שאול אדר
לונדון
שאול אדר
לונדון

ביום שלישי האחרון ניגש טיטו וילאנובה לבדיקה שגרתית בבית החולים ואל ד'הברון בברצלונה. לפני מעט יותר משנה עבר וילאנובה, אז עדיין עוזרו של מאמן ברסה פפ גווארדיולה, ניתוח חירום וסדרת טיפולים אחרי שהתגלה כי הוא חולה בסרטן בבלוטות הרוק. שבועיים בלבד לאחר מכן הוא כבר שב לתפקידו. נדמה היה שהחלים לחלוטין. ב-12 במאי רופאו של וילאנובה אף הצהיר כי "שלומו טוב והוא נקי מהמחלה".

כך לפחות חשבו בשבוע בו הכניעה ברצלונה את אתלטיקו מדריד, היריבה היחידה שנותרה לה בליגה הספרדית, ובתקופה בה שחקניה שוברים שיאים אישיים וקבוצתיים, אנשי הקבוצה קיבלו בשורה מצוינת. אריק אבידל, שחקן הקבוצה שעבר בהצלחה השתלת כבד, קיבל אור ירוק מרופאיו לשוב למגרשים.

גם וילאנובה עצמו סיפר לאחרונה בראיון לתחנת טלוויזיה מקומית על החלמתו, אלא שאז הגיעה בשורה הרבה פחות משמחת: גרורות סרטניות התגלו בבדיקה שערך, ובשעה זו (חמישי) הוא עובר ניתוח לאחריו הוא צפוי לקבל סדרת טיפולים, המשלבת הקרנות וכימותרפיה. מאמן ברסה יטופל במשך שישה שבועות ובתקווה יהיה מסוגל בסיומם לחזור לאמן את הקבוצה באופן מלא. במהלך תקופת הטיפולים יוכל וילאנובה לעבוד, אך מי שיאמן את הקבוצה בפועל הוא עוזרו, ג'ורדי רואורה.

וילאנובה. איש לא ציפה לבשורה הזוצילום: רויטרס

"במהלך הבדיקה התגלו גרורות בבלוטות הרוק", נאמר בהודעה הרשמית של המועדון, "המנג'ר זקוק לניתוח, אותו יעבור ביום חמישי. הוא צפוי להישאר בבית החולים במשך שלושה עד ארבעה ימים. אחרי הניתוח, וילאנובה יעבור כימותרפיה במשך כשישה שבועות. במשך תקופה זו, בהתאם להתאוששותו, הוא עשוי לעבוד".

איש בברצלונה לא ציפה לבשורה הזו. המועדון ביטל בשעות הבוקר שורת אירועים חברתיים ותקשורתיים שנועדו להתקיים היום. עם תחילת האימון היומי התבשרו השחקנים על ההתפתחויות האחרונות על ידי נשיא המועדון סנדרו רוסל והמנהל הספורטיבי אנדוני זוביזארטה. האחרון הבהיר: "טיטו נשאר המאמן שלנו, אף אחד לא יתפוס את מקומו. החיים חובטים בך לעתים ואתה נופל, אך חייבים לקום בחזרה. לא דיברנו עם איש על החלפת מאמן. כל הדיבורים הם רק ספקולציות".

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

במשך שעות היום שלחו רבים איחולי החלמה לווילאנובה, ביניהם קשר הקבוצה צ'אבי, נשיא המועדון לשעבר חואן לאפורטה, שר הספורט הספרדי, אנשי היריבה העירונית אספניול, קפטן ריאל מדריד איקר קאסיאס והטניסאי רפאל נדאל. "ריאל מדריד מבקשת להביע מקרב לבה את תמיכתה במאמן ברצלונה", נאמר בהודעה רשמית מטעם אלופת ספרד, "אנו מאחלים לו החלמה מהירה ומביעים תמיכה במועדונו ובמשפחתו". בערב צייץ בטוויטר בנו של טיטו, אדריה וילאנובה, מלות תודה לאלה שהביעו דאגה לאביו, והוסיף: "הכל יהיה בסדר".

מבחינה ספורטיבית יש סיכוי טוב שכך יהיה. הנזק בהיעדרו של וילאנובה לא אמור להיות גדול אם אכן יחזור לתפקידו באופן מלא בעוד כחודש וחצי. ברצלונה מוליכה את הליגה הספרדית ביתרון תשע נקודות אחרי שניצחה ב-15 משחקים וסיימה אחד בתיקו, מול ריאל מדריד. משחקי שמינית גמר ליגת האלופות יתקיימו רק באמצע פברואר, כחודש אחרי תאריך חזרתו המשוער של המאמן, ואילו שיטת המשחק של הקבוצה מוכרת ומיושמת בהצלחה כבר תקופה ארוכה. רואורה לא צפוי לשנות דבר.

ברצלונה כבר הוכיחה כי היא מסוגלת להסתדר עם קשיים רגשיים כשאנשיה התבשרו על מחלותיהם של וילאנובה ואבידל. הקבוצה שרדה גם את עזיבתו של גווארדיולה בקיץ. ההמשכיות ועקרונות הכדורגל עליהם מתבסס הדור הנוכחי של שחקניה מנעו מהרגעים הקשים להפוך למשברים. לא בכדי קרא גווארדיולה לווילאנובה "אחי התאום". השניים גדלו יחד במחלקת הכדורגל של המועדון, וגם אם אחד הפך לכדורגלן טוב בהרבה מחברו, הם נותרו קרובים כאחים ושותפים לאותה דרך.

שחקני ברצלונה במסיבת העיתונאים, הערבצילום: רויטרס

לפני שנה בדיוק נערך טקס "כדור הזהב", בו התבקש גווארדיולה על ידי המארגנים להודיע להם באיזו שפה ידבר במידה שיזכה בתואר מאמן השנה. האיש ששולט היטב באנגלית ובספרדית ביקש לומר משפט אחד בקטלאנית, למרות שבמקום לא היה מי שיתרגם משפה זו. "מעומק לבי אני רוצה להקדיש את התואר לטיטו וילאנובה, חברי, רעי ועוזרי, שתמיד נמצא שם, גם אם הוא לא היה אתנו לאחרונה", אמר גווארדיולה, לפני שהוסיף את המלים שנאמרו ונכתבו אתמול עשרות אלפי פעמים ברחבי העולם - "Anims Tito" (תהיה בריא, טיטו).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ