ליוורפול - יונייטד |

מהפכות מתחילות בשלוש נקודות

לברנדן רודג'רס יש חזון נועז ורדיקלי, אך עם מעט מאוד משאבים וזמן, ועם 2 נק' מ-4 משחקים, למאמן ליוורפול כדאי גם להתחיל לנצח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני מספר חודשים הגיש ברנדן רודג'רס מניפסט בן 180 עמודים בו פירט את חזונו ב. "כדורגל התקפי ואטרקטיבי", "שילוב מספר גדול של שחקנים צעירים" ו"זכייה בכמה שיותר תארים. זו התמונה הגדולה".

אחרי ארבעה משחקים שהניבו שתי נקודות בלבד, ישנה תמונה גדולה אחרת שמרכזת יותר מדי תשומת לב. רשת "פוקס" האמריקאית משדרת בימים אלה סדרה תיעודית על ליוורפול, ובמהלכה פתח המנג'ר בן ה-39 את ביתו בפני המצלמות. על אחד הקירות התנוססה תמונה גדולה של רודג'רס עצמו. תוך דקות החלו אתרי אוהדים וחשבונות טוויטר של עיתונאים חדי לשון להביע הזדעזעות מהמגלומניה. האפקט היה כה שלילי, שמשרד העיתונות של הקבוצה הזדרז להבהיר שרודג'רס קיבל את התמונה הגדולה מאוהד בשם עמותת צדקה ולא הזמין את העבודה בעצמו.

ליוורפול מצויה היום בין התמונה הגדולה שרודג'רס הבטיח ושרוב האוהדים מאמינים שהוא יכול לצייר באנפילד לבין התמונה הגדולה על הקיר; כלומר, החשש שהמנג'ר היהיר עדיין לא בשל להביא מהפכה בקנה המידה של ביל שאנקלי למועדון המתבוסס בבינוניות. בין הרצון להעניק לו הזדמנות וזמן לבנות משהו חדש לבין החשש שגם הפרויקט הזה יסתיים בכישלון מהיר.

בינתיים, כולם באנפילד מאחורי ברנדן רודג'רסצילום: רויטרס

"בהנהלת ליוורפול מבינים שחלון ההעברות הותיר את רודג'רס עם סגל חסר, אבל הם לא לחוצים כי הם מצפים שזו תהיה שנת בנייה והתחזקות שתניב פירות בשנים הבאות", אומר ג'ונתן נורת'קרופט, כתב "סנדיי טיימס" ותושב העיר, "המיקום העונה לא קריטי עבור הבעלים, אבל אוהדי ליוורפול מצפים להישגים. הם משלמים 40 ליש"ט לכרטיס ואי אפשר להגיד להם שהמשחקים לא חשובים. גם רודג'רס עצמו לא יכול להביט ארבע שנים קדימה, כי הוא יהיה ללא עבודה אם הקבוצה לא תצבור מספיק נקודות עד חג המולד. זה מבחן לבעלים - האם הם יתמכו בו בכל מקרה".

למרות הפתיחה החלשה, רודג'רס עדיין נהנה מאמון השחקנים, הבעלים והאוהדים. השנתיים הטראומתיות בהן הציגה הקבוצה של רוי הודג'סון כדורגל מעליב ומחליפו קני דלגליש נראה כאילו הוא במשימה להרוס מה שנותר מתהילתם של המועדון ודלגליש עצמו, הבהירו שיש צורך במהפכה של ממש, מאמן עם חזון, דרך ואומץ. רודג'רס תאם לדרישות.

הוא נולד במשפחה קתולית בצפון אירלנד, ופציעה קטעה את קריירת המשחק שלו עוד לפני שהופיע במשחק ליגה אחד במדי רדינג. רודג'רס פנה לאימון, נחשב למאמן נוער מצוין והובא על ידי ז'וזה מוריניו ל, שם קודם במהירות למנג'ר קבוצת המילואים. "הוא היה מאמן מצוין ואדם נהדר", מספר בן שהר, ששיחק בקבוצת המילואים של המועדון, "הוא היה בחור צנוע ומצחיק, אדם פתוח ומתקשר, שגם לקח אותי כמה פעמים לאימון ברכב שלו. הוא דיבר אתנו כל הזמן, דאג לשחקנים החדשים וידע לתת עצות ולהוציא את המיטב. הוא רצה להתחבר אלינו. אחרי כל האימונים הוא היה חברותי ומנסה להצחיק, ממש רצה להיות חבר שלנו, אבל באימון עצמו דרש 100% השקעה. מי שלא נתן הכל חטף בראש, אבל לאף אחד לא היתה מלה רע על ברנדן".

על המגרש הביא רודג'רס גישה חדשה למשחק. "כבר אז חשבתי שהוא יכול להגיע רחוק ולהיות מאמן גדול בפרמייר-ליג", אומר שהר, "הוא הביא משהו שונה. באימונים עבדנו עם הכדור רוב הזמן וסגנון המשחק שלו התקפי, נותן שטח לעשות דברים בהתקפה. הוא מאוד רצה שנחזיק בכדור ונלחץ את היריב כשמאבדים כדור".

ומה הוא למד ממוריניו?

"הוא יודע איך לעבוד על המגרש, יודע איך לדבר אתך ולהרגיע אותך. אם אתה עובד בשבילו, הוא נותן לך כבוד. הוא יודע איך לעבוד עם שחקנים".

"הוא היה מאמן צעיר עם רצון עז ללמוד", אמר מוריניו, "אבל גם היה בעל רעיונות משלו והיה מוכן לא רק לשמוע, אלא גם להביע דעה". ממוריניו קיבל רודג'רס את הגישה, את ההבנה שמאמן זקוק ל"פילוסופיית משחק", את המיקום המרכזי של מנג'ר במערכת כמחולל השראה בקרב שחקנים, אוהדים ותקשורת. את פילוסופיית המשחק קיבל בספרד, ובאופן אירוני היא הרבה יותר ברצלונה מאשר ריאל מדריד.

מוריניו. "הוא היה מוכן לא רק לשמוע, אלא גם להביע דעה", מעיד מאמן ריאל מדרידצילום: אי–פי

רודג'רס, דובר ספרדית, בילה טרם היורו מספר ימים במחנה של . זו לא היתה הפעם הראשונה שלו שם, והשפעות הכדורגל הספרדי המודרני ניכרות בעבודתו. את האימון הוא פותח, כמו ברצלונה, ב"רונדו" - שני שחקנים נמצאים במרכז מעגל ומנסים לחטוף את הכדור משאר השחקנים, שמתמסרים ביניהם בנגיעה. הכדורגל שהציגה סוואנסי קבוצתו היה גיאומטרי בסגנון המוכר שפותח בקטלוניה. הקבוצה הצנועה מוולס העדיפה להחזיק בכדור, להתמסר באינספור משולשים וללחוץ את היריב.

אחרי שהעלה את סוואנסי לפרמייר-ליג, הוביל רודג'רס את הקבוצה למקום ה-11 בעונת הבכורה. במהירות הפך למנג'ר מוכר ומוערך. בראיון ל"גרדיאן" סיפר על תפישת העולם שלו: "קבלת החלטות ואינטליגנציה, זו היתה הבעיה של השחקן הבריטי. הם נחשבו ללא אינטליגנטים מספיק ולחסרי כישורים בקבלת החלטות, אבל ללוחמים חסרי פשרות. אני מאמין שיש להם את כל התכונות, ואם תבנה אותם תוכל להשיג תוצאות של ממש".

בליוורפול נראה כאילו הוא מעדיף לחנך צעירים משלו במקום להתמודד עם ההריסות שהותיר דלגליש. אנדי קארול נשלח לווסטהאם, צ'רלי אדם נמכר לסטוק ובמקומם מקודמים הצעירים ראהים סטרלינג וג'ונג'ו שלבי. ביום האחרון לחלון ההעברות הוא קיבל שיעור משלו כשהנהלת הקבוצה סרבה לקנות את קלינט דמפסי במחיר שפולהאם דרשה, אבל המבחן הגדול יהיה האופן בו ישתמש בסטיבן ג'רארד, הקפטן והשחקן הבולט של ליוורפול בעשור האחרון.

"היתרון של ג'רארד הוא במסירה מפצחת הגנות או בהסתערות קדימה, ואלו לא התכונות שהכי חשובות לרודג'רס", אומר נורת'קרופט, "אם רודג'רס לא ימצא בשיטתו מקום לשחקן ברמתו של ג'רארד, זה יהיה כישלון. ג'רארד מוכן לשחק בכל עמדה. סגנון המשחק שלו נשאר אותו סגנון, אבל הוא שיחק בכל עמדה במרכז המגרש ולעתים גם כמגן חירום. אני חושב שג'רארד למד להחזיק בכדור, אבל זה גם אתגר לרודג'רס להתאים את השיטה לשחקן המרכזי שלו".

"רודג'רס הבין את הדינמיקה במרסיסייד", ממשיך נורת'קרופט, "מה התחושות בעיר, מה האוהדים רוצים מהמנג'ר שלהם. יש רצון במועדון לראות משהו חדש, נועז ורדיקלי והוא מציע את זה. הם תומכים בו, לפחות כרגע".

המודל של רודג'רס הוא האישיות של מוריניו, החזון של שאנקלי והאופן בו בנה מחדש אלכס פרגוסון את מנצ'סטר יונייטד. תוצאה טובה מול (14:30, ספורט 1) היום תקנה לו אשראי וזמן לקדם את התמונה הגדולה. כישלון מול היריבה הגדולה מכולן, ואנפילד עשוי להפוך למקום לחוץ וחסר סבלנות.

רודג'רס לצד כוכבי ליוורפול סטיבן ג'רארד וגלן ג'ונסון. תוצאה טובה היום תקנה לו אשראיצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ