איך אומרים טירוף בסינית?

מה יש לדרוגבה לחפש בסין ולפורלאן ולסידורף בברזיל? הרבה כסף ולא פחות אהבה. צפו בקבלות הפנים המטורפות לכוכבים הגדולים

אלון פרימו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון פרימו

עונת המלפפונים הנוכחית בכדורגל העולמי מסתמנת כאחת המעניינות והמפתיעות של השנים האחרונות. המחסור בהעברות ענק בין המועדונים הגדולים באירופה פינתה את מקומה לאופנה שרק הולכת ומתגברת - מעבר של שחקנים בשלהי הקריירה לליגות מתפתחות, בעיקר באסיה ובדרום אמריקה, שמוכנות לשלם סכומים גדולים. קבלות הפנים החמות, ולעתים ההיסטריות, להן זוכים הכוכבים הגדולים מראה עד כמה חשקה נפשם של אוהדי הכדורגל במדינות הללו לכדורגל טוב ואטרקטיבי, ובעיקר - לשמות גדולים.

הליגה המתפתחת האקטיבית ביותר בחלון העברות הקיץ היא ללא ספק הליגה הסינית. לליגה יש פוטנציאל כלכלי מובהק והיא הצליחה להחתים שמות מרשימים. השם הגדול באמת שחתם הקיץ בסין הוא דידייה דרוגבה, ואתמול הוא הוצג בגאון בקבוצתו החדשה - שנחאי שינואה. אלוף אירופה הטרי אמנם קיבל גם הצעה להצטרף לברצלונה, אך הבדלי השכר המשמעותיים (יותר ממיליון דולר לחודש) והתפקיד השולי שהיה אמור לקבל בקאמפ נואו הנחיתו את החלוץ מחוף השנהב בסין. שם הוא אמור לשאת על כתפיו את הליגה הסינית כולה ולהפוך אותה לשם דבר בכדורגל העולמי.

צפו בקבלת הפנים הסינית לכבוד דרוגבה (צילום: רויטרס):

השם הגדול הראשון שנחת בסין היה ניקולה אנלקה, שהגיע מצ'לסי כבר בעונה שעברה. גם הצרפתי חתם בשנחאי שינואה, ולפי הדיווחים הוא מרוויח כמיליון דולר לחודש, סכום שאף קבוצה אירופית לא היתה מוכנה לשלם לו.

שחקן נוסף שחתם בסין הוא סיידו קייטה, שהיה חלק בלתי נפרד מברצלונה האלגנטית והיעילה של השנים האחרונות, שחתם בדליאן ארבין, עבור כ-600 אלף דולר לחודש. גם אקס מכבי חיפה (ובולטון) איגביני יעקובו נדד לסין כדי לגזור קופון ולהבטיח את רווחת הדורות הבאים.

צפו במופע הלייזרים לכבוד אנלקה:

הליגה הסינית יצרה מצב חדש בשוק העברות בכדורגל העולמי, אך היא לא היחידה שביצעה החתמות שריגשו אוהדים, עד כדי שיגעון. גם הליגה הברזילאית החתימה שני שחקנים שגרמו ועדיין גורמים לרטט בלבבותיהם של רבים. הראשון הוא קלרנס סידורף, שזכה בליגת האלופות עם שלוש קבוצות שונות (אייאקס, ריאל מדריד ומילאן), והיה שחקן הרכב אצל הרוסונרי גם בעונה האחרונה. סידורף אמנם לא ירוויח בבוטאפוגו את הסכומים שהיה יכול לעשות בסין, אך עם צ'ק של קצת יותר מ-300 אלף דולר בחודש אין להולנדי סיבות להתלונן.

גם דייגו פורלאן חתם בברזיל, בקבוצת אינטרנסיונל. פורלאן, שרק לפני שנתיים נבחר לשחקן המצטיין במונדיאל שם הוליך את אורגוואי עד למקום השלישי, החליט לעזוב את אינטר לאחר עונה מאכזבת ולהצטרף לליגה המשתפרת בברזיל. 

צפו בקלרנס סידורף מתקבל באהבה בברזיל:

שאלת הכדאיות של ההחתמות עתירות המזומנים הללו נותרת בלתי פתורה. הרווח של הליגות המחתימות את השחקנים, ללא קשר ישיר בין עלות לתוצר, עדיין לא נראה, ראו את הליגות של מדינות המפרץ, שם חתם רק לאחרונה ראול. הליגה הקטארית, לדוגמה, אינה מהאיכותיות בעולם, וספק גדול אם לליגה הסינית צפוי גזר דין שונה.

הברזילאים משתגעים לקראת פורלאן:

זהות המרוויחים ברורה. שחקנים שנמצאים בשלהי הקריירה באירופה, ושהגיעו לסוג של מיצוי, או חוסר התעניינות מצד מועדונים גדולים, מעדיפים להרחיק למדינות אקזוטיות ולהרוויח בשנה את מה שחלקם הרוויח במשך קריירה שלמה.

ראול מגיע לקטאר:

תגובות