אסון הילסבורו

"הסאן" מגלה את האמת

לאחר שהאשים את אוהדי ליוורפול במותם של חבריהם ליציע, פרסם "סאן" הודעת התנצלות, אבל ברחובות העיר החרם על העיתון נמשך

שאול אדר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אדר
לונדון

במשך 23 שנה מלווה עמוד השער הזה את אוהדי ותושבי ליוורפול. עמוד וכותרת קצרה, חדה ומנוסחת היטב הפכו לסמל, לסיסמה ולמוקד לטקסים. מלה אחת הפכה לתמצית עלילת הדם, לפיה היו אלה אוהדי ליוורפול שגרמו למות 96 חבריהם באסון הילסבורו.

"האמת" היתה הכותרת עמה יצא "הסאן" ארבעה ימים אחרי האסון, כשליוורפול עדיין שרויה בהלם ובאבל. מתחת לכותרת, שלוותה בתמונה מיציעי הילסבורו ובלוגו "שערי הגיהנום", הופיעו כותרות המשנה: "מספר אוהדים כייסו את הקורבנות; מספר אוהדים השתינו על שוטרים אמיצים; מספר אוהדים היכו שוטר שהנשים מפה לפה". בידיעה דווח על אלימות כלפי שוטרים ואנשי עזרה ראשונה, קריאות מגונות בשעה שחולצה גופת נערה וזעזוע מהתנהגות האוהדים. העלבון בליוורפול היה מושלם.

כשהגיעו גליונות "האמת" הראשונים לרחובות ליוורפול, הוצפו קווי הטלפון של "רדיו מרסיסייד" במאזינים שדרשו תגובה של ממש. בחנויות רבות סרבו למכור את הפופולרי בעיתוני בריטניה, מוכרים אחרים החביאו את חבילות הצהובון ובמקומות שונים בעיר החלו לשרוף גיליונות של "הסאן". צוות טלוויזיה מקומי הוזמן לתעד את המעשה. תוך כמה שעות ידעו תושבי העיר על הפרסום ועל ההתגייסות כנגדו וחרם הוטל על העיתון. "ליוורפול אקו" המקומי יצא במהדורת צהריים ודרש הוכחה לטענות. שדרי רדיו וטלוויזיה מקומיים הפצירו בתושבים לא לקנות את העיתון. החרם הפך לעובדה מוגמרת.

"הסאן" ב-1989 (משמאל) ואתמול. "הוטעיתי", הצהיר העורך דאז

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

אוהדי ליוורפול ואוורטון, הקבוצה השנייה בעיר, כמו גם תושבים שאינם חובבי כדורגל, החליטו לא לקנות יותר את "הסאן". שחקני הקבוצה, שבאותם ימים היו בקשר הדוק עם התושבים, הצטרפו לחרם. לא נוהלה ישיבה מאורגנת במהלכה עלה הנושא לדיון ולהצבעה, אבל האוהדים הביעו בצורה התקיפה ביותר את דעתם והרגשתם, והשחקנים - כחלק מהקבוצה והעיר - קיבלו על עצמם את בחירת התושבים. "בעקבות תגובות האוהדים היה ברור לשחקנים איזו החלטה הם חייבים לקבל על עצמם. למעשה, היה ברור שאין מקום לשיתוף פעולה עם 'הסאן'", אמר לי ג'ון בארנס, כוכב הקבוצה. "זה היה מובן מאליו", הסביר ג'ון אולדרידג', שחקן הקבוצה ויליד העיר, "בליוורפול זה טאבו, אני לא מוכן לדבר איתם יותר. היה קשה מאוד להתמודד עם האסון בפני עצמו, וההאשמות שלהם פגעו בנו בצורה אנושה".

במשך שנים נמכר "הסאן" רק בחנויות הגדולות בעיר ובמספרים זעומים בהשוואה לשאר בריטניה. ההפסדים שנגרמו לרופרט מרדוק, המוציא לאור, עצומים. לפי נתונים שפורסמו ב-2004, העיתון נמכר ב-3.3 מיליון עותקים ברחבי בריטניה, אבל רק 12 אלף גליונות נמכרים במרסיסייד. כ-200 אלף קוראים על בסיס יומי אבדו לעיתון בעקבות הכיסוי של אסון הילסבורו. אובדן ההכנסות הוערך לפני שמונה שנים ביותר מחמישים מיליון ליש"ט.

העיתון היה מודע להפסד הכספי, אבל בתחילה נקט במדיניות של "זהו המחיר של עיתונות חופשית" וסרב להתנצל. העיתון הוטעה, כמו רבים אחרים, על ידי קנוניה של ארבעה קציני משטרה וחבר פרלמנט שמרני משפילד שנעזרו בסוכנות ידיעות מקומית בכדי להסיט את האשמה מכוחות המשטרה. הטון הנחרץ והאפקטיביות של המלה "האמת", הם שהפכו את "הסאן" למוקד לשנאה שאינה דועכת. במשחק חצי גמר הגביע בעונה שעברה מול אוורטון, שנערך ב-14 באפריל, הניפו עשרות אלפי האוהדים משני המחנות כרזות - "האמת: 96 מתים". "זה לא יעבור לעולם", אומרים בעיר בגאווה, "זה יעבור מאב לבן גם בדורות הבאים. אנחנו עם קשה עורף ו'הסאן' בחר להסתבך עם האנשים הלא נכונים".

במשך השנים נעשו ניסיונות לפשרה. ב-2004 כמעט הושגה הסכמה בין "הסאן" לארגון משפחות החללים, שדרשו התנצלות גורפת והודאה באשמה, אבל ברגע האחרון נסוג הארגון. שלשום קיבלו את מבוקשם. התנצלות כנה ומנוסחת היטב של ראש הממשלה, שלוותה בהתנצלויות של אנשי משטרה, אנשי העזרה הראשונה בשפילד וההתאחדות לכדורגל, וגם של עורך "הסאן" הנוכחי ושל קלווין מקנזי, העורך שיצר את עמוד השער המפורסם. "היום אני מתנצל באופן מלא בפני אנשי ליוורפול על אותה כותרת. הוטעיתי לחלוטין... כפי שראש הממשלה הבהיר, ההאשמות האלו לא היו נכונות ושימשו חלק ממזימה של קציני משטרה לפגוע בשמם של האוהדים ולהסיט את האשמה מעצמם. נדרשו יותר משני עשורים, 400 אלף מסמכים וחקירה בת שנתיים בכדי לגלות לחרדתי שהכותרת המדויקת היתה צריכה להיות 'השקרים'. פרסמתי אותה ברוח טובה ואני מצטער שכה שגיתי", אמר.

"הסאן" התנצל אתמול אף הוא. "היום אנו מתנצלים באופן גורף בפני חללי הילסבורו, אוהדי ליוורפול והעיר וכל קוראינו על אותו שיקול לקוי שהפגנו. תפקידו של עיתון הוא לחשוף אי צדק, לבדוק כל טענה שנטענת על ידי בעלי העוצמה. בימים שאחרי טרגדיית הילסבורו, נכשלנו".

אנשי ליוורפול קיבלו את ההתנצלות המלאה, לרבות חשיפת המקורות לידיעה השקרית והודאה באשמה, אבל ברחובות העיר איש לא נחפז לקנות את העיתון. מלבד הפגיעה בשמם של הסקאוסרים והעלבון, "הסאן" עזר לתושבי העיר להתמודד עם האבל. במשך שנים היה הגוף היחידי בו ניתן לפגוע. בכל יום בו התעלמו ממנו, הרגישו האוהדים והתושבים שהם עושים מעשה לזכר החללים וחשו קרבה גדולה יותר למועדון. הטינה ל"סאן" היום היא חלק מהמסורת הליוורפולית, כמורשת קווין קיגן, קני דלגליש ונס איסטנבול. שום התנצלות לא תביא את האוהדים לוותר על נכס רגשי כזה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ