סופה של האמת לצאת לאור - כדורגל בעולם - הארץ
השחיתות בפיפ"א

סופה של האמת לצאת לאור

שנים נחשדו ז'ואאו הוולאנז' וריקארדו טאשיירה, מבכירי פיפ"א בעבר, בלקיחת שוחד. רק כעת האמת נחשפת ואיתה סכום כספי השוחד השערוריתיים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עוזי דן
עוזי דן

בסופו של דבר האמת סופה לצאת לאור וכך קרה גם עם שניים מראשי הכדורגל העולמי שנחשדו שנים בלקיחת שוחד ועתה הוכח שאכן כך היה. ז'ואאו הוואלאנז', נשיא פיפ"א במשך שנים ארוכות, וריקארדו טאשיירה, חתנו, נשיא ההתאחדות הברזילאית וחבר בוועד הפועל של פיפ"א במשך שנים, שלשלו עשרות מיליונים לכיסם.

פיפ"א, שפירסמה את המסמכים מבית המשפט המוכיחים את השוחד שעות לאחר שערעור השניים הוגש לבית המשפט העליון של שווייץ, לא יכולה לטעון לניקיון כפיה - למעשה היא היתה שותפה מלאה וגם היתה חלק מעסקת הכופר ששולם, הן ידי השניים והן על ידה, כדי שהעניין לא יגיע לדיון פלילי.

ממסי עד לונה צ'מטאיי

המסמכים מוכחים כי טרשיירה קיבל כ-13 מיליון דולר בין השנים 1992 ל-1997, מחברת השיווק ISL, שהוקמה לצד פיפ"א והתרסקה ב-2001 אחרי שהואשמה בין השאר בשיחוד בכירים. הוואלאנז' קיבל ב-1997, עת כיהן כנשיא פיפ"א, מיליון דולר. בסך הכל, כולל סכומים שהועברו לחשבונות המקושרים להוולאנז' וטאשיירה, קיבלו השניים כ-22 מיליון דולר בין השנים 1992 ל-2000.

הוולאנז' (משמאל), פלה וטאשיירה במהלך פגישה שערכו לפני כעשור לניקוי נגע השחתיתות בכדורגל הברזילאיצילום: אי–פי

לכתבות ועדכונים נוספים הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

המסמכים שנחשפו שימשו את התביעה בשווייץ, שהאשימה את השניים במעילה ובניהול לא תקין. הם נחסמו לידיעת הציבור ביוני 2010, כאשר התביעה, פיפ"א, הוולאנז' וטאשיירה הגיעו להסכם כופר לפיו לא תהיה תביעה פלילית, שמותיהם יישארו חסויים והם ופיפ"א יישלמו 6.1 מיליון דולר כופר. 2.5 מיליון מהכסף שולם על ידי פיפ"א, שרצתה למנוע מבוכה של העמדה לדין פלילי את מי שהיה נשיאה ומי שהיה אז חבר הוועד הפועל.

פיפ"א, בצביעות אופיינית, פירסמה הודעה ובה היא מודיעה כי הארגון "שמח שניתן פרסום לפרשת ISL". ספ בלאטר, נשיא פיפ"א ויורשו של הוולאנז' שהיה גם מזכ"ל הארגון 17 שנה תחת הברזילאי, טען כבר באוקטובר כי יש לפרסם את פרטי הפרשה. בלאטר עצמו לא הואשם בדבר ושמו לא מוזכר, אך יש ציון של בכיר בשם הקוד P1 שידע על הדברים. התובע השווייצי, תומאס הילדברנד, סיכם: "אין שום אפשרות שבכירים בפיפ"א לא ידעו על התשלומים להוולאנז' וטאשיירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ