הקרב הבא במלחמתה של קוסובו

הוויכוח על עצמאותה של קוסובו הגיע גם למגרש. כעת הקוסוברים נאבקים על הזכות לייצג את מולדתם לפחות במשחקי ידידות

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

היום ומחר ייערכו במשרדי פיפ"א בציריך דיונים סביב בקשת נבחרת קוסובו לאפשר לה לקיים משחקי ידידות, נושא שמעורר עניין גם במגרש הפוליטי. לאחר שהיתה אוטונומיה של סרביה, הכריזה קוסובו על עצמאותה באופן חד צדדי לפני ארבע שנים וחצי. אלא שהכרזה זו שנויה במחלוקת וקוסובו לא מוכרת על ידי כל העולם כמדינה עצמאית.

קוסובו לא חברה בפיפ"א או באופ"א ועד כה שיחקה נבחרתה נגד קבוצות ונגד נבחרות בדמותה (מונאקו, צפון קפריסין). משחק נדיר נגד סעודיה לא הוכר על ידי פיפ"א. אם קוסובו תורשה לערוך משחקי ידידות נגד נבחרות מוכרות, אין סיבה, לדוגמה, שקטלוניה, לה יש נבחרת קצת יותר טובה, או כורדיסטן יבקשו גם כן.

ב-1999, בסיומה של מלחמת קוסובו העקובה מדם מול סרביה, לא הושגה עצמאות מלאה, כאמור גם לא לאחר ההכרזה ב-2008. ארצות הברית, כמו גם 22 מ-27 מדינות האיחוד האירופי, מכירות בה, אלא שרוסיה, בעלת בריתה של סרביה, מטילה וטו במועצת הביטחון על צירוף קוסובו לאו"ם. 37 מ-53 המדינות החברות באופ"א מכירות בקוסובו (ישראל לא ביניהן), אבל תקנון אופ"א אוסר לקבל מדינה שאינה חברה באו"ם, וכך הנבחרת הקוסוברית תקועה.

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

נשיא פיפ"א, ספ בלאטר - שווייצי, שבמדינתו חיים לא פחות מ-300 אלף פליטי מלחמה קוסוברים, כשישית מאוכלוסיית קוסובו - הכריז בחודש מאי השנה כי קוסובו תוכל לקיים משחקי ידידות. אלא שהסרבים, בתמיכת הרוסים, זעמו וערערו, ובלאטר חזר בו והחליט על קיום הדיונים הללו.

מבחינת אתנית, הקוסוברים נחשבים אלבנים. לפני שבועיים, כאשר שיחקו ביניהן שווייץ ואלבניה בפתיחת מוקדמות המונדיאל, לא פחות מתשעה מתוך ה-22 שפתחו נולדו בקוסובו או מוצאם קוסוברי, כולל הקשר השווייצי המצוין, שרדן שאקירי, שהצטרף העונה לבאיירן מינכן (על גרביו צוינו דגלים של שווייץ, אלבניה וקוסובו). עוד קוסוברים ששותפו במדי שווייץ: גרניט שאקה ממנשנגלאדבך ו-ואלון ברהמי מנאפולי. במדי אלבניה שיחק באותו משחק, בין היתר, הקפטן לוריק קאנה מלאציו, שכמו כל האחרים שהוזכרו נולד בקוסובו.

בקוסובו משוכנעים שיאושר להם לקיים משחקי ידידות, ובהמשך מקווים שיתקבלו כחברים באופ"א ובפיפ"א ויוכלו להשתתף בתחרויות רשמיות. נשיא התאחדות הכדורגל הקוסוברית, פאדיל ווקרי, אמר לעיתונות בשווייץ כי הוא בטוח שמימוש החלום קרוב מתמיד: "זה יפה לראות שחקנים מקוסובו בשתי נבחרות, זה כמו קוסובו ב' נגד קוסובו ג', אבל קוסובו האמיתית עדיין לא מיוצגת. אני מאמין שבקרוב זה יקרה". ווקרי רואה עוד צעד קדימה ובונה על כך שגם קוסוברים שכבר שיחקו בנבחרות אחרות יוכלו לשחק בנבחרת קוסובו - כך לפי חוקי פיפ"א, שיושמו בהצלחה במדינות שקמו לאחר פירוק ברית המועצות ויוגוסלביה. אגב, הנושא הזה ערער את התמיכה השווייצית בבקשה של קוסובו. "הפחד מקוסובו", היתה הכותרת של העיתון "בליק", ומתחת הונחו תמונות של שאקירי וברהמי.

עבור ווקרי למאבק הזה יש גם פן אישי. הקריירה שלו כקשר עוצבה על ידי מוצאו - הוא היה השחקן היחיד מקוסובו ששיחק בנבחרת יוגוסלביה ונחשב כגדול שחקני קוסובו בכל הזמנים. למרות שנחשב לכישרון גדול ביוגוסלביה, הוא בקושי שיחק בנבחרת המאוחדת. "הייתי גאה מאוד להיות הקוסוברי הראשון והיחיד בנבחרת", סיפר, "אם לא הייתי ממוצא אלבני, בטוח שהייתי משחק יותר". הוא שיחק בפרטיזן בלגרד ובצרפת, בה השתקע, אבל מרצו נתון להתאחדות קוסובו. "בלאטר יודע שמדובר באי צדק", הוא הוסיף, אבל מי שמרגיז אותו במיוחד הוא נשיא אופ"א, מישל פלאטיני, שמתנגד לצירוף קוסובו.

ווקרי ניצל את המשחק בין שווייץ לאלבניה כדי להחתים שחקנים ממוצא קוסוברי על עצומה שהוגשה לבלאטר וגם כדי לשכנע אותם לשחק בבוא העת בנבחרת העצמאית. "נולדתי בקוסובו", הגיב שאקירי, "אבל אין נבחרת כזו. אם נבחרת קוסובו תשחק בתחרויות רשמיות, זה כבר יהיה סיפור אחר. תלוי כמה שחקנים יצטרפו ומתי זה יקרה".

בלאטר מאמין שקוסובו צריכה לקבל מעמד קבע. "שתוכל לקיים משחקי ידידות", אמר למגזין פיפ"א, "ושיהיו לה קבוצות ונבחרות גילים, זו עשיית צדק". פלאטיני, כאמור, מתנגד בעיקר בגלל חשש של תקדים. בעוד פיפ"א מסתפקת בקבלת חברות לשורותיה תוך הגדרתן "יישות בעלת הכרה בינלאומית רחבה" (למשל הרשות הפלסטינית), אופ"א דורשת "חברות מלאה באו"ם".

בינתיים נראה ששאקירי ימשיך לשחק עם חולצה של שווייץ ולהתפאר בדגל קוסובו רק על גרביו, אבל החלטה להכיר מחר חלקית בקוסובו עשויה לבשר על חברות מלאה בפיפ"א בעתיד הלא הרחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ