אלימות בכדורגל האנגלי |

למלחמה הזאת אין סוף

גילויי הגזענות והאלימות במגרשים העלו חשש מחזרה לימים השחורים. המציאות אמנם אינה מושלמת, אך לא מזכירה את עידן החוליגניזם

שאול אדר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אדר
לונדון

עובדה: אחרי משחקה של סוואנסי בשבת, נעצר אוהד הקבוצה בשל קריאות ומחוות גזעניות לעברו של סבסטיאן בסונג, שחקנה של נוריץ'. פרשנות א': הגזענות והאלימות במגרשי הכדורגל באנגליה חוזרת. שחקנים שחורים סובלים מקריאות מחפירות ואוהדי ווסטהאם שרים בזכותו של אדולף היטלר. פרשנות ב': עצם העובדה שהאוהד נעצר, מראה שגזענות לא עוברת בשתיקה והתנהגות בלתי נסבלת של מספר אווילים בקהל של 20 אלף איש היא כמעט בלתי נמנעת.

אירועי הדרבי במנצ'סטר עוררו דיון נוקב בתקשורת האנגלית על החשש מחזרה לשנות החוליגניזם הקשות לפני שלושים וארבעים שנה. המטבע שהשליכו אוהדי סיטי ופגע בריו פרדיננד, האוהד שפרץ למגרש, השירים של אוהדי ווסטהאם בוויט הארט ליין לפני מספר שבועות וגילויי גזענות כלפי שחקנים שחורים שדווחו כמעט מדי מחזור, עוררו את החשש מחדש.

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

"ישנה תחושה שמאסה קריטית (של גורמים אלימים) מצטברת ושהוסרו המכשולים שהושגו על ידי שיטור טוב, פעולות חינוכיות וכנראה גם מצמיחה כלכלית. השבר הזה מוביל בדרך כלל לפעילות אנטי חברתית", הזהיר פול הייוורד במאמר מתלהם ב"טלגרף". אחרים השוו בין השחקנים ואוהדי הכדורגל לגיבורים האולימפיים הבריטיים במאמרים נגועים באפליה על רקע מעמדי. היו גם לא מעטים שקראו להחיל עונשי הורדת נקודות ומשחקים ללא קהל לפני שגל אי הסדר יהפוך לחוליגניזם לשמו.

מבט באתרי העיתונים מגלה היסטריה של ממש. בראש עמוד הכדורגל של ה"טלגרף", מופיעה ידיעה על מעצר של נער בן 15, ששיגר אל העולם ציוץ טוויטר גזעני בגנותו של פרדיננד. דומה שמאז הדרבי המנצ'סטרי בחצי גמר הגביע אשתקד, שלווה בתגרות קשות סביב וומבלי, ישנה עליה במספר התקריות וחומרתן. בלונדון היו השנה מספר מקרים של מהומות אוהדים מחוץ למגרשים ובתחנות רכבת ואוהד לידס נכלא לארבעה חודשים אחרי שפגע בשוער שפילד וונסדי.

"קשה לדעת מה יחשוב חובב כדורגל בהונג קונג, קליפורניה או מלזיה על החיבה של הכדורגל האנגלי לאי סדר", כתב הייורד. רוב הסיכויים שחובבי כדורגל מרחבי העולם יודעים שהמצב באנגליה טוב בהרבה כמעט מכל ליגת כדורגל אחרת. בשנות השמונים אנשים פחדו להגיע למגרשים באנגליה, שחורים סבלו מקריאות על הדשא והמעטים שהעיזו להגיע ליציעים הסתכנו ממש. מהומות ענק ברכבות, יציעים ועל הדשא עצמו היו מחזה קבוע.

בעוד שבאנגליה ידיעות על אוהד בודד שהשמיע נהמות לעבר שחקן שחור הן חדשות, ברוב ליגות אירופה, לרבות איטליה וספרד, קהלים שלמים משמיעים קולות כאלו. האלימות ביציעים האנגליים היא אפסית בהשוואה לצרפת והולנד, שלא לדבר על מזרח אירופה. אם משטרת ישראל היתה עוצרת כל אדם בשל טוויט או פוסט גזעני, ספק אם היה לה זמן לטפל בפשיעה אחרת..

"כדורגל יכול להפוך גבר ליותר מגוחך ממשקה אפילו", כתב ארתור הופקרפט לפני 44 שנה. ואכן, הסכנה קיימת תמיד. כמו אלכוהוליזם, יש לעמוד על המשמר ללא הרף. חוליגניזם וחוליגניות לא נעלמו לגמרי, הם עברו לשולי החברה ולכן יש להמשיך במאבק. על ידי שיטור תקיף במגרשים, פעולות חינוכיות, הרחקה ממגרשים ולעיתים גם עונשים קבוצתיים. זו שעת מבחן להתאחדות הכדורגל האנגלית, והיא נדרשת לפעולה בעקבות הפגיעה בפרדיננד והמופע האנטישמי של מאות מאוהדי ווסטהאם. "כן, בואו נאתר את המטומטם שפצע את פרדיננד וגם את שותפיו", כתב איאן ליידמן ב"דיילי מייל". "בואו נבחן את נושאי הבטיחות ונמשיך להבהיר מה מותר. מעל לכל, צריך להיות זהירים אבל בל נטען שאנו גולשים בחזרה לימי החוליגנים והמהומות המאורגנות מחוץ לתחנות רכבת. כי פשוט מאוד, אנחנו לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ