אל תרחמו על ג'ון טרי

ההודעה של טרי על פרישתו מנבחרת אנגליה מגיעה בתזמון מוזר. לבלם, שלא יזכה ליותר מדי סימפתיה, אין שום זכות להציג עצמו כקורבן

דניאל טיילור, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל טיילור, גרדיאן

הכל חוזר ליום אחד באוקטובר במערב לונדון, שם התנגש כדורגלן אחד בכדורגלן אחר. הם התקרבו זה לזה, התווכחו ותקעו זה בזה מבטים נזעמים. אחד מהם כיסה את פיו בידו כדי להעמיד פנים שלנשימתו של האחר יש ריח רע, ומשם זה התגלגל במהירות לכדי האירועים שהובילו את מנג'ר נבחרת אנגליה להתפטר במחאה. כעת, בטיימינג מחושב היטב, ג'ון טרי עושה בדיוק אותו דבר.

הודעתו של טרי על סיום הקריירה הבינלאומית שלו, שלושה חודשים לפני יום הולדתו ה-32, הגיעה ערב השימוע המשמעתי שלו בעניין התקרית עם פרדיננד – במסגרתה השמיע טרי לכאורה הערות גזעניות במהלך המשחק של צ'לסי מול ק.פ.ר. בעונה שעברה. הוא טען שעמדתה של ההתאחדות האנגלית "בלתי ניתנת להגנה", מאחר שהחליטה לנהל חקירה נוספת בעניין אחרי שכבר זוכה על ידי בית המשפט ביולי. ההחלטה, טען טרי, קורעת אותו. "זה שובר את לבי לעשות זאת", היו מלותיו המדויקות. שבור לב ונוטר טינה. מה שהוא אומר, למעשה, זה שכל העניין הוא באשמת ההתאחדות האנגלית.

בלתי ניתן לשאוב הנאה מכך שכדורגלן שלרוב הצטיין במדי נבחרת אנגליה מסיים הכל – תשע שנים, 78 משחקים והופעה בארבעה טורנירים גדולים – בצורה של הצהרה קודרת שנוסחה על ידי עורכי דינו. אלא שטיעוניו של טרי קלושים, אינם ראויים לסימפתיה ומתעלמים מכך שלהתאחדות יש אחריות לנהל חקירה משלה כששחקן פרמייר-ליג – שבזמן המקרה היה לא פחות מקפטן נבחרת אנגליה – מואשם בקללות גזעניות חמורות כלפי שחקן יריב.

טרי מכחיש את ההאשמה, ונדמה שכעסו התנקז לעניין אחד: שבהתאחדות מתעקשים לוודא שלא נעשה עוול במקום לתת לעניין לשקוע, ובכך לעשות מה שהכי טוב עבורו. אבל לארגון יש אחריות לחקור עניין כמו הערות גזעניות. הנושא אמנם נידון בבית המשפט, אבל זה לא משנה את העובדה שעל הגוף שאחראי לנהל את המשחק – ולא משנה עד כמה שיקוליו נראים מוטעים לעתים – מוטלת החובה לבדוק לעומק עניין כה מהותי, חרף כל ההשלכות, הטינה והזעם שקיימים.

לטרי אין שום זכות להציג עצמו כקורבן בזמן שההתאחדות היתה פחות או יותר עדינה אתו, בהתחשב בחומרת ההאשמות. מנג'רים קודמים של נבחרת אנגליה לא הורשו לזמן שחקנים שעמדו בפני האשמות פליליות. ההתאחדות הנוכחית מעולם לא אכפה את החוק הזה על רוי הודג'סון. אפילו להיפך: טרי נכלל בסגל על חשבונו של ריו פרדיננד, ורבים העריכו כי בלם מנצ'סטר יונייטד נותר בחוץ בגלל שהוא אחיו הגדול של אנטון.

ריו לא זומן גם כאשר שחקני הגנה אחרים נפצעו, ואפילו ראה איך מרטין קלי, מחליף בליוורפול, מועדף על פניו בסגל הנבחרת. ההתאחדות מעולם לא התערבה, למרות שנשמעו קולות מודאגים מצד מפגינים נגד גזענות לגבי המסר שהיא מעבירה בכך. טרי שיחק ביורו 2012 וההתאחדות שחררה אותו ממחויבויות תקשורתיות.

מה שהצהרתו של טרי אינה מסבירה זה מדוע הוא בחר בטיימינג הנוכחי. באופן בלתי נמנע, יהיו כאלה שיסיקו כי העדיף ללכת בעצמו מאשר לקחת את הסיכון שיאולץ לפרוש. זה אמנם היפותטי, אבל להתאחדות יש בערך 99.5% הצלחה בהרשעות בתיקים משמעתיים שנבחנים על ידי פאנל חיצוני. במקרה של הרשעה, הרעש הסביבתי יהיה כה משמעותי עד שאפילו הודג'סון, מאוהדיו של טרי, יתקשה לצרף אותו לסגל. כבר לעולם לא נדע זאת, אבל ההחלטה היתה עשויה להיות מופקעת מידיו של הודג'סון.

זה בהחלט מוזר שטרי חיכה כל כך הרבה זמן עם הודעתו. הרי ההתאחדות הודיעה כי היא תחקור את התקרית כבר ב-28 ביולי. היו לטרי שמונה שבועות להודיע על פרישתו. הוא הופיע בפעם ה-78 בנבחרת מול מולדובה ב-7 בספטמבר, ולולא היה מעקם את קרסולו, היה רושם הופעה נוספת מול אוקראינה ארבעה ימים לאחר מכן. מדוע לא הודיע על החלטתו לאחר המשחק מול מולדובה, או אפילו לפניו? אם הרגיש כפי שהוא מתאר זאת, התזמון הזה ודאי היה עוצמתי יותר.

האם תהיה סימפתיה כלפיו? מאחר שטרי הוא טרי, כנראה שלא המון. האמת היא שבחלוף השנים, טרי הפך לאחד הכדורגלנים ה"רעים". יש קייס לא קטן שמהווה סימוכין לכך, והיתה זו הדחתו מתפקיד הקפטן שהניעה את פאביו קאפלו להתפטר ולהשאיר את ההכנות של אנגליה ליורו 2012 בכאוס מוחלט.

אלא שמדובר בסיפור עצוב במהותו. טרי אולי עשה טעויות וחטא ביהירות מדי פעם, אבל אי אפשר להכחיש את העובדה שלעתים היה שחקן יוצא דופן עבור אנגליה. בשיאו, לפני שהפציעות החלו להטריד, הוא היה מבריק. תחת נסיבות שונות, הוא היה צריך להיזכר כאחד מגדולי הבלמים של הנבחרת. חסידיו יטענו שזה עדיין המקרה, אבל מדובר בדרך בעייתית לסיים קריירה בינלאומית. רוב האנשים יגידו שיש הבדל אקוטי בין טרי השחקן לבין טרי האדם. מעל הכל, טרי צריך להבין שההתאחדות חוקרת את המקרה מאחר שטיוחו יהווה הזנחה פושעת.

אם טרי אומר שההתאחדות היתה צריכה פשוט לעבור לנושא הבא ולהתעלם ממקרה בו ארגונים נגד גזענות מצדדים באופן מוחלט בפרדיננדים, אז כנראה שקפטן צ'לסי מחמיץ לחלוטין את הנקודה.

ההסתבכויות של ג'ון טרי | עוזי דן

ספטמבר 2001
אחרי שהטיסה למשחק חוץ בסופיה בוטלה בגלל אסון התאומים, יצאו טרי וכמה מחבריו לקבוצה לבילוי במועדון באולינג ובפאב. החבורה השתכרה ואף השליכה אוכל על המסך הענק, בו צפו לא מעט אמריקאים במשפחות שלמות בוכות ובכבאים מחפשים ניצולים בגראונד זירו.

פברואר 2002
טרי נכנס לפאב באסקס בטענה שהוא צריך ללכת לשירותים, אבל בסופו של דבר שלף את איבר מינו באמצע המקום, השתין לתוך כוס בירה, זרק אותה על הרצפה ועזב את המקום. המקרה נקלט במצלמת טלוויזיה במעגל סגור.

אוגוסט 2002
טרי וחברו לקבוצה דאז, ג'ודי מוריס, זוכו מאשמת תקיפה אחרי קטטה בפאב עם מאבטח במקום, שהחלה לאחר שמוריס קילל וירק וטרי השתמש בבקבוק שבור להגנה עצמית.

נובמבר 2005
טרי נתפס בוגד בארוסתו עם נערה בת 17. לפי דיווחים, הוא הודה לפני חתונתו ב-2007 כי בגד בחברתו\ארוסתו עם לפחות תשע נשים שונות, והבטיח שזה לא יקרה יותר.

נובמבר 2009
אבא של טרי נתפס מוכר קוקאין לעיתונאי מוסווה. "זה רק ביני ובינך, אל תספר לאף אחד שאני אבא של ג'ון טרי", הוא אומר לו.

דצמבר 2009
טרי לוקח 10,000 ליש"ט מעיתונאי מוסווה כדי שיעניק לו סיור פרטי בסטמפורד ברידג' ובחדרי ההלבשה והאימון של צ'לסי. טרי טען שהכסף ניתן לצדקה.

פברואר 2010
טרי מודח על ידי פאביו קאפלו מתפקיד קפטן נבחרת אנגליה, לאחר שהתגלה כי בגד בזוגתו עם אשתו של מי שהיה חברו הטוב, וויין ברידג'. טרי לא רק ניהל רומן עם אשת חברו, אלא גם הכניס אותה להריון. הפרשה כמעט עלתה לו בנישואיו.

פברואר 2012
טרי מודח מתפקיד קפטן הנבחרת (אחרי שהתפקיד ניתן לו בחזרה במארס 2011) על ידי ההתאחדות, לאחר שהוא מואשם בקללות גזעניות לעברו של אנטון פרדיננד. הצעד גורם להתפטרותו של פאביו קאפלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ