האתגר הבא של ניר ביטון

אולי הוא לא ילבש בקרוב את המדים של אלופת אנגליה, אך הצ'אנס שקיבל הקשר במנצ'סטר סיטי מרמז על תחילתה של קריירה גדולה

חיים ברעם
חיים ברעם
כל העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ברעם
חיים ברעם
כל העיר

צפיתי בעניין רב בקשר האשדודי ניר ביטון, ששיחק היטב 90 דקות בשורות אלופת אנגליה, מנצ’סטר סיטי, נגד ארסנל. ביטון שיתף פעולה עם שחקנים נהדרים כמו וינסנט קומפאני, יא יא טורה, קון אגוארו וקרלוס טבס, הצטיין בהגנה ותרם רבות גם לקישור ההתקפי. אין לכחד שהפרשן זאב זלצר, שמוציא לעתים שם רע לפטריוטיזם, הגזים בכמות ובאיכות השבחים שהעתיר על ביטון. כמו במקרה המיוחד של יוסי בניון (שחקן שבהחלט חביב גם עלי) יוצרות ההפרזות של זלצר אפקט שלילי, ולעתים סובלים הצופים מתחושה שמישהו מלעיט אותם במזון מתקתק יתר על המידה, ובכמויות מסחריות שקיבתו איננה מסוגלת להכיל.

עם זאת, תופעת ביטון היא מעניינת ומאתגרת. הוא נחשב כאן לקשר די טוב, עם נתונים גופניים נפלאים, אבל עד כה לא הצית את דמיונם של חובבי הכדורגל בארץ. קבוצתו, מ.ס. אשדוד, נתפסת כישות אפורה, ובעיר עצמה יש יותר אוהדים לבית”ר ירושלים מאשר לאגודה המקומית. באורח פרדוקסלי ומיוחד לאשדוד, רבים מאוד בעיר עדיין אוהדים את הפועל המקומית, שנעלמה מהנוף לפני שנים רבות, ואם תחפשו היטב תמצאו שם מאות תומכים נלהבים של הפועל נמל אשדוד, ששבקה חיים לכל חי לפני כעשור. האיחוד המלאכותי בין הקבוצות היריבות בעיר היה צעד רציונלי ואפילו נחוץ, אבל הכדורגל בנוי בעיקר על רגשות, על סנטימנטים, על נוסטלגיה לעבר האמיתי ולעבר המדומיין. ההשתלה באשדוד אולי נקלטה, אבל תפקודה הוא חלקי בלבד. לכן כוכבי אשדוד זכו להכרה כלל ארצית רק כאשר יצאו מעירם והכּו שורש במקומות אחרים.

ניר ביטון הצעיר לא זכה אפילו למוניטין של דוד רביבו או אלון חזן. כאשר נסע בפעם הראשונה לפגישת היכרות בסיטי זכה לקיתונות של לגלוג. רבים ראו בו ילד חצוף ויומרני, שלא יוכל למצוא מקום גם במכבי חיפה. אבל במשחק בסין נגד ארסנל הפגין ביטחון עצמי רב, לא נפל ביכולתו מעמיתיו המפורסמים (רבים מביניהם נמנים על העשירון האיכותי העליון של הכדורגלנים בעולם), השתתף בהבקעת השער הראשון והיה פעיל ומדויק לאורך כל המשחק. היכולת הפיזית שלו היא ברורה בעליל, הוא גבוה וחזק, וניחן בראיית משחק טובה ובנגיחת ראש מעולה. הוא עדיין מתקשה להתמודד עם קצב המשחק ברמה כה גבוהה, ויש לזכור שגם חבריו טרם הגיעו לכושר משחק מלא. לכן מוקדם לשפוט אחרי משחק רעים אחד, ולהוציא ממנו מסקנות מרחיקות לכת. די אם נאמר שיש לו סיכוי להצליח, ושההתנסות והאימונים עם שחקנים כאלה תתרום לו רבות, גם אם לא יישאר בסיטי.

לפחות הוא מקבל צ’אנס, והתרשמתי שהיחס אליו הוגן מאוד. במשחק נגד ארסנל (שגם בשורותיה הופיעו שחקנים ידועי שם) אפשרו לו להתנהל בצורה חופשית ולא הגבילו אותו בזמן ובמרחב. ייתכן שהוא בתחילתה של קריירה באמת גדולה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ