ההזדמנות השנייה של אנדרה וילאש-בואש

לאחר הודעת טוטנהאם על מינויו של המאמן הפורטוגלי, נשאלת השאלה איזה וילאש-בואש יקבלו התרנגולים - המאמן הנועז מפורטו או זה החיוור מצ'לסי?

לואיז טיילור, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לואיז טיילור, גרדיאן

איזה מין אנדרה וילאש-בואש מינתה טוטנהאם ביום שלישי? האם מדובר במאמן הצעיר והנועז שהוביל את פורטו לארבעה תארים בעונה ללא הפסד בליגה הפורטוגלית, או שמא מדובר בדמות הלא בוגרת שהובלה לריקוד דיכאוני על ידי דמויות בכירות בצ'לסי עד שפוטר במארס? החווויה המזככת שעבר הפורטוגלי בן ה-34 בסטמפורד ברידג' לא אמורה לטשטש את המציאות: וילאש-בואש לא היה מגיע להישגיו בפורטו אלמלא היה מוכשר.

"איבדנו מאמן מוכשר, באמת מוכשר", הגיב אלן פארדיו, מנג'ר ניוקאסל, לידיעה על הדחת וילאש-בואש במהלך העונה שעברה, "הוא לקח על עצמו מועדון בשנת מעבר, עם הרבה שחקנים מבוגרים, והיתה לו עבודה קשה במיוחד. אני מקווה שבעתיד, אחד השחקנים האלה יתנצל בפני אנדרה. הגיע לו הרבה יותר מהיחס שקיבל מהם".

בייל. חתם על המשך דרכו בטוטנהאם, לשמחתו של וילאש-בואשצילום: רויטרס

האם טוטנהאם מינתה את האיש הנכון? שתפו אותנו בדף הפייסבוק של ספורט הארץ

בתקופת עבודתו בצ'לסי נראה וילאש-בואש כל כך לחוץ, עד שבמקרים אחדים העדיף לבלות את הלילה על מיטה מאולתרת במתחם האימונים מאשר לחזור הביתה לאשתו ולשתי ילדותיו. בימים בהם מכונית ה-BMW שלו קישטה את מתחם החנייה של המועדון, וילאש-בואש התעורר לפני הזריחה כדי ללמוד נתונים סטטיסטיים.

נטייתו לרדת לפרטים מול פרנק למפארד וחבריו בצ'לסי היא ניגוד בוטה לדרך הנינוחה בה פעל קודמו בטוטנהאם, הארי רנדאפ. רדנאפ נהג להגביל את התדרוכים הטקטיים שהעביר לשחקני הספרס ל-30 דקות ואימוני בעיטות חופשיות וניתוח היריבים צומצמו למינימום. במקום זאת, הונחו השחקנים להתבטא בחופשיות על המגרש.

לגופם הוצמדו מכשירים למדידת דופק, אך היעדרותם של מומחים ודיאטנים מצוות האימון הדגישה את דימויו של רדנאפ כמי שמתייחס לכדורגלנים כאל אנשים בוגרים. כמי שחושד בסטטיסטיקאים ואנשי ההיי-טק של המשחק, רדנאפ התבסס בטוטנהאם על אינסטינקטים וניהול נבון של אנשים. לא היה מחשב על שולחנו, ובכל זאת הוא הצליח להשיג מקום ברביעייה הראשונה בפרמייר-ליג פעמיים בשלוש שנים.

מודריץ' (משמאל), וילאש-בואש היה רוצה לראות אותו ממשיך בקבוצהצילום: אי–פי

וילאש-בואש ירצה, כמו רדנאפ, בהישארותו של לוקה מודריץ' בקבוצה ובהמשך שיתוף הפעולה שלו עם גארת' בייל בחולייה ההתקפית, שתישאר נאמנה למורשת האסתטית של טוטנהאם. למרות זאת, מתבקשים שינויים משמעותיים. משימתו כעת היא להתמודד עם הלם התרבות. וילאש-בואש ייהנה ודאי מכך שבייל חתם לאחרונה על חוזה חדש. ייתכן שהתעניינותו במודריץ' בימיו בצ'לסי תסייע לניסיונות להשאירו במועדון, אך התמודדותו מול טיפוסים כמו רפאל ואן דר וארט ו-וויליאם גאלאס צפויה להיות מרתקת.

הניסיון הנלהב של הפורטוגלי לייצר בצ'לסי קו הגנה גבוה לא התקבל בהבנה על ידי השחקנים, וספק אם גם בטוטנהאם ימצא את התנאים לייצר מערך דומה. כמו כן, יהיה מעניין לבדוק כיצד סגל שנטה להתאמן אחת ליום בהדרכת רדנאפ יוכל להתמודד עם דרישות המנג'ר החדש למשחק לחץ אינטנסיבי ולתזוזה מהירה וחילופי מקום בין הקשרים.

כשלפניו קרב מרתק על לבבותיהם וראשיהם של שחקניו, עומדים לזכות וילאש-בואש שני גורמים: קולקטיבית, הסגל של טוטנהאם צעיר משמעותית מזה של צ'לסי, וגם חסר תארים.
כאשר שימש כסקאוט בכיר בצ'לסי בהדרכת ז'וזה מוריניו, הרכיב פעם וילאש-בואש דו"ח מרשים בצורה יוצאת דופן על ניוקאסל, שהודלף לתקשורת. הוא היווה עדות ליכולתו לקרוא את המשחק, אך גם הצביע על כך שמוריניו לא היה מסוגל להשתלט על חדר ההלבשה בכך ש"שם את המדליות שלו על השולחן". לווילאש-בואש צפויה בעיה דומה.

כמי שתוסכל בניסיונותיו הכושלים לשחק כדורגל אפילו ברמה צנועה, כתוצאה מבעיית קואורדינציה, הוא הפנה את האנרגיה שלו לטובת גישה אקדמית לניתוח המשחק. הדבר הוביל לחסות שפרש עליו סר בובי רובסון ולבסוף למשרת המאמן בפורטו. אבל לפני שיניב לו תמורה נוספת, עליו לכבוש את חדר ההלבשה של טוטנהאם.

תסייע לו העובדה שהוא מסוגל לתקשר בצורה רהוטה ושוטפת, אבל אסור לו לחזור על הבזקי חוסר הבגרות והיהירות – כמו הדחתם הילדותית של ניקולה אנלקה ואלכס מהסגל הבוגר של צ'לסי – שזוכרים בסטמפורד ברידג'. אולי הוא זקוק למעט יותר חמלה וחוש הומור. ואולי זה הזמן להפוך להיסטוריה את הכריעה על הקווים שהפכה לסמל המייצג אותו. מעבר ללחץ האדיר שהיא מפעילה על ברכיו, התנוחה הזו גם מציבה אותו בסכנה תמידית של התמוטטות לא מכובדת באזור הטכני.

האומץ של וילאש-בואש שירת אותו לא פעם, אבל לפחות בתחילה, זהירות תהווה ידידתו הטובה ביותר בווייט הארט ליין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ