אז איך אתם מעדיפים את הריינג'רס שלכם?

חבוטה ופושטת רגל או עדיין נדבך מרכזי בכדורגל הסקוטי? הצרות של גלזגו ריינג'רס הן גם הצרות של יתר הקבוצות ושל החברה הסקוטית

אואן מארי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אואן מארי, גרדיאן

מימדי המשבר שמטביע את הכדורגל הסקוטי כה עצומים, עד שיהיה זה מעשה אמיץ להניח כי העונה הקרובה תצא לדרך בזמן וכמתוכנן. אחד הנושאים שהולך לאיבוד בסאגה הבלתי נגמרת של התמוטטות הריינג'רס, הוא הקרב בין דאנדי לדנפרמלין על זהות הקבוצה שתתפוס את מקומה של הענקית מגלזגו בליגה הסקוטית הראשונה - קרב שעשוי להפוך למשפטי.

יש מספר היבטים להתמוטטות הכספית של ריינג'רס, לרובם הגדול קשרים קודמים למועדון עצמו. בשבוע שעבר פרסם היו"ר החדש, מלקולם מארי, התנצלות ארוכה בשם המועדון על רצף האירועים המזיקים. אין ספק כי הניסיונות הראשונים של ריינג'רס להאשים אחרים בצרותיהם רק הזיקו לתקוותיהם לאסוף תמיכה חיצונית.

דבר נוסף שאי אפשר לטעון, הוא כי אלו העומדים בראש מספר מועדונים סקוטים אחרים נקיי כפיים בסאגה האומללה הזו. ועדיין, כלפי המועדונים הללו בדיוק יכוונו בסוף השבוע אור הזרקורים, הלחץ ואולי גם ניסיונות ההפחדה. כביכול, השאלה באיזה ליגה תפתח ריינג'רס את העונה לא אמורה לעניין את פטרהד (ליגה רביעית), פורפאר אתלטיק ואלביון רוברס (שלישית), אלא שעקב מנהיגות חלשה בדרגים הגבוהים יותר של הכדורגל הסקוטי, זו המציאות.

הכדורגל הסקוטי יצטרך לשרוד עונה שלמה בלי מפגשי האולד פירם בין סלטיק לריינג'רס בליגהצילום: אי–פי

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

החלטת הפרמייר-ליג הסקוטית ביום רביעי לדחות את בקשת הריינג'רס - תחת הנהלה חדשה - להיכלל בליגה העליונה, ייצגה מקרה נדיר בו אוהדים משפיעים על המדיניות שנקבעת בחדרי הישיבות. האוהדים הבהירו בתקיפות את התנגדותם לכך שריינג'רס תתקבל מחדש לפרמייר-ליג, והותירו את ראשי המועדון בדילמה נוראית. אלה החליטו כי להעליב, ואולי אף לאבד את אוהדיהם, זה סיכון שלא שווה לקחת רק בשביל לשמור על ההשפעה המסחרית של רשת סקיי על הכנסות הפרמייר-ליג משידורי הטלוויזיה. סקיי מאוד רוצה ארבעה משחקי "אולד פירם" (הדרבי נגד סלטיק) בעונה כחלק מהסכם הארכת החוזה, שעדיין לא נחתם.

אם לשפוט על פי השפה הרגשנית בה השתמשו נציגי ההתאחדות בכל הקשור לריינג'רס, נדמה כי הם נמצאים במצב שאין לקנא בו. כעת הם צריכים להצביע על נקודת ההתחלה החדשה של מועדון הפאר: האם למקם את ריינג'רס בסוף התור, קרי הליגה הרביעית, או להצניח אותה לליגה השנייה. האופציה האחרונה נרמזת כמועדפת מבחינת מועדוני הפרמייר-ליג והרשת המשדרת, ששתיקתה בעניין היא אחת מאינסוף נושאים מאכזבים. סקיי תתנגד לטענה שהיא מסוגלת להכתיב תנאים למועדונים, אך כשרבים מהם נמצאים בעמדה פיננסית מסוכנת, מדובר בהקשה הוגנת.

כרגע, הסיכויים נוטים לטובת האפשרות שריינג'רס תתחיל את העונה בליגה השנייה, ובוודאי תימצא הדרך לעסקה כזאת. נדמה שקל מאוד לזהות את הבלוף של מנג'ר הקבוצה אלי מקויסט, שהצהיר כי הליגה הרביעית תהיה השלב ההגיוני ביותר להתחיל את החיים החדשים באייברוקס. כך לבטח גורמים לפאניקה מצד אלה שנמצאים במעלה שרשרת המזון של הכדורגל הסקוטי.

באופן לא מפתיע, ישנן חריגות ואירוניות בסיפור הזה. נראה מסקרן שכל כך הרבה קבוצות אמורות לעשות רעש על ארמגדון פיננסי שצפוי להן ללא ריינג'רס או כספי הטלוויזיה. בהתחשב בטבע התחרותי של קבוצות הפרמייר-ליג מחוץ לגלאזגו לאחרונה, הגיוני להניח שיש להן תוכנית חירום כספית במקרה של ירידת ליגה או חוסר הצלחה לחזור מיידית לצמרת. אם התוצאה של תסריט כזה תהיה דחיפת מועדונים לעבר סף סגירה, אז נראה שאיפשהו בדרך היו גם כמה הנהלות גרועות.

היו"ר החדש של ריינג'רס, מלקולם מארי. עבודה קשה מצפה לו מול ראשי קבוצות הליגהצילום: רויטרס

יש מקום להזכיר שהפרמייר-ליג לא התחשבה במיוחד בכדורגל הסקוטי מאז הוקמה הקליקה האינטרסנטית ב-1998. הכישלון של הפרמייר-ליג בהחלת מערכת הגיונית של עולות ויורדות פגמה בתחרות ודרדרה את הסטנדרטים של המשחק. חלק יחייכו כעת לאור העובדה שהמועדונים המובילים זקוקים לתמיכה מאלה שזכו מהם ליחס כה שונה לפני כן.

חוסר היכולת הקולקטיבית ליישב את גורלה של ריינג'רס מדגים את המחסור בהנהגה ראויה בכדורגל הסקוטי. אם קריסה פיננסית היתה מתרחשת במועדון קטן יותר, גורלו כבר היה מוכרע לפני זמן רב.

יהיה זה טיפשי להתעלם מההשלכות והלחצים המסחריים שקשורים לעניין הזה. אלא שהזדמנות נהדרת לארגון מחדש, חלוקה מחודשת ונחוצה של העושר ומשיכת קהל למגרשים עלולה להיות מוחמצת בזמן שנטפלים לגוויה של ריינג'רס. וזה כולל גם את אלה שאין להם שום עניין ברווחת הכדורגל הסקוטי לטווח הארוך, אלא רק רוצים לראות את ריינג'רס מושפלת מטעמי שמחה לאיד.

סטיוארט ריגן, יו"ר התאחדות הכדורגל הסקוטית, ספג ביקורת לאחר שטען באופן תמוה כי עלול להיווצר מצב של "חוסר מנוחה" בקרב הציבור אם החברה הסקוטית תמשיך ללא ריינג'רס. זה לא קרה מעולם. לעומת זאת, לילות חסרי מנוחה עבור אלה שאחראים על הכדורגל הסקוטי, זה כבר עניין אחר לגמרי.

האפשרויות של ריינג'רס

1. להתחיל מהליגה השנייה. האופציה המועדפת על ידי קבוצות הפרמייר-ליג הסקוטית ועל ידי רשת סקיי, שתמשיך לשדר את הליגה הראשונה בתקווה שריינג'רס תשוב אליה תוך עונה. למרות התנגדות מצד קבוצות בליגה השנייה, זו עדיין האפשרות הסבירה ביותר

2. לרדת לליגה הרביעית. ההתאחדות הסקוטית העריכה ב-16 מיליון ליש"ט את הנזק לכדורגל הסקוטי במידה שריינג'רס תתחיל בליגה הרביעית. מקויסט דווקא תמך בכך וציין שתהיה עלייה משמעותית בהכנסות הקבוצות בליגה המקצוענית התחתונה

3. פתיחת העונה באיחור. העונה בפרמייר-ליג הסקוטית אמורה להיפתח ב-4 באוגוסט, אז אי אפשר לפסול איחור כל עוד סאגת הריינג'רס נמשכת. יש אפשרות לפיה המצב הסבוך ימנע מריינג'רס לפתוח בזמן את העונה בכל ליגה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ