ארון מא'אשו, רויטרס

כאשר הבקיע מנג'יסו וורקו, עמוק בתוך תוספת הזמן, את השער שהביא לאתיופיה את גביע אליפות אפריקה ב-1962, הניצחון נראה כתחילתו של עידן בו תשלוט המדינה מקרן אפריקה בכדורגל האפריקאי. בעוד נבחרות כמו ניגריה וגאנה הודחו בשלבים המוקדמים, אתיופיה שבתה את לב הצופים עם כדורגל קצבי ושוטף, מה שזיכה אותה בכינוי 'ברזיל של אפריקה'.

הנבחרת המשיכה גם לחצי הגמר ב-1963 ו-1968, אך האופוריה לא נמשכה לאורך זמן. בשנים הבאות הנבחרת נעה בין הדחה בשלב הראשון לבין אי העפלה לטורניר. בשנות ה-70 וה-80 סבלה המדינה מתהפוכות פוליטיות וסכסוכים פנימיים שהביאו את הנבחרת לשממת הכדורגל. שחקני הכדורגל הגיעו לכותרות העיתונים רק כאשר דווח כי ערקו מהמדינה בזמן ששהו עם הנבחרת במשחקי חוץ.

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

כעת, נבחרת אתיופיה מודל 2013 רוצה לבסס מחדש את מעמדה כנבחרת הבכירה ביבשת, אחרי שהבטיחה את הופעתה באליפות אפריקה הקרובה, לראשונה מאז 1982. הניצחון על נבחרת סודן במשחק הפלייאוף על העלייה לטורניר גרר חגיגות המוניות ברחבי המדינה. "עשינו זאת. הכל אפשרי בעזרת עבודה קשה", אמר קפטן הנבחרת המאושר, דגו דבבה, בסיום המשחק, שנערך באדיס אבבה לעיני 30 אלף צופים, "זו התחלה חדשה עבור כולנו".

זו היתה מחצית ראשונה מותחת. סודן רצתה לשמור על יתרון ה-3-5 שלה מהמשחק הראשון ומיעטה לעבור את קו מחצית המגרש. סיום המחצית הראשונה העניק את התחושה שרוחות העבר חוזרים לרדוף את הנבחרת האתיופית. אך שני שערים מהירים, בארבע דקות, הפכו את הקערה על פיה ונתנו את האות לתחילת החגיגות בבירה האתיופית. חזרתה של הנבחרת לאליפות אפריקה הגיעה זמן קצר אחרי שפיפ"א הסירה את הסנקציות מהתאחדות הכדורגל האתיופית.

נבחרת אתיופיה המודל החדש. רוצים להחזיר עטרה ליושנהצילום: האתר הרשמי של ההתאחדות האתיופית לכדורגל

בנבחרת האתיופית עברו 15 מאמנים ב-11 שנה, כולל פיטוריו של בריטון איפי אונאורה, לאחר שאמר בראיון כי "הייתי צריך לפנות את המגרש מעדרי פרות כדי שנוכל להתאמן". יו"ר ההתאחדות, סאילו גברמריאם, אומר כי מטרתו העיקרית היא לשנות את פני הכדורגל המקומי. הוא קיצץ את הליגה האתיופית הבכירה מ-18 קבוצות ל-14 וקבע סטנדרטים חדשים בכל הנוגע לאימון וקידום שחקנים צעירים. "בנינו תכנית אסטרטגית בה אנחנו רואים איפה אנחנו עומדים כעת, איפה עמדנו בעבר והיכן אנו רוצים לעמוד בעתיד", מסביר גברמריאם, "זו הסיבה לשיפור שרואים כעת".

המדינה המזרח אפריקאית מתכננת להקים אקדמיות לנוער ולשפוץ איצטדיונים ברחבי המדינה, כולל מגרש לאומי עם 60 אלף מקומות ישיבה שיוקם באדיס אבבה. המימון לפרוייקטים השאפתניים הללו מגיע בעיקר מאנשי עסקים מקומיים, שמעוניינים לראות את הכדורגל פורח באתיופיה. "היו לנו בעיות תקציביות בעבר, אבל אני לא חושב שזה יהיה המקרה הפעם", מסביר מאמן הנבחרת, סונט בישאו.

אתיופיה שובצה לבית קשה באליפות אפריקה, שכולל את האלופה זמביה, ניגריה ובורקינה-פאסו. הסיכויים אולי נגדה, אבל האתיופים לא מראים סימנים של חוסר בטחון. "אנחנו לא מצפים משחקנינו שיביאו את הגביע, אבל אנחנו רוצים להתחרות בכבוד. אין לנו רגשי נחיתות או עליונות", מסביר גברמריאם.

הנבחרת של בישאו אוהבת להחזיק בכדור, אך חסרת נסיון ברמות הגבוהות ובעלת נטייה לטעויות. "האירוע עצמו יתן לנו אומץ ולשחקנים זוהי הזדמנות נפלאה להציג את היכולות שלהם בפני סקאוטים מרחבי העולם", אומר המאמן, "מי יודע, אולי נראה אותם בקרוב בקבוצות העילית של היבשת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ