חג הקלאסיקו |

משחק שהוא באמת יותר מכדורגל

עם כל הכבוד למאבק בין ברצלונה לריאל מדריד, המאבק של הקטלונים למען עצמאות יהיה זה שיהפוך את הקלאסיקו ללוהט מתמיד

חואן קסטרו, מדריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כמו לפני כל קלאסיקו בליגה, באירופה ואפילו בגביע או בסופר-קאפ, מדברים על המשחק כבעל חשיבות מיוחדת על המגרש ומחוצה לו, על הכדורגל והכוכבים, על היריבות והשנאה.

אבל הפעם יש למשחק חשיבות מיוחדת באמת, ולא בגלל מסי או רונאלדו, מוריניו או וילאנובה, אפילו לא בשל הפער הגדול בין השתיים בליגה במועד כה מוקדם של העונה. הפעם הפוליטיקה תשחק תפקיד, בצל המשבר הכלכלי העצום בספרד, הקריאות הגוברות בקטלוניה לפרישה מהמדינה והדרישה - שכבר אינה רק של מיעוט קיצוני מתלהם - לעצמאות מלאה.

הצטרפו ב-19:45 ללייב בלוג של פרשני "הארץ" על הקלאסיקו

הדרישה של הקטלונים לעצמאות תבוא לידי ביטוי במהלך הקלאסיקוצילום: אי–פי

97 אלף צופים ביציע ייצרו לפני המשחק לא את סמל ברצלונה ולא את הסיסמה "יותר מקבוצה", אלא דגל קטלוניה ענק על פני כל יציעי איצטדיון קאמפ נואו. אוהדי ברסה לא יסתפקו בכך ופעמיים במהלך המשחק - בתזמון שנקבע וחושב מראש - ישמיעו את הקריאות "עצמאות, עצמאות". הקריאות הללו יגיעו לקרוב לחצי מיליארד צופי טלוויזיה ברחבי תבל, וזה חלק מרכזי מהעניין.

זה יקרה 17 דקות ו-14 שניות מתחילת כל מחצית, לציון אובדן העצמאות המעשית של קטלוניה בשנת 1714. יש מי שחושב שהמחאה הזאת תהיה האירוע הפוליטי החשוב ביותר בקלאסיקו מאז אותו משחק מפורסם בדצמבר 1975, ימים אחרי מותו של גנרליסימו פרנקו, בו שלפו אלפי אוהדי ברסה את דגלי קטלוניה שהבריחו ליציעים למרות האיסור החוקי להניפם.

הדרישה לעצמאות והעובדה שבמצעד למען דרישה זו יצאו לרחובות 10% מתושבי קטלוניה (ולפי סקר 51% מהם תומכים בה) הביאו להקדמת הבחירות המקומיות, במה שיהווה סוג של מבחן כוח לשאלת התמיכה בעצמאות. אם תשאלו את אוהדי ברצלונה, אין כמוהם כמייצגי הלאומנות הקטלאנית ודובר המשטרה המקומית אמר לעיתון "לה ואנגארדיה" כי אנשיו מתכוננים לקלאסיקו "לא כמו למשחקים הקודמים, אלא כאל אירוע חם בהרבה". אם תשאלו את אנשי המועדון, גם הם מייצגים את הלאומנות הקטלאנית ותומכים בכל החלטה, אם כי הם כמובן לא רוצים לפרוש מהליגה הספרדית.

אז הפעם יש לקלאסיקו פוטנציאל לוהט ביותר, ביציעים וכמו תמיד על המגרש. צריך לקוות שזה לא יעיב על רמת המשחק, אבל בכלל אי אפשר להיות בטוחים בכך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ