במסלול הנכון?

שאול אדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אדר

ראשית המובן מאליו: מישל פלאטיני, השחקן שהציג את היכולת המרשימה ביותר על במת היורו אי פעם, בצרפת 84', יכול לסמן את הטורניר הנוכחי כנקודת השפל בקריירה הניהולית שלו באופ"א. הן בגלל ההחלטה ההרסנית להרחיב את הטורניר הבא ל-24 נבחרות עם שיטת משחקים קלוקלת, והן בשל ההתנגדות העקבית לטכנולוגיית קו שער. בין אם מדובר בעין נץ או במוניטור פשוט, הנחיצות באמצעי בדיקה כלשהו שוב הוכחה לאחר ששער אוקראיני ברור, שנכבש אמנם אחרי מהלך שהחל בנבדל, לא אושר למרות שהחילוץ ההרואי של ג'ון טרי בוצע מאחורי הקו הלבן.

לאור הרמה שהוצגה אתמול, ברור ש-16 נבחרות הוא כבר מספר ליברלי שמאפשר לנבחרות בינוניות להעפיל, וגם מספק פורמט מוצלח. אנגליה ואוקראינה הציגו מחצית ראשונה חלשה שהיתה בשליטת המארחים, אבל אחרי השער של וויין רוני בדקה ה-48 התפתח משחק מרתק בקצב מהיר. לאוקראינה לא היתה ברירה, אנגליה התגוננה באופן לא יעיל במיוחד ותקפה במתפרצות. מי שאוהב מפגשי אמצע טבלה בפרמייר-ליג, נהנה מן הסתם.

אנגליה עמדה במשימה הראשונה, העפלה לרבע הגמר, ורוי הודג'סון יכול להתגאות בהחלטה אחת: הענקת סרט הקפטן לסטיבן ג'רארד. אתמול הוא בישל שער נוסף, חמישי משמונת שערי אנגליה האחרונים, והיה מעורב ברוב המהלכים החיובים של הנבחרת. ראשי ההתאחדות האנגלית טענו באופן מוגזם אך אופייני שלהודג'סון יש מגע קסם. אנגליה לא נראית כנבחרת זהב אירופית, אבל לפחות מדובר בנבחרת נחושה.

אנגליה - באותו מערך מוכר, הפעם עם רוני בחוד - לא התקפלה ולא נבהלה, אבל היתה צריכה לנצל את ההתקפות המתפרצות ביתר יעילות בכדי להבטיח את הניצחון מוקדם יותר. גם אתמול הציגו שלושת האריות משחק לא מרשים, שכלל איבודי כדור רבים והגנה בינונית, אבל נהנו משוער אוקראיני רע וניצלו טעות אחת שלו. הניצחון השוודי על צרפת מלמד שביורו הזה, באופן טיפוסי לטורניר הטוב בעולם, כמעט כל נבחרת שהעפילה לרבע הגמר יכולה לזכות וכדאי לא להיסחף בהכתרת אלופה אחרי ניצחון אחד. סיום שלב הבתים ובייחוד המחזור האחרון, בו הנבחרות הגדולות יותר לא הרשימו וספרד וגרמניה זכו לחסדי השופטים, מותירים תקווה גם לנבחרות הדרג השני.

במבט ראשון, הזכייה של אנגליה במקום הראשון בבית חוסכת ממנה מפגש עם ספרד ברבע הגמר, אבל מציבה אפשרות של חצי גמר מול גרמניה, להבדיל ממסלול של ספרד ואחריה פורטוגל או צ'כיה. אבל אלו צרות של עשירים, שאנגליה יכולה להתברך בהן אחרי תקופת הכנה קשה. אנגליה עשתה את שלה, וגם אם זה היה יפה כמו השער של רוני או השיער של רוני, זה עדיין בסיס לשיפור נחוץ מאוד.

תגובות