הטוויטר החזיר לחיים את ריאל אוביידו

אחרי שהידרדרה לליגה הרביעית בספרד ועמדה על סף פשיטת רגל, דווקא הרשתות החברתיות הן אלה שאולי יצילו את הקבוצה הצנועה

קן בלסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קן בלסון, ניו יורק טיימס

קבוצת ריאל אוביידו ממחוז אסטוריאס הגאה שוכנת כ-460 קילומטרים צפונית לעיר הבירה הספרדית מדריד, אך בערך מיליון קילומטרים וירטואליים מריאל מדריד ומברצלונה, השליטות הבלעדיות של הכדורגל הספרדי.

מי שהיתה פעם קבוצה בליגה הבכירה הידרדרה עד לליגה הרביעית, הודות לשנים של הזנחה כספית ובעיות פוליטיות. חברי ההנהלה עברו לחדרי השירותים של המועדון אחרי שזרם החשמל למשרדים שלהם נותק, שחקנים התמרדו כיוון שלא שולם להם שכר והבעלים הנוכחי הואשם בהעלמת מס ונעלם. החוב של המועדון לרשות המס עומד על 1.9 מיליון יורו ומועד פרעונו בסוף השנה. פשיטת הרגל נראתה קרובה מתמיד.

אבל לפני שבועיים החלה אוביידו למכור באינטרנט אחוזי בעלות תמורת 10.75 יורו למניה. הקבוצה הצנועה אולי לא תתחרה לעולם על אליפות הלה ליגה, אבל המאמץ שהסתיים בשבת האחרונה בחצות הניב פירות, ועשוי להשאירה בחיים.

לחדשות ועדכונים נוספים הצטרפו לעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

אוהדי אוביידו קוראים לעזרה, שהגיעהצילום: עמוד הפייסבוק של ריאל אוביידו

מתודלקים בציוצי טוויטר של כתב ספורט בריטי המתגורר בספרד, אוהדים בבריטניה, דרום אמריקה, סין ומקומות אחרים ברחבי תבל הסתערו על המניות. שחקנים שגדלו באוביידו ומשחקים בפרמייר ליג תרמו אף הם את חלקם ודחקו באוהדים להצטרף למיזם. ריאל מדריד הבטיחה לקנות מניות בשווי 100 אלף יורו. אוהדת מפואלנד שבאורגון הבטיחה לקעקע את סמל המועדון אם יצטרפו אליה 100 רוכשים.

נכון לרביעי בלילה גויסו 1.57 מיליון יורו, רובם מאנשים שמעולם לא ביקרו בספרד, שלא לדבר על כך שמעולם לא ראו את ריאל אוביידו משחקת. כמעט 40% מ-20 אלף בעלי המניות החדשים מגיעים מ-60 מדינות שונות. אחרי פרץ התמיכה הזה, משקיעים בעלי ממון מבריטניה, מקסיקו וספרד לומדים את ספרי החשבונות של הקבוצה כדי להחליט האם כדאי לרכוש מניות.

"אנחנו חיים ברגע מיוחד ויוצא דופן בהיסטוריה של ריאל אוביידו", אמר פדרו סואסואה, אחד מארבעה חברי דירקטוריון שמונו ביולי כדי להציל את הקבוצה. "היינו נואשים, חשבנו שהמועדון שלנו ייעלם".

כרגע לא כל כך חשוב שהמניות חסרות ערך מעשי, מלבד העובדה שמי שמחזיק בארבע ומעלה מהן רשאי להשתתף באסיפת הבעלים השנתית בספרד. המועדון, אסיר תודה על התמיכה, הבטיח כי לכל בעל מניה המתגורר מעבר לים תינתן כניסה חופשית למשחקי הבית של אוביידו.

אוהדי המועדון מפגינים למען עתידוצילום: עמוד הפייסבוק של ריאל אוביידו

בריאל הבהירו כי קניית המניות של הקבוצה שעלתה העונה לליגה השלישית, היא לא הרבה יותר מאשר מחוה סמלית. המניות לא ייסחרו בצורה מאורגנת בבורסה זו או אחרת, ובגלל שרבות מהן הוצאו לשוק, ערכן מן הסתם יירד. אבל המשיכה שלהן היא כמובן אחרת, אוניברסלית יותר.

"זו השקפה רומנטית של 'למה לא לעזור לאנשים לשקם את הקבוצה שלהם ולהרחיק את אנשי הכסף הגדול'", אומר חואן רמון, חבר דירקטוריון, שצורף כנציג האוהדים.

זו לא הפעם הראשונה שאוהדים מתגייסים להציל קבוצה בצרות. גריין ביי פאקרס מה-NFL מכרה כמה פעמים מניות בראשית דרכה, ועד היום היא הקבוצה היחידה בספורט האמריקאי המקצועני שנשלטת על ידי אוהדים; כה מסורים אלה, עד שבשנה שעברה רבבות מהם שילמו 250 דולר כדי לממן את הרחבת האיצטדיון של הקבוצה. ב-2001 התאגדו אוהדי סוואנסי האנגלית כדי להציל את קבוצתם, וקבוצות אחרות ברחבי העולם עברו תהליך דומה: מועדוני כדורגל נמצאים היום בבעלות אוהדים מאוסטרליה ועד מאלי.

אבל אף קבוצה לא זכתה לתמיכה מהירה וגורפת כזו מאנשים שאין להם קשר ישיר למועדון. כלי תקשורת ישירים כמו טוויטר עזרו מאוד, כך גם הסימפתיה לאוהדי אוביידו, שתמכו בקבוצתם למרות בעלים אפתיים ופוליטיקאים ציניים. לצד זה יש כמובן את הנרטיב על אודות האנדרדוג הנלחם על הישרדותו בספורט המקצועני, הנשלט בידי בעלי הון.

"אני לא רוצה לתת לאוביידו מדליות שלא מגיעות לה", אומר סיד לאו, כתב "הגרדיאן" בספרד, שהאשטאג שלו SOSRealOviedo# הביא לתמיכה רבה בקבוצה מחוץ לספרד, "אבל אולי יש כוח לעשיית דברים ברמה השורשית. זה יכול להיות סימן של תקווה לאנשים שלא אוהבים את הכדורגל המודרני".

אוהדים רבים שקנו מניות ערים להיסטוריה העשירה של הקבוצה, הכוללת 38 שנים בליגה הראשונה. הם יודעים שאוביידו שיחקה בגביע אופ"א בתחילת שנות התשעים, שצמחו בה כוכבים כמו חואן מאטה וסנטי קאסורלה ושהמגרש הישן שלה אירח משחקים במונדיאל 1982.

יאהוי צ'ן, בן העיר פוז'הו שבסין, קנה ארבע מניות. "חבל שאין לי הזדמנות לנסוע לספרד", כותב צ'ן, שאוהד את הקבוצה מסוף שנות התשעים, אז ראה משחק שלה מול ריאל מדריד בטלוויזיה. מאז למד אודות השחקנים הטובים של הקבוצה ועל סיפור התרסקותה. צ'ן לקח על עצמו לתרגם את האתר של הקבוצה לסינית. אוהדים נוספים, אולי כאלה שגם מודעים להיסטוריה שלה, עשו מעשה דומה באיטליה, גרמניה ומקומות נוספים.

אוהדים אחרים קנו מניות בזכות הסיפורים על המאבק הכלכלי במדינה שנמצאת במשבר, מה שאולי הזכיר להם את מצבם. "קראתי על הקבוצה בטוויטר וזה תפס אותי", אומר חואן קווינטרו מליבינגסטון שבניו ג'רזי. הוריקן סנדי, שגרמה להפסקת החשמל בביתו לשמונה ימים תמימים, שכנעה אותו לרכוש ארבע מניות. קווינטרו, שאבי סבו נולד באסטוריאס, מציין כמו רבים שקסמה לו האפשרות להיות הבעלים, גם אם של חלקיק קטן מאוד, של קבוצת ספורט.

שרלין ראוסון, מזכירה בבית ספר יסודי ליד פורטלנד, אומרת שנרתמה לפרויקט הודות לקווי הדמיון בין צפון מערב ספרד לצפון מערב ארה"ב, היכן שקבוצת הכדורגל שלה, פורטלנד טימברס, אהודה מאוד למרות חוסר הצלחתה. היא הבטיחה לקעקע את סמל אוביידו אם חברי מועדון האוהדים של הטימברס יקנו לפחות 100 מניות. הם קנו יותר מ-400. "בדרך כלל לרוב האנשים שבאמת אוהבים את הענף אין שום תקווה להיות בעלים של קבוצת ספורט מקצוענית", היא אומרת.

גם אם אוביידו תעמוד ביעד ותחמוק מפשיטת רגל, צרותיה לא ייגמרו. סך כל חובות המועדון עומדים על 17 מיליון יורו. אם וכאשר תעלה הקבוצה לליגה השנייה, היא תצטרך להגדיל את תקציבה. סואסואה בכל אופן, מרוצה מאוד בינתיים: "אנחנו לא רוצים בעלי מניות ללא לב ונשמה, אלא כאלה שמבינים מהי הקבוצה".

ביום שבת חלה התפתחות נוספת, שלא בטוח שסואסואה כל כך מרוצה ממנה. היא אמנם הפוכה למגמה שהתרחשה ברשת, אבל היא כנראה תציל סופית את המועדון: קרלוס סלים המקסיקאי, האיש העשיר בעולם, השקיע שני מיליון יורו במניות הקבוצה.

קרלוס סלים. גם האיש העשיר בעולם הגיע לעזרת המועדוןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ