה רבים מדי עושים מדי יום.

ערוץ הספורט צריך לספק לצרכניו תוכן שיהלום את המחיר המופקע שהוא גובה על חבילת חמשת הערוצים. אין זה אומר שהוא צריך (או יכול) לשדר במתכונת רגילה בימים בעלי רגישות לאומית, אבל אין שום סיבה שהערוץ - בדומה לערוצי נישה אחרים, כמו נאשיונל ג'יאוגרפיק או ערוץ הבידור - יחשיך את השידורים בימים כאלה ויקרין שקופית מזלזלת. ביום השואה ויום הזיכרון - על הערוץ לשדר במתכונת מיוחדת כך שהשידורים יכללו תוכן מתאים כמו סרטי תעודה, פרויקטים מיוחדים, ראיונות עם ניצולי שואה, תפקיד הספורט בהתמודדות עם אובדן וכו'.

על פי תקנות מועצת הכבלים והלוויין, בימי אבל וחג, לערוץ אסור לשדר משחקים בהשתתפות קבוצות ישראליות ובקשות לשידור משחקים אחרים ייבחנו על פי החוק היבש ("בעל רישיון יקיים את שידוריו העצמיים בחגי ישראל ובימי זיכרון ואבל, במתכונת ההולמת את אופיים"). מבדיקה עם המועצה לכבלים ולוויין עולה כי ערוץ הספורט אפילו לא הגיש בקשה לשדר את משחקי חצי גמר הצ'מפיונס. אך גם אם בוחרים שלא לשדר באחד הערוצים, קיימת האלטרנטיבה של שידור המשחק באתר האינטרנט – חלופה ראויה שמספקת מענה הולם וגם מכבדת את הימים הרגישים.

האם צריך לשדר משחקים בימי הזיכרון? דברו על זה בפייסבוק של ספורט הארץ

החשכת הערוץ היא הפתרון הקל. פתרון המשדר מדיניות של "אתם רוצים לדעת מה קרה במשחק? תגלשו באינטרנט" - כי הרי האינטרנט משוחרר מיום האבל הלאומי. מה שבעצם אומרים לעשרות אלפי חובבי הספורט הוא שלא רק שנגיד לכם האם ומתי להתאבל ו"לזכור" אלא נאמר לכם גם איך. בלי שידור בטלוויזיה, אבל עם עדכונים באינטרנט - כך שרק לכמה עשרות יחידי הסגולה באולפנים בהרצליה תישמר הזכות לבחור האם ערב יום השואה הוא זמן מתאים לצפייה בחצי גמר ליגת האלופות או לא. כנראה שלא צריך לדעת רק איפה להיוולד, צריך לדעת גם היכן לעבוד.

ערוץ ספורט ראוי ומתקדם היה מעניק לצופים את האלטרנטיבה המקוונת ומשדר את המשחקים במתכונת מיוחדת – בלי מודי והחבר'ה באולפן ובלי שדרים ישראליים שמעבירים את השידור - פשוט להעביר את השידור. אפשר רק עם הסאונד מהאצטדיון, אפילו לא צריך את השדר האנגלי או הספרדי. מרתון השידורים החוזרים לא יסייע כהוא זה לשיכוך תחושת ה"מי הם בכלל שיגידו לי איך להתאבל".

בחודש שעבר, תקלה בצלחת של יס השביתה את הטלוויזיה אצלי בבית לשלושה ימים. עצבני ומתוסכל החלטתי שמגיע לי פיצוי, אפילו סמלי. שיחת טלפון קצרה לשירות הלקוחות הסתיימה בקבלת החזר כספי על הימים בהם לא קיבלתי את המוצר עליו שילמתי. קרוב לוודאי שתחושת התסכול תוליך לצעד דומה גם הפעם: חישוב החלק היחסי של הערוצים, שבשל מדיניות המועצה לכבלים ולוויין שידרו את שקופית "יום השואה/זיכרון שידורינו יתחדשו מחר", וקבלת פיצוי בהתאם. זה לא יהפוך אותי לעשיר יותר, רק מתוסכל פחות ואולי על הדרך מי שאחראי על לוח השידורים יבין שצופים פאסיביים יכולים להיות גם אקטיביים. בלי לקום מהכורסא כמובן.

האתרים שמציעים שידור ישיר של ברצלונה - צ'לסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ